HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kemirgenler
  3. Tavşan İçin Yuva Olmak

Tavşan İçin Yuva Olmak

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 14 dk okuma süresi
40 0
Tavşan İçin Yuva Olmak

Tavşan İçin Yuva Olmak

Günümüzde evcil hayvan seçimi kedi ve köpeğin ötesine geçmiş durumda. Birçok kişi evinde farklı türdeki hayvanları beslemeyi ve evcilleştirmeyi deniyor. Sincap, maymun, domuz gibi hayvan türlerini beslemeyi deneyen insanların yanında tavşanı da evcil hayvan olarak tercih edenlerimizin sayısı gün geçtikçe artıyor. Peki gerçekten mümkün müdür evde tavşan beslemek? Tavşanları tam olarak evcilleştirebilir miyiz? Gibi soruları, hazırladığımız bu yazıda, mümkün olduğu kadar açıklamaya çalıştık. Bunun yanında, sizler için tavşan beslemenin avantajlarına ve dezavantajlarına değindik.

Tavşan İçin Yuva Olmak: Tüm hayvanların özel bir ilgiye ihtiyacı vardır. Bu nedenle, onlar için zaman harcamanız, onlara kendi yaşam alanlarını aratmayacak bir ortam hazırlamanız, onların yaşam kalitesini doğrudan etkileyecektir. Kısacası, onlara yeterli zaman ve bakım vererek yaşam kalitelerini arttırabilirsiniz. Bu durum, oldukça büyük bir sorumluluk gerektirir. Bu nedenle; bir evcil hayvan bakımını üstlenmeye karar vermeden önce, tavşanların da bir bebek gibi bakıma ihtiyacı olduğunu ve büyük bir sorumluluk almanız gerektiğinin farkında olmanız gerekmektedir.

Tavşanınızın doğal yaşamındaymış gibi serbestçe gezmesine dolaşmasına izin vermelisiniz. Bırakın evinizde, bahçenizce gezsin; özgürlüğünü doyasıya yaşasın! Bunun yanında; yemek konusu tüm hayvanlarda olduğu gibi tavşanlarda da oldukça önemlidir. Onun sevdiği şeyleri yemesine izin verin.

Tavşan Sahibi Olmanın Avantajları

Tavşan İçin Yuva Olmak

Gününüzün büyük bir kısmını ev dışında geçiriyorsanız, tavşan tam sizi göre bir evcil hayvan demektir. Çünkü tavşan beslemek, köpek beslemenin aksine daha az ilgi gerektirir ve zaten tavşanlar zamanların büyük çoğunluğunu kafes içerisinde geçirdikleri için tatile veya herhangi bir yere gittiğinizde yanınızda götürmeniz ya da bakımını üstlenmek için birini bulmanız oldukça kolay olacaktır.

Tavşanlar; sevimli görünüşü, yumuşak tüyleri nedeniyle her zaman çocukların göz bebeği olmuşturlar. Bunun yanında; seslendiğinizde tepki verir ve ilgi gösterdiğinizde asla karşılıksız kalmaz. Sevgisi ile size minnetlerini sunar.

Tavşan Sahibi Olmanın Dezavantajları

Tavşanlar; oldukça hassas hayvanlardır. Tavşanınızın sağlıklı olması için sık sık veteriner hekime götürmeniz gerekebilir. Bu da sizler için biraz pahalıya mal olabilir. Bu nedenle; evcil hayvan edinmeden önce, masraflarını dikkate alıp bu doğrultuda karar vermeniz gerekmektedir.

Buna ek olarak, tavşanlar; kedi, köpek gibi olmasa da ilgiye ihtiyaçları vardır. Her gün, en az bir saat onunla ilgilenmeli ve dolaşması için zaman tanımanız gerekmektedir.

Tavşanlar, keskin dişlere sahiptir. Bu nedenle, çocuklarla oynadığı zaman gözetim altında olmaları sizin yararınıza olacaktır ve bu keskin dişlerini eşyalarınınız üzerinde kullanabilir, eşyalarınıza zarar verebilirler. Ama bu sorunlar çözülemeyecek boyutta değildir. Gerçek bir tavşan severseniz, bu durumlar size problem olmayacak; en kısa sürede çözüm üreteceksinizdir.

Yavru Tavşanlar

Tavşan İçin Yuva Olmak

Birçok canlı gibi tavşanlarda, erken dönemlerde yetişkin tavşanlara oranla daha hassas ve bakıma daha muhtaçtır. Tavşanlar, bu dönemde sık sık hastalıklara yakalanabilirler. Bunun yanında; yavru tavşanlar yetişkinlere göre daha sevecen, hareketli ve sevgiye muhtaçtırlar. Bu sebepten ötürü, yavru tavşan beslerken, onlarla ilgilenirken daha hassas ve dikkatli olmanız gerekmektedir.

Yavru Tavşan Bakımı

Tavşan İçin Yuva Olmak

Tavşan İçin Yuva Olmak

Yavru tavşan bakımı oldukça özen isteyen bir konudur. Öncelikle, bakımını üstlendiğiniz tavşan için bir barınak edinmeniz gerekmektedir. Yeterli büyüklükteki bir tavşan kafesi edinmelisiniz. Birçok kişi, tavşan için kafes alma ihtiyacı duymaz ve kartonda beslemek yeterli olur kanısındadır fakat bu düşünce oldukça yanlıştır. Tavşanı kartonda beslemek, tavşanın ruh ve beden sağlı için oldukça zararlıdır. Kutuda tavşan beslemek, tavşanın ayaklarının sürekli ıslanmasına neden olacak ve bu durumda bitlenme gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkacaktır.

Bunun yanında, idrarına basmak zorunda kalan tavşanda kötü bir koku meydana gelir ve bu koku yıkansa dahi çıkmaz ve evinizde istenmeyen bir kokuya neden olmuş olursunuz. Kutuda tavşan beslemek, tavşanınızın psikoloji için de oldukça riskli bir durumdur. Bu durumda, tavşanınızın sizinle duygusal bir bağ kurması zorlaşacak ve kucağınızda yabancılık çekecektir. Bir tavşan kafesi edindiğinizde ise tavşanınız kafesine kısa bir zamanda alışacak ve yuva bilecektir. Bu durum da tavşanınızın davranışlarına kısa bir zamanda yansıyacak ve size adapte olması da kolaylaşacaktır. Bunun yanında, tavşanınız zaman zaman yuvasından kaçmak isteyecektir. Onun kaçmasına izin verin, aksi taktirde korkacak ve yuvasına alışma sürecinde zorluk yaşayacaktır.

Tavşan Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tavşan İçin Yuva Olmak

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Tavşanlar

Yavru tavşan bakımı, beraberinde çok keyifli anlar da getirir. Yavru tavşanlar, öğrenmeye oldukça meraklıdır; gördükleri her şeye dokunma ve onları yalama eğilimindedirler. Gördükleri her şeyi koklamak ve yalamak isterler. Bu nedenle, evde tavşan besleyenler elektrikli kablo kullanımda oldukça dikkatli olmalıdır. Çünkü yavru tavşanlar, kabloyu tanımak için onları ısırabilirler. Bu durum, tavşanınıza elektrik çarpmasına ve hayatını kaybetmesine neden olabilir. Aynı şekilde; boyalar, spreyler ve temizlik malzemeleri gibi zararlı maddelerin tavşanınızın ulaşamayacağı alanlarda saklamanız oldukça önemlidir.

Tavşanlar Hakkında Her Şey

Tavşanlar, memeli hayvanlar grubunda yer almaktadır. Tavşanlar da hamsterlar gibi gündüz uyur ve gece boyunca aktif olurlar. Tavşanların mutlu olmasını sağlamak için onları sessiz bir ortamda bakmanız gerekmektedir. Tavşanların gözleri oldukça iri, arka bacakları ise ön bacaklarından uzundur. Bunun yanında, bu sevimli hayvanların kuyrukları kısa; kulak ve bıyıkları oldukça uzundur. Tavşanlar çok fazla büyüyemezler. Ortalama uzunlukları 30 cm ile 60 cm; ağırlıkları ise 3 ile 10 kilo arasında değişiklik göstermektedir. Bunun yanında; tavşanların yaşam süreleri ortalama olarak 8 yıldır.

Tavşanlar Ne Yer?

Tavşan İçin Yuva Olmak

Tavşan İçin Yuva Olmak

Tavşan bakımı da tıpkı bebek bakımı gibi oldukça zorlu ve özen isteyen bir süreçtir ve besleme düzeni ve alışkanlıkları tavşanlar için de son derece önemlidir. Tavşanlar, otçul hayvanlardır ve en sevdikleri besinler; havuç, marul, salatalık ve yonca gibi çeşitli sebzelerdir. Bunun yanında, tavşanların günlük su ihtiyacı yaklaşık 500 ml’dir. Tavşan vücudunun, sebzeler dışında da yeme ihtiyacı vardır ve bu oran yaklaşık 350 gr’dır.

Tavşanların Doğumu

Tavşan İçin Yuva Olmak

Tavşanlar, yılda yaklaşık 6-7 kez doğum yapabilir. Bu hamilelik süreci bir ay sürer ve her doğumda 4-12 arasında yavru dünyaya getirebilirler. Yavrular tüysüz ve gözleri kapalı şekilde dünyaya gelirler. Gözleri açılıp, yürüme yeteneğini kazanana kadar annelerine muhtaçtırlar ve yaklaşık 20 güne kadar anne sütüne ihtiyaç duyarlar. Anne tavşan, yavrular yürümeye başladığında onları kendi hallerine bırakır. Yavru tavşanları kucağa almak oldukça yanlış bir davranıştır. Kokunuzun tavşanın vücuduna sinme halinde, annesi yavru tavşanı tanıyamaz ve onu dışlar.

Tavşanların Genel Özellikleri

Tavşan İçin Yuva Olmak

Birçok çizgi filimde ve karikatürlerde tasvir edildiği gibi tavşanın kulakları vücudundaki diğer uzuvlara oranla oldukça büyük ve gelişmiştir. Bu durum duyma yeteneğine yansımıştır. Tavşanlar, duydukları her sese şaşırırlar. Bu nedenden ötürü, kendi türünden bir hayvan ya da başka canlıların ona yaklaşması durumunda kaçma eğilimi gösterebilirler. Oldukça hassas canlılardır ve ele alınmaktan hiç haz etmezler. Buna ek olarak, tavşanların koku alma duyuları da oldukça gelişmiştir. Burunlarında dokunma hücreleri mevcuttur. Tavşanların üst dudağında aşağı yukarı hareket eden 20-25 adet duyum iplikçileri vardır. Bu duyum hücrelerini, çevre hakkında bilgi edinmek amacıyla kullanırlar. Bu yüzden, tavşanların üst dudağını her zaman hareket halinde görürüz.

Tavşan Hastalıkları

Tavşan hastalıkları çok çeşitlilik göstermesine rağmen, tavşanlara özgü ve sık rastlanan bazı hastalıklar vardır. Bu hastalıkların ilk teşhisini koyabilmeniz ve gerekli müdahaleyi yapabilmeniz için bu hastalıkları sizler için derledik. Aşağıda anlatacağımız hastalık belirtileri fark etmeniz halinde, zaman kaybetmeden bir veteriner hekime başvurmanız ve bilinçsizce ilk kullanımından kaçınmanız tavşanınızın sağlık durumu için oldukça önemlidir. Tavşanların hastalanmasındaki en önemli etken, stres olarak düşünülmektedir. Tavşanlara uygun yaşam alanı oluşturmak, sağlıklı beslemek ve kemirmeleri için uygun materyalleri sağlamak oldukça önemlidir. Bunun yanında, bir başka önemli konu da sağlıklı tavşanlarla hasta tavşanların ayrı yerlerde barınmasıdır.

İshal:

Tavşanlarda görülen hastalıkların başında ishal gelmektedir. İshal; beslenme alışkanlıklarıyla alakalı olmasıyla birlikte başka hastalıkların belirtileri olarak da ortaya çıkabilir. Tavşanların günlük yedikleri besinlerin %3 oranında selüloz içermesi ishale neden olurken, %6 oranında selülozda bu sorun yaşanmamaktadır. Tavşanınıza verdiğiniz besinlerin selüloz oranlarını ayarlamanız, ishal problemini ortadan kaldırmanızda yardımcı olabilir. Selüloz oranı saman, kuru yonca gibi yemlerle düzenlenebilir.

Tavşan İçin Yuva Olmak

Tüy Yutma:

Tavşanlar temizlenmek amacıyla tüylerini yalarlar ve bu tüyler mide ve bağırsaklarında birikir. Tüy dökme zamanlarında daha fazla olan bu birikim, dışkılama yoluyla vücuttan atılır. Bu sorunun çözümünü beslenmede buluruz. Vücuda yeteri kadar sıvı alınması, sindirim sisteminin sağlıklı olmasıyla ilişkilidir. Tavşanlar, yeterli seviyede su tüketmediği taktirde tüyler birbirine yapışıp, tıkanmalara neden olacaktır. Bu nedenden ötürü, tavşanların beslenmesine dikkat etmek hayati önem taşır. Önlem alınmayan ve tedavi edilmeyen bu hastalık ölümle sonuçlanabilir.

Kulak Uyuzu:

Tavşan türünde yaygın olarak meydana gelen bu hastalığın nedeni; Psoroptes Cuniculi’dir. Tavşanların birbirleri ile yakın teması sonucu bulaşan bu hastalık; kulakta tahriş, kabuklanma ve sulanmaya sebep olur. Kulaktan başlar ve kısa sürede yayılım gösterir. Bu hastalığın belirtileri arasında; kulakta beyaz akıntılar, deride kızarıklık ve ağrı yer alır ve tavşanın kulaklarını ısırması, kulakta kalınlaşma yer alır. Tedavi edilmediği taktirde, orta kulak ve sinir sitemi etkilenir; diğer bölgelere uyuz yayılımı görünür.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın