HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. English Springer Spaniel

English Springer Spaniel

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
37 0
English Springer Spaniel

English Springer Spaniel Özellikleri ve Bakımı

English Springer Spaniel enerjisi yüksek çok zeki, akıllı, kısa sürede yeni şeyler öğrenebilen ve sahibini memnun etmeye istekli köpeklerdir. İyi eğitim verildiğinde ve erken sosyalleştiklerinde daha iyi huylu ve karakterli bir köpek olurlar.

Tür

Sportif Köpek, Av Köpeği

Ağırlık

18 – 23 Kg

Yükseklik

45 – 54 Cm

Aile

İspanyol (Spaniel), Gundog (Av köpeği)

Menşei

İngiltere

Menşei Tarihi

1800’ler

Yaşam Süresi

10-15 yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Çevresindekilere karşı nazik, güven veren ve son derece dikkatli bir ırktır. English Springer Spaniel saldırgan ya da çekingen bir köpek değildir ve bu şekilde yetiştirilmemelidir. Eğer böyle davranışlar sergiliyorlarsa yaşadığı ortamda var olan bir korkusu, endişesi ve duygusal sorunları vardır demektir.

İngiliz Springer Spaniel verilen komutları hızlı öğrenen ve itaat itmeye istekli bir köpek olmalarının yanında ailesine ve sevdiklerine karşı çok bağlı ve sadıktırlar. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmadıkları için uzun süre yalnız kaldıklarında huysuzluk ve saldırgan davranışlarda bulunabilirler.

İngiliz Springer Spaniel arkadaş canlısı bir köpek olduğu için çocuklarla, köpeklerle, diğer hayvanlarla ve yabancılarla arası iyidir. Soğuk havalara karşı, sıcak havalara olduğunda daha hassasiyet gösterir. Bu nedenle köpeğinizi dışarı çıkardığınız zamanlarda havanın durumuna da dikkat etmelisiniz.

Hem beden hem de zihinsel sağlıkları için düzenli olarak her gün egzersiz yapmaları önerilmektedir. Apartman yaşamı değil de bahçeli bir evde daha rahat yaşayacaktır. Köpeğinizin bulunduğu ortama uyum sağlaması için mutlaka yeterli egzersiz yapmalıdır. Böylece iç mekanlara daha kolay uyum sağlar, biraz daha sakin olurlar.

Fazla sevdiğinizde şımardıkları görüldüğü için sevginin ve eğitimin dozu iyi ayarlanmalıdır. Ergenlik dönemlerinde lider kişinin biraz daha otoriter davranarak, şımarık yetişmemesini sağlaması gerekmektedir.

Tarih

Spanyel tipi köpek ırkının İspanya’dan geldiği düşünülmektedir. Zaten ismi de İspanya’dan gelmektedir.

Günümüzdeki İngiliz Springer Spaniel ırkına benzeyen Spanyel ırkı 16. ve 17. yüzyıl sanat eserlerinde yer almaktadır. 17. Yüzyılda ateşli silahlar icat edilmeden önce Spanyeller kuş ve küçük hayvanları avlarken avcılara yardımcı olması amacıyla kullanılmıştır.

İngiliz Springer köpeklerinin ilk işi yüksek otlar arasındaki av kuşlarını tespit etmek ve kuşları oralardan uçurarak ya da noktayı belli ederek, avcıya yerini bildirmek ve avcının hedefi avlamasından sonra fırlamayarak yere düşen kuşun son yerini sahibine işaret etmek ve de gerekirse ağzıyla alarak avcıya götürmektir.

1913 senesinde English Springer Spaniel Kanada’ya ithal edilmesiyle birlikte yaklaşık 10 yıl içerisinde en popüler köpek ırkları arasında yer almıştır. 1924’te AKC ırkı kabul etti ve ırk standartları oluşturuldu.

Günümüzde ise English Springer Spaniel ırkı eğitilebilir, dayanıklı ve keskin koku alabilen burnu ile K-9 eğitimini alarak, K-9 tespit çalışmalarında büyük avantaj sağladıkları için yer almışlardır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

İngiliz Springer Spaniel orta boylu, sırt uzunluğu yüksekliği ile aynı seviyede olan sıkı vücuda sahip bir köpektir. Derin göğüs, düz sırt çizgisi ve bütünüyle orantılı bir vücuda sahiptir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Beagle

Kafa

Kafa güçlü ve vücuduyla orantılı büyüklükte olup geniş kafatası, orta uzunlukta ve zarif bir görünüme sahiptir. Kafa, boyun ve namlu uzunluğu aynıdır. Kafatasının üst kısmı düzdür ve alın çıkıntısı belirgindir.

Kulaklar

English Springer Spaniel cinsinin uzun, geniş ve yanaklarına yakın şekilde sarkık kulaklarının konumu ile gözleri aynı hizadadır.

Gözler

English Springer Spaniel orta büyüklükte ve oval olan gözleri, kürk renklerine değişiklik gösterir.

Bacaklar ve Ayaklar

English Springer Spaniel güçlü ve sağlam bacakları vardır. Ayakları da aynı şekilde sağlam ve sıkı yapıdadır.

Kuyruk

English Springer Spaniel köpek cinsinin kuyruğu çoğunlukla kesik ve kenetlenmiş olarak tercih edilir. Ancak bu işlemin yasal olmadığı yerlerde köpeklerin kuyrukları uzun, doğal halinde bırakılır.

Tüy

İngiliz Springer Spaniel alt ve üst katmanın bir araya gelmesiyle su ve hava geçirmez, dayanıklı kürkü orta uzunluktadır. Bacak, kulak, yanak, göğüs ve bel bölgelerinde püskül şeklinde tüylenme görülür.

English Springer Spaniel

Renk

İngiliz Springer Spaniel köpek kürkü siyah- beyaz, ciğer- beyaz, mavimsi gri, koyu kırmızımsı kahverengi- beyaz ve üç renkli olarak taba rengi desenler veya ten rengi lekelerle beyazdır. Taba rengi desenler çoğunlukla kaşlarda, yanakların ve kulakların içinde, kuyruğun alt kısmında bulunur. Kürkün beyaz kısımlarında dağınık benek gibi lekeler vardır.

Bakım

English Springer Spaniel köpek ırkının haftada 2 veya 3 kez tüylerinin fırçalanması ve taranması gereklidir. Yıl boyunca orta seviyede dökülen tüylerini 2 ila 3 ayda bir kez düzenli olarak tıraş yaptırmanız ve kırpmanız önerilir.

Çok kirlendiği, çamura bulaştığı durumlar haricinde çok sık banyo yapmalarına gerek yoktur.

Kulakları, gözleri, burnu, ağız ve dişleri sağlıklı bir yaşam için düzenli kontrol edilmelidir. Tırnaklarını uzamasına bağlı olarak ayda 1- 2 kez kesilmeli, diş sağlığı için de haftada 2-3 kez dişlerini fırçalamalısınız.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın