HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kemirgenler
  3. Hamsterler

Hamsterler

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
38 0
Hamnsterler

Hamsterler

Cricetidae familyasından olan hamsterler kemirgen bir hayvan türü olarak tanımlanır. Hamster’ın ilk ortaya çıkışı 1930’lu yıllara dayanır. Suriye Yahudi Üniversitesi’nde Zooloji anabilim dalı öğretim üyesi olan Prof. Dr. İsra’el Aharuni tarafından dişi bir hamster ve 12 adet yavruyu Suriye yakınlarında bulunan bir kasada görüp alması ile keşfedilmiştir. Yine aynı üniversitede görevli olan Dr. Ben Menahum hamster yavrularından iki tane dişi ile bir tane erkek yavruyu çiftleştirir. Bu şekilde insan eli ile yapılan ilk hamster yavruları elde edilmiş oldu. Dr. Ben Menahum ‘in sahibi olduğu bu hamster aile grubu tüm dünyada yer alan evcil hamsterlerin atası olarak tanınmaktadır.

Hamster Türleri ve İsimleri

İlk olarak Suriye’de keşfedilen hamsterler keşfedilmiştir. Fakat hamsterler günümüzde Yunanistan, Romanya, kuzey Çin ve Belçika gibi ülkelerde de yaşamaktadır. Hamster türleri tüy renklerine ve fiziksel özelliklerine göre ayırt edilebilir.

Gonzales Hamster: En fazla 2 ila 2,5 yıl yaşayabilirler. Hamster türleri içinde en hızlı olan gonzales hamster türüdür. Bu türün boyu genellikle 10 cm kadardır. Kilosu 60-70 gram arasında değişir. Kendilerini yalayarak temizledikleri için temizlenmeye gerek yoktur. Elde durmayı sevmedikleri için serbest bırakılmalıdır. Hareketlerinin kısıtlanmaması gerektiği için geniş alanlarda bakılmalıdır.

Çin Hamsterı: Yalnız yaşamayı seven bir türdür. Boy uzunluğu 7 ila 8 cm kadar olmaktadır. Temizlik ihtiyacını kendisi yapan bir hayvandır. Hareketsiz ve oldukça sessiz bir tür olarak tanınmaktadırlar. Yaşam süreleri 3,5 yıl kadar sürmektedir. Siyah, beyaz ve gri renk türleri bulunmaktadır.

Avrupa Hamsterı: Hamster olarak en büyük bu grupta yer alır. Boyları 30 cm kadar olmaktadır. Bu türün özelliği geceleri uyumayıp gezmesidir. Bundan dolayı ev içinde beslenmeye elverişli bir hayvan değildir. Boyutlarından dolayı geniş alanlarda beslenmelidir. Avrupa hamsterları renklerinin farklı olması sebebi ile diğer türlerden kolaylıkla ayırt edilmektedir. Bu türün yüzleri ve sırtları kahverengi, karınları siyah ve yan taraftaki alanları beyaz renktedir. Tarım alanlarına zarar vermeleri ile tanınırlar.

Roborovski Hamsterı: Evcil olarak beslenen bir türdür. Türün kökeni Moğolistan, Kazakistan ve Çin gibi ülkelerdir. Bu türlere genelde çöl hamsterı ya da robo hamster isimleri de verilir. Çok hareketli olan roborovski hamsterı boy olarak 5 cm uzunluğundadır. Yaşam süreleri en fazla 3 yıldır. Bakımları çok kolay olduğu için çok tercih edilen bir türdür. Beslenmeleri hazır mama ve nadiren de meyve sebze tohumlarıdır. Türkiye’de bu tür pek görülmez.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Sincaplar

Suriye Hamsterı: Altın hamster olarak da anılmaktadır. Suriye hamsterının boyu 10-15 cm olur. Kuyrukları kısa olan hamsterın yanaklarında yemek keseleri dikkat çekmektedir. Bakımı kolay olduğu için en fazla tercih edilen cinslerden biridir. Elde duran sakin yapıları vardır. Oyun oynamayı severler ve özellikle çarkta dönerler. Birçok farklı renklerde bulunurlar. Renklerden bazıları; tarçın rengi, açık gri, altın rengi, gümüş rengi ve pas rengidir.

Cüce Rus Hamsterı: Çok hareketli oldukları için elde tutulmayı istemezler. Boyları oldukça küçük olduğundan dolayı cüce ismi ile anılırlar. Cüce Rus hamstera dwarf hamster da denilmektedir. Yaşam süreleri 2 yıl olan hamsterlar çarkla oynamayı çok sever. Tüyleri kıvırcık olduğu için türün en belirgin özellikleri arasında sayılır.

Winter White Hamsterı: Sibirya hamsterı ya da kış beyazı olarak bilinen bir türdür. Diğer türlere oranla az bulunan bir türdür. Burunları oldukça kemerli ve iri dışa çıkık gözleri vardır. 10 cm kadar bir boya sahiptirler. Bu türün görme duyuları pek zayıftır. Çocukların beslemesine uygun olmayan bir türdür. Elde durmayı da sevmezler.

Campbell Hamster: Cüce hamster türlerinden biridir. Çok hızlı hareket ettikleri ve küçük oldukları için bakımı zordur. Bu tür süslü olarak anılır. Sırtlarında koyu renkli çizgi halinde tüylere sahiptir. 1,5 ila 2 yıl yaşayabilirler. Boyları 10 cm kadardır.

Hamsterler

Hamster Nerede Yaşar?

Hamster, kum tepeleri, çöl kenarları, vahşi doğada ve bozkırlarda sıcak ve kuru yerlerde yaşarlar. Genellikle hamsterler, Avrupa’da ve Asya’nın batısında bulunan tarım alanlarında ya da bozkır topraklarında toprağın altına kazdığı yuvalarda yaşarlar. Yaptıkları yuvaların tabanı otlar ile kapalıdır.

Hamster Türlerinin Beslenme Şekli

Hazır satılan yemler hamster için besin kaynağıdır. Fakat hazır hamster yemleri için önerilen miktarın aşılmaması sağlığı açısından son derece önemlidir. Ay çekirdeği, ceviz, fındık, kabak çekirdeği ve fıstık gibi kuru yemişleri çok severek yerler. Susam, mısır ve kestane sevdiği besinler arasında yer alır. Havuç, salatalık, armut, ıspanak, muz, lahana ve elma gibi ürünleri de yemektedirler. Hamster türü itibari ile yediklerini biriktiren hayvan türüdür. Bu sebeple taze sebze ve meyve hamsterler için haftada bir kere az miktarda yedirmekte yarar vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın