HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. English Foxhound

English Foxhound

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
37 0
English Foxhound

English Foxhound Özellikleri ve Bakımı

English Foxhound sevimli, eğlenceli, hoşgörülü, nazik ve arkadaş canlısı bir köpek ırkıdır. Asil görünümünün altında, eğlenceli ve oyuncu mizaçları da vardır.

Tür

Tazı, Av Köpeği

Ağırlık

24-34 Kg

Yükseklik

58 -69 Cm

Aile

Koku Köpeği

Menşei

Büyük Britanya, İngiltere

Menşei Tarihi

1700’ler

Yaşam Süresi

10-13 yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Çoğunlukla mutlu ve enerjiktirler ama tazı türünün karakter özelliklerinden inatçılığı da bu köpeklerde görebilirsiniz. Erken aşamada alacağı eğitimle iyi bir lider karşısında iyi huylu köpekler olurlar.

English Foxhound sosyalleşmeye, arkadaşlık ilişkisi kurmaya ihtiyaç duyarlar ve insanlarla, köpeklerle, atlarla, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinirler. Yabancı kişilere karşı da sıcak ve sevecen yaklaşırlar. İngiliz Tazı’ları tanısın ya da tanımasın, insanları karşılarken havlamalarıyla meşhurdur. Koruyuculuktan ziyade gelen kişileri haber verdiği için iyi bir bekçi köpeği olarak değerlendirilmelidir.

English Foxhound köpeklerin koku alma duyusu çok iyi olduğu için iz sürmek ve koku avcılığı yaparak, bazen başına buyruk davranışlar sergileyebilirler. Karakterinin bağımsız ruhlu gelişmemesi için, yavru iken itaat eğitimi vermeniz önemlidir.

İngiliz Foxhounds aktif ve enerjik bir köpek olduğu için apartman ortamında yaşaması oldukça zordur. Günlük egzersiz ihtiyacı fazla olduğundan dolayı, bu ihtiyaç karşılansa bile iç mekanlar da, aktif oldukları için arazi yaşamı onlar için en idealidir.  Bahçeli bir evde daha özgür ve mutlu bir hayat sürecektir.

İngiliz Foxhounds her ne kadar iyi huylu, karakterli, eğitilmiş ve sosyalleştirilmiş olursa olsun güvenlik önlemleri alınmamış yerlerde tasma ile gezdirilmesi önerilmektedir. Avcı içgüdüsüne sahip oldukları için kedileri ve küçük hayvanları kovalamak isteyebilir.

Tarih

1700’lerin sonlarından itibaren English Foxhound köpeklerin soyağacı dikkatli bir şekilde tutulmuş ama ırkın kökeni tam olarak bilinmemektedir. 1750’li yıllarda tilki avlamak için atların yanında tazı köpeklerin de olması gerektiğini düşünülmesiyle bu köpekler geliştirildi.

Tilki avı, zamanla zenginlerin eğlencesi olarak daha fazla çekicilik kazandı. Onlar için İngiliz Tilki Tazısıyla birlikte tilki avlamak bir spor olarak görülürdü. Köpeklerin bakımı ve yetiştirilmesiyle ilgilenen Masters of Foxhounds, daha çok tazı sürülerini geliştirmek için çalışmalar yaptı.

Tilki avlama etkinlikleri o kadar çok popüler oldu ki 1800’lerin sonlarına doğru sadece İngiltere’de 140 paket (her biri yaklaşık 50 tazı) kayıtlara geçilmişti.

English Foxhound köpekleri 1700’lerin sonunda Amerika’ya giden yerleşimciler tarafından o bölgeye götürüldü ve oradaki köpek yetiştiricileri tarafından Amerikan Tazısı olarak yetiştirilmek için satın alındı. Yerleşimcilerin getirdiği bu köpeklerin çoğu Amerikan Foxhound’u üretmek için farklı köpeklerle birlikte çaprazlandı ve yetiştirildi. Günümüzde English Foxhound (İngiliz Tilki Tazısı) popüler bir evcil hayvan ve evcil köpek ırkı değildir.

English Foxhound

Fiziksel Nitelikler

Vücut

English Foxhound güçlü ve sağlam yapılı atletik bir av köpeğidir. Derin göğsü ve gelişmiş akciğer gücü sayesinde hızlı koşular yaparlar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  English Setter

Kafa

English Foxhound geniş kafatası, vücuduyla orantılı büyüklükte olup uzun namlusu, geniş ve açık burun delikleri vardır.

Kulaklar

English Foxhound kulakları başa yapışık, alçakta, sarkık, düz ve geniş şekilde konumlanmıştır. Kendini kanıtlamış, iyi avcılık yapan köpeklerinin kulak uçları yuvarlanmıştır. Yuvarlanma işlemi, kulağın ucundan biraz kesilerek uygulanır ve amaç köpeğin av sırasında yaralanmasını engellemek içindir.

Gözler

İngiliz Foxhound büyük ve kahverengi gözleri, kibar ve sevgi dolu bakışlarıyla iyi huylu bir köpek olduklarını belli ederler.

Bacaklar ve Ayaklar

İngiliz Foxhound bacakları uzun, dayanıklı ve sağlam aynı zamanda büyük bir güce sahiptir. Patiler, yuvarlak yapıdadır ve kedi ayağına benzetilir.

Kuyruk

İngiliz Foxhound köpeğinin yüksekte konumlanmış, uzunkuyruğunu çoğunlukla dik şekilde taşıdığı görülür.

Tüy

İngiliz Foxhound köpeğinin kısa, sert, yoğun, parlak ve sağlam bir kürkü farklı renk ve tonlarına sahiptir.

Renk

Siyah, ten rengi ve beyaz, kahverengi ve üç renkli (siyah, beyaz ve ten rengi) olarak karşınıza çıkabilecek olan bu köpekler aynı zamanda beyaz rengin ağırlıklı olduğu, siyah- beyaz iki renkli ya da siyah, beyaz ve kahverengi gibi herhangi üç rengin kombinasyonunda görünebilirler.

English Foxhound

Bakım

İngiliz Foxhound’u yumuşak kıllı fırça veya tazı eldiveni kullanarak haftada 1-2 kez fırçalamanız yeterli olacaktır. Az tüy döken bu köpeklere ara sıra banyo yaptırmalısınız.

Aynı zamanda haftalık ve aylık olarak İngiliz Foxhound’un kulaklarını düzenli olarak kontrol etmeli ve kirden arındırmalısınız. Uzun tırnaklar yürüme ve koşma sorunlarına sebep olabileceği için ayda 1- 2 kez uzunluğunu bakarak kesmelisiniz. Bunun yanında ağız ve diş sağlığı için dişlerini fırçalamalısınız.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın