HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kemirgenler
  3. Fareler

Fareler

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
28 0
Fareler

Fareler

Fareler kemirgenler takımına ait bir cinstir. Üreme hızları oldukça fazla olan bu canlılar yeryüzünün her noktasında bulunmaktadırlar. Farelerin yaşam alanları türlerine göre değişmektedir. Bazı fareler tarım alanlarında ekinlerin arasında yaşarken kimi fareler ise lağımlarda yaşar. Ayrıca farelerin yaşam alanları neyse ona göre isim almaktadırlar.

Yaşam alanlarının farklılıklarıyla birlikte beslenme tipleri de değişkenlik gösterebilmektedir. Lağım fareleri etçil beslenme davranışı gösterirken, ekin tarlalarında yaşayan fareler ise bitkilerle beslenmektedirler. Genel anlamda farelere hepçil canlılar denilir. Genetik yapıları ise insanlara oldukça fazla benzemektedir. Fareler ilaç sanayisinde ve tıpta, insan yerine kobay olarak kullanılmaktadırlar.

Farelerin Morfolojisi ve Türleri

Fareler çene keseleri ile yiyecek taşırlar. Kesici dişlere sahiptirler. Sahip oldukları bu dişler sayesinde ağır maddeleri yerlerinden oynatabilirler ve sert maddeleri parçalayabilirler. Diş yapıları sürekli olarak büyümektedir. Dişleri aşınsa da bu sayede sorun yaşamazlar. Güçlü pençeleri sayesinde toprağı hızlıca kazabilirler. Fare türleri ot, kök, meyve, sebze, tahıl gibi maddelerle beslenebilirken, bir yandan da leş ve böcek gibi besinler de tüketirler.

Farelerin 4 ayakları bulunmaktadır. Bu ayakların önde olanları kısa iken arkada olanları uzundur. Bu özellikleri sayesinde tırmanma kabiliyetleri oldukça yüksektir. Gövdelerinin sonunda ise kuyrukları bulunmaktadır. Kuyruk yapıları kendilerinden daha uzun olabilir hatta 2 katı kadar bile olabilmektedir. Kuyruklarını tırmanmada veyahut başka durumlarda tutunma amacıyla kullanmaktadırlar. Kulak yapılarında türlerine göre boyut farklılığı görülmektedir. Genel olarak bilinen fare türleri ise şu şekildedir:

  • Lağım Faresi
  • Tarla Faresi
  • Çekirge Faresi
  • Kanguru Faresi
  • Orman Faresi
  • Hamster

Fareler

Farelerin Yaşamı ve Ekolojisi

Farelerin yaşamı incelendiğinde uyum sağlamayı çok iyi başardıkları gözlenmektedir. Hepçil canlılar oldukları için onlar için yaşam alanlarının farklılığı çok da önemli değildir. Farelerin geçmişten bugüne yaşadıkları ortamlara uyum sağlamaları değişik fiziksel özelliklerde türleri ortaya çıkarmıştır. Hareket kabiliyetleri ve tırmanma özellikleri sayesinde beslenme ihtiyaçlarını kolayca karşılarlar. Kimi fare türleri en soğuğa bile dirençli iken kimi fare türleri de en sıcaklara bile dayanıklıdır. Çöl faresi buna bir örnektir. Keskin dişleri ile avlarını kolayca alt edebilmektedirler. Tükürük salgıları da narkoz etkisi göstermektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Hamsterler

Fare ne yer ? 

Eğer ortamda varsa ev faresi beslenmek için tohum ve tüm kuruyemişleri tercih ederler, ancak bu fırsatçı beslenen canlı hemen hemen her şeyi yiyebilir.

Fare nerede yaşar ?

Fareler daha çok besin ve yemek kaynaklarına en yakın güvenli yerlere yuvasını yapar. Normalde ev faresi yuvalarını  tarlalarda, çimenlik ve ağaçlık alanlarda yaparlar. Yuvalarını karanlık ve korunaklı olacak şekilde oluştururlar ve mevcut yiyecek kaynaklarına yakındır.

Fareler ne kadar yaşar ?

Fare ömrü 2 yıl ile 3 yıl arasında değişir ancak İngiltere’de ki bir araştırma evcil farelerin 20 yıla kadar yaşadığını göstermiştir.

Fare kaç tane doğurur ?

Fare kaç tane doğurur veya kaç adet doğurur sorusunun cevabı 1 yılda 5 yada 6 kere doğum yapan fare, her doğumda 5 ila 12 arasında yavru dünyaya getirir.

Fareler kaç gün aç kalabilir ?

Bir fare’nin ömrü normal şartlarda 2 yıl ile 3 yıl arasında değişir ancak bir fare aç ne kadar yaşar diye merak ediyorsak aç olarak en fazla 5 gün yaşayabilirler.

Fareler susuz kaç gün yaşar

Erişkin bir fare susuz tam 15 gün yaşayabilir ancak Fare su olmadan da yaşayabilir çünkü su ihtiyacını besinlerden karşılar.

Fare ne kadar büyük sorun olabilir?

Ev fareleri  çok çeşitli koşullar altında gelişirler, gizli ve çok temkinli olduklarından mücadele etmek zorlu olabilir. Onlar nadiren birini ısırmaya meyillidirler, fakat onların varlığı insan sağlığına zararlı olabilir.

Dışkıları ve idrarı yiyecekleri kirletir ve eğer nüfus kontrol edilmezse ev fareleri yuva yaptıkları yerlerde kirlenme sorunlarına neden olabilirler. Ev fareleri ile bulaşabilen hastalıklar arasında viral menenjit  ve gıda zehirlenmesi bulunur.

Fare evime nasıl gelir?

Ev fareleri evlere girebilmek için bozuk para boyutlu çatlakları bile kullanabilirler. Hava şartlarından kaçmak veya yılanlar ve çakallar gibi yırtıcı hayvanlardan kaçmak ve yiyecek kaynaklarını bulmak için kapalı mekanlarda saklanma alanı ararlar. Dağınık tavanlar ve bodrum katları, bu farelerin yuva yapmak ve üremek için mükemmel saklanma yerleri sağlarken, kirli yemekler ve açılmamış kiler malları yiyecek kaynakları sunar. Duvar boşlukları ve dolaplar altındaki boşluklar da farelerin yaşaması için muhtemel yerlerdir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar