HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Dogo Argentino

Dogo Argentino

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
32 0
Dogo Argentino

Dogo Argentino Özellikleri ve Bakımı

Dogo Argentino ailesini, evini, sevdiklerini koruma içgüdüsüne sahip cesur ve sadık bir köpek ırkıdır. Sahibine karşı olan bağlılığı ve sevecen davranışları iyi eğitildiği zaman çevresindeki diğer insanlara da gösterebilir. 

Tür

İşçi, Bekçi, Av Köpeği

Ağırlık

36- 45 Kg

Yükseklik

58- 68 Cm

Aile

Guardian, Miscellaneous, Mastiff, Molossoid

Menşei

Arjantin

Menşei Tarihi

1928

Yaşam Süresi

9-15 Yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Dogo Argentino genel itibariyle kibar, sevgi dolu, arkadaş canlısı ve neşeli mizacıyla korumacı bir karaktere sahip oldukları için erken aşamada eğitilmeleri ve sosyalleştirilmeleri şarttır.

Aldığı eğitim ve erken sosyalleştirildiği zaman tanıdığı insanlar ve yabancı insanlar arasında ayrım yapabilir. Eğitildiklerinde, ailesinin tanıdığı ve güven duyduğu kişilerle Dogo Argentino’da iyi ilişki kuracaktır.

Dogo koruma ve av içgüdüsü yüksek bir karakteri oldukları için iyi bir bekçi ve avcı köpeğidirler. İri ve heybetli olmalarına rağmen çocuklarla çok iyi anlaşır. Ailesindeki bireyler ve çocuklar onların en yakın dostudur. Onları korumak için gerektiğinde Dogo canını bile verebilir.

Akıllı, zeki ve oyuncu mizaca sahip olan Dogo, eğitimi orta kolaylıktadır. İyi bir lider tarafından, tutarlı bir şekilde eğitilirse iyi karaktere sahip olurlar. Ancak Dominant karaktere sahip olan Dogo’ya sahibi iyi liderlik yapmazsa saldırgan ve asi bir köpek olabilir.

Dogo ailesinin bir parçası olmaktan, öpülmekten ve büyük cüssesine rağmen kucaklanmaktan çok hoşlanır. Aile üyelerinin ona sevgisini bu şekilde göstermesinden çok mutlu olur. Bir yabancının ona bu şeklide sevgi dolu yaklaşmak istemesi söz konusu dahi olamaz.

Dogo Argentino büyük bedeniyle, apartman hayatına uyum sağlamakta zorlanacağı için pek uygun değildir. Dogo’nun egzersiz ihtiyacını karşılayabileceği küçük bir avluya ihtiyacı vardır. Ancak apartman ortamında bahçe imkanınız varsa ve egzersiz ihtiyacını karşılayabilecekseniz birlikte yaşayabilirsiniz. Dogo Argentino dondurucu soğuklar olmadığı müddetçe bahçede yaşayabilir.

Tarih

Bu ırkın kökeni Arjantin Cumhuriyeti’nin Akdeniz bölgesindeki Cordoba ilinde ortaya çıkmıştır. Arjantinli Dr. Antonio Nores Martinez sadık bir arkadaş ve arazisini koruyacak korkusuz bir av köpeği istemesi sonucunda ırkın yaratıcısı olmuştur. 1928 senesinde köpeklere olan tutkusuyla, Dogo Argentino ismini verdiği yeni bir köpek cinsinin temelini atmak ve standartlarını belirlemek için çalışmalara başlar.

Nesiller boyunca kapsamlı ve ayrıntılı çalışmalarından sonra istediği amaca ulaşmıştır. Günümüzdeki Dogo Arjantin cinsinin sahip olduğu ve olması hedeflenen özelliklerini elde etmek için çeşitli ırklar karıştırılmış ve uzun çabalar gösterilmişti.

Dogo Argentino yaban domuzu, puma gibi büyük hayvanların avcısı olarak geliştirildi ve kısa sürede muhteşem büyük av köpeği olarak tanındı. 

1964’de Federacion Cinologica Arjantin, Dogo Argentino köpek cinsini tanıdı. 1973’te Belçika’da bulunan Fédération Cynologique Internationale Dogo Argentino köpek ırkını ilk ve tek Arjantin ırkı olarak tanıdı ve standartlarını belirledi.

2001 senesinde de Amerika Birleşik Devletleri, United Kennel Club tarafından Dogo Argentino cinsini tanındı. Dogo köpek ırkı American Kennel Club’ın Miscellaneous sınıfında yer almaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Ariegeois

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Dogo Argentino iri, kaslı ve atletik yapılı bir köpek cinsi olup derin ve geniş göğüs kafesine sahiptir. Göğüs yapısı kare şeklindedir ve Dogo’ya daha güçlü, kaslı bir görünüm verir.

Kafa

Dogo Argentino köpeğinin baş yapısı önden arkaya doğru yuvarlak şekilli ve geniş kubbelidir. Namlu yaklaşık olarak kafatası ile aynı uzunlukta olup alın hafif dışarıya doğru çıkıntılıdır. Çene yapısı uzun ve güçlüdür. Güçlü dişlere ve iyi koku olan bir burna sahiptir.

Kulaklar

Dogo Argentino köpeğinin uzun ve kıvrık kulakları yüksekte konumlanmıştır. Ancak dik durması ve daha sert gözükmesi için zaman zaman kırpıldığı ve üçgen şekline getirildiği de görülür.

Gözler

Dogo Argentino köpeğinin gözleri birbirinden orantılı ve renkleri koyu kahverengi, açık kahverengi veya eladır.

Bacaklar ve Ayaklar

Dogo yere düz basan, kaslı ve güçlü ön bacakları vardır. Arka bacakları orta açılı ve ön bacaklarıyla uyumlu şekilde olup uyluk kısımları kısa ve kaslıdır.

Dogo Argentino

Kuyruk

Dogo kuyruk yapısı kalın ve diz hizasına kadar uzayan kuyruğu vardır. Dik durmayan ve çok sallanmayan kuyrukları sadece heyecanlandıkları zaman yukarıda konumlanır.

Tüy

Dogo Argentino kısa, kalın, astarı olmayan ve parlak kürkü düz, pürüzsüz ve ipeksi yapıdadır.

Renk

Dogo ırkı tamamen beyaz renkli köpeklerdir. Bazı ırk kulüpleri kabul etmese de Dogo Argentino’nun kafasında %10’undan fazlasını kaplamadığı sürece “pirata” denilen ve göz yakınında bulunan koyu bir lekeye, siyah bir noktaya rastlanabilir.

Bakım

Dogo Argentino’nun kısa, düz ve parlak tüylerini haftalık olarak yumuşak bir tarak ya da fırçayla bakım uyguladığınızda tüy dökülmesini de azaltabilirsiniz. Birçok köpek ırkına kıyasla çok fazla tüy dökmezler.

Banyo ihtiyacını karşılamak için kokmadığı ve kirlenmediği sürece 3 ayda bir kez yıkamanız yeterlidir.

Aynı zamanda hızlı uzayan tırnaklarındaki ayrılmayı ve çatlamayı önlemek için köpeğinizin tırnaklarını düzenli aralıklarla kesmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kulaklarını enfeksiyon, kire karşı kontrol etmeli ve varsa kalıntıları temizlemelisiniz. Dişlerini düzenli olarak haftada 2-3 kez fırçalamaya önem göstermelisiniz.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın