HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kemirgenler
  3. Sincaplar

Sincaplar

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
36 0
Sincaplar2

Sincaplar

Omurgalı hayvanlardan olan sincaplar, sincapgiller familyasından kemirici memelilerin üyesidir. Uzun kuyruklarıyla dikkat çeken sincapların kabarık ve rengarenk tüyleri vardır. Bu renkler griden kızıl kahverengiye, siyaha kadar değişim gösterse de alt tarafları tamamen beyazdır. Uzunlukları 17-28 cm arasında değişirken ağırlıkları ise 15-51 gram arasındadır. Çoğunlukla ormanlarda ve çalılarda yaşayan sincaplar otoburdur. Sincapların yaklaşık 10 yıl gibi bir yaşam süreleri vardır.

Sincapların Özellikleri

Sincaplar yabani hayvanlar arasında en sevecen türlerden biridir. Çok absürt bir durum olmadıkça herhangi bir saldırıda bulunmaz ve vahşi tavırlar sergilemezler. Sevimli görüntüleri ile ilgi çeken sincapların bu görüntüsünü uzun ve kabarık kuyrukları ile iri göz yapıları oluşturmaktadır. Ömürlerinin neredeyse tamamını ağaçların üzerinde geçirmektedirler. Enerjileri ile dikkat çeken sincaplar özellikle gündüz çok daha hareketlidir.

Sincaplar kış uykusuna yatmazlar. Ancak havanın çok soğuk olduğu dönemlerde uyuşukluk hali yaşarlar. Meraklı bir hayvan çeşidi olduğu için etrafındaki her şeyi öğrenme çabası vardır. Ayrıca toprak altında sakladıkları ceviz, fındık, badem gibi tohumları unutabilen sincaplar farkında olmadan ağaçlandırma faaliyetlerine katkı sağlamış olurlar. Sincapların özellikleri arasında en belirgin olanları tırmanma ve zıplama yetenekleridir. Zıplarlarken adeta bir kuş gibi havalanabilirler. Zıplama mesafesi 4 metreye kadar uzamaktadır. Arka bacakları ön ayaklarına kıyasla daha uzundur. Sincapların çok sağlam dişleri vardır. Bu özellikleriyle önlerine gelen her şeyi kemirebilirler.

Sincaplar

Sincaplar Nasıl Beslenir?

Birçok çeşitte besin ile beslenebilen sincaplar kemirgen oldukları için sert ve kabuklu nesneleri bile çok kolay yiyebilirler. Kemirgen olma özellikleri sayesinde en çok sevdikleri besinler olan fındık, ceviz ve badem tarzı türleri çok rahat tüketebilirler. Bunların yanında salyangozlar, kuş yavruları, böcek gibi canlılarda beslenebildikleri besinler arasındadır. Çok hareketli olmalarıyla bilinen sincaplar bu enerjiyi çok sevdikleri kuruyemişlerden alırlar.

Sincaplar besinlerini ya ağaç kavuklarında ya da toprağın altına gömerek depolarlar. Sevdikleri besinlerin haricinde yediklerinde hiç hoşlanmadığı besinlerde mevcuttur. Bunlar; soğan, sarımsak, biber vb. şeklinde sıralanabilir.

Sincaplarda Üreme ve Çiftleşme

Sincaplar çok eşli canlılardır ve oldukça sık yavrularlar. Sincaplarda üreme genellikle ilkbaharın ilk haftalarında gerçekleşir. Çiftleşme dönemlerinde defalarca çiftleşen sincapların gebelik süreleri 30-40 gün arasındadır. Yılda 1 ila 2 arasında hamile kalan sincapların gebelik döneminden sonra 3-7 arasında yavru doğurabildikleri bilinmektedir. Yavrular ilk 6 aydan sonra kürklerine sahip olabilirler. 8. aya geldiklerinde de kendi kendilerine besin bulabilecek erişkinliğe sahip olurlar.

Sincapların Yaşam Alanı

Sincaplar çiftleşme dönemleri haricinde yalnız yaşamayı tercih eden bir canlı türüdür. Sincapların yaşam alanı daha çok ormanlar ve çalılıklardır. Çok iyi tırmanıcı oldukları bilinen sincaplar bu özelliklerini kullanarak ağaçların en tepe kısımlarında yavruları için yuva yaparlar ve burada yaşarlar. Ayrıca toprak altlarını da yuva kurmak için kullanabilmektedirler.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Tavşanlar

Sincaplar kemirgen oldukları için evde beslenebilecek hayvanlar arasında değildir. Ancak doğduklarından hemen birkaç ay sonra alınıp evcilleştirilebilir ve iyi bir ev arkadaşı olabilirler. Yalnız evcilleştirilmeleri kemirgen olma özelliklerini yitirdikleri anlamına gelmez.

Sincapların Dünyada Yayılış Alanları

Dünyanın hemen her yerinde bulunabilen sincaplar genelde tropikal yağmur ormanlarını, boreal ormanları ve arktik tundraları tercih etmektedir. Yalnız çöl ve kutup bölgelerinde yaşamazlar. Türkiye’de de geniş bir yayılış alanına sahiptirler. Trabzon, Artvin, Rize gibi ormanların yoğun olduğu alanlarda daha çok görülürler. Sincaplar ülkemizde Trakya’da yaşamaya uygun değillerdir.

Sincaplar Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Sincaplar sadece bu anlattıklarımız özelliklerinin dışında herkesçe bilinmeyen ilginç özelliklere de sahiptir. Sincaplar hakkında şaşırtıcı bilgilerin başında doğduklarında tamamen gözleri kapalı ve kör olmalarıdır. Hatta gözlerini tam olarak açmaları 3 hafta sürer. Ancak büyüdüklerinde de bir o kadar iri gözleri olup arkalarını dahi görebilmektedirler. Bakımlarını sadece anneler üstlenir. Bir diğer ilginç özellikleri dişlerinin ölene kadar büyümesidir. İki üst ve iki alt kesici dişleri fındık kırma gibi işlevlerde rol oynarken kırılıp öğütülür. Bu döngü sincapları canlı tutmaya yarar. Diş kaybı ya da dişin uzamaya devam edememesi gibi durumlar yeterli beslenmelerini engelleyeceğinden dolayı ölmelerine sebep olur. Sincaplar doğuştan bir tür hipermobiliteye sahiptir. Bu özellik arka ayaklarında bulunan çift eklemlerle saatte 20 mil koşma hızına ulaşabilmelerini sağlar. Son olarak sincaplar maalesef veba taşıyıcısı olabiliyor. Kemirgenler arasında yaygın olan veba sincaplarda da bulunabiliyor. Bilim adamları insana bulaşma riskinden dolayı insanların sincaplara dokunmaması konusunda ciddi uyarılarda bulunur.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın