HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Finnish Spitz

Finnish Spitz

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
33 0
Finnish Spitz

Finnish Spitz Özellikleri ve Bakımı

Finnish Spitz cinsi bağımsız ve inatçı karakter özellikleri taşırlar. Uyanık, meraklı, cesur, oyuncu, cana yakın, enerjik, avcı, bekçi ve iyi bir dost olarak geliştirilmişlerdir.

Tür

Sportif olmayan, Av Köpeği

Ağırlık

9 – 19 kg

Yükseklik

38 – 51 cm

Aile

Spitz

Menşei

Finlandiya

Menşei Tarihi

Eski Çağlar

Yaşam Süresi

12- 15 Yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Genel olarak tek bir kişiye bağlı olma eğilimindedirler. Sahibine ve sevdiklerine sadıktır. Koruyucudurlar ve dikkatli, iyi eğitimli bir bekçi köpeği olabilirler. Çocuklarla ve genellikle diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşırlar. Yabancılara karşı mesafeli dursalar da aşırı çekingen değildirler.

Finnish Spitz ırkının inatçı ve bağımsız yanları ağır bastığı için eğitim süreci ve karakter gelişimi zor olabilir. Havlama yeteneğine sahiptir ve Finlandiya’da havlama özelliğinden dolayı havlayan kuş köpeği adıyla anılmaktadır.

Köpeğinizin duygusal ve fiziksel olarak gelişimleri biraz zaman alacağı için, yavruluk dönemi 4 yaşına kadar sürecektir. Bundan dolayı bu ırka sahip olacak kişinin kararlı, sabırlı ve anlayışlı bir lider olması gerekir. Doğru bir yaklaşımla iletişim kurduğunuz zaman köpeğinizin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Ailesiyle birlikte vakit geçirmekten hoşlanan hassas bir köpek olsa da havlamasından dolayı apartman yaşamında sorun yaşayabilir. Eğer böyle bir ortamda yetiştirecekseniz kesinlikle henüz yavru iken eğitmeli ve havlamasını, bağımsız davranışlarda bulunmasını, inatçılığını, itaat konusunda huysuzlanmasını kontrol altına almalısınız. Erken aşamada başlayan eğitimler ile köpeğinizin iyi bir ev köpeği ve dost olmasını sağlayabilirsiniz.

Tarih

Finnish Spitz , Finlandiya’nın en popüler köpek cinslerinin arasında Suomenpystykorva adıyla yer almaktadır. Geçmişinin tam olarak ne kadar önceye dayandığı ile ilgili bir yazılı bir kanıt yoktur. Ama yüzyıllardır Finlandiya bölgelerinde yaşam sürdükleri kabul edilmektedir.

Atalarından gelen özellikleriyle bu köpeklerin muhtemelen bekçi köpekleri olarak ortaya çıkmış olma ihtimalleri yüksektir. Sonraları avcılık yeteneklerinin gelişmesi ile av köpeklerine dönüştükleri ifade edilir.

1800’lü yıllarda diğer insan gruplarının köpeklerini, Fin ırkının olduğu bölgeye getirmeleriyle melezleme durumu yaşanmış ve saf Finnish Spitz’i köpekleri neredeyse yok edilmiştir. Tehlike altındaki cinsi kurtarmak için çaba gösteren kişiler sayesinde, Fin Kennel Club tarafından tanındı ve koruma altına alındı.

Finkies’in Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilmeye başlanması 1959- 1960’lı yıllara dayanır. Irk, 1988 senesinde Sportif Olmayan Grupta yer aldı ve yarışmalara kabul edildi. 1992’de ırk United Kennel Club tarafından kabul edildi. 1993 senesinde ise AKC tarafından tanındı.

Günümüzde Finnish Spitz cinsi Finlandiya ve İsveç bölgelerinde iyi bilinen bir köpek ırkıdır. Bu iki ülke dışında oldukça nadir görülür. 1979 senesinden beri Finlandiya’nın ulusal köpeği olarak kabul edilmiştir.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Finnish Spitz, kare, dengeli ve simetrik yapılı vücut tarzına sahiptir. Hareketleri tempoludur. Vücut kaslı, bel kısa ve göğüs derinliği dirseklere doğru uzanır.

Kafa

Kulakların arasında düz olan kafatası, tilki benzeri yapıdadır. Kaslı boyun yapısı vardır. Namlu geniş ve uca doğru incelir. Alın hafif kemerli olup burun ve dudaklarının siyahtır.

Kulaklar

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Chesapeake Bay Retriever

Finnish Spitz ırkının küçük, dik, sivri uçlu, öne doğru açık ve çok hareketli kulakları yükseğe konumlanmıştır. Kulakları ince tüylerle kaplıdır. Uyanık oldukları zaman kulaklar yukarı kalkar, paralel konumlanır ve öne doğru açılır. Kulaklarının uçları doğrudan gözlerinin köşe kısmının üzerindedir.

Gözler

Koyu, orta büyüklükte, hafif eğik ve badem şeklinde gözleri canlı ve uyanık bir ifadeye sahiptir. Göz kenarlarında siyahlıklar vardır.

Bacaklar ve Ayaklar

Finnish Spitz Bacaklar önden bakıldığı zaman düzdür. Kemik yapısı güçlüdür ve yuvarlak ayakları vardır. Bacakları sayesinde avlanırken oldukça hızlı bir şekilde koşar

Finnish Spitz

Kuyruk

Tüylü kuyruk, bedenin sırt çizgisinin hemen altına yer alır. Arkaya doğru kıvrılan kuyruğu orta uzunluktadır.

Tüy

Çift katmanlı, uzun, düz, sert bir dış katmanla, kısa, yumuşak ve yoğun bir astara sahiptir. Boyun ve sırt bölgesindeki tüyler daha sert ve uzundur. Erkeklerin tüyleri dişilere oranla daha fazladır.

Renk

Finnish Spitz ırkının renkleri altın-kırmızı, kırmızı-kahverengi ve sarımsı-kırmızıdan bal rengine kadar çeşitli kombinasyonlarda farklı tonlarda görülür. Doğduklarında siyah tüyleri fazladır ve yaşlandıkça tüyleri kırmızımsı bir renge dönüşür. Astar rengi ise daha soluktur ve bu nedenle tüylerin parlamasına olumlu şekilde etki eder.

Bakım

Finnish Spitz’in haftada bir veya iki kez tüylerini taramanız ve fırçalamanız yeterli olacaktır. Köpeğinizin orta seviyede tüy dökmesi mümkündür. Ancak yılda iki kez mevsim geçişlerinde tüy dökme miktarında artış görüleceği için bu zamanlarda tarama ve fırçalama sıklığını arttırmanız gerekecektir.

Finnish Spitz ırkının bakımında düzenli aralıklarla banyo yapmasının önemi fazladır. Kürkünün yağlı olmaması nedeniyle kötü bir köpek kokusu yaymaz ve çevresini rahatsız etmezler.

Finnish Spitz cinsinin tırnaklarının uzayarak köpeğin canını acıtmaması için ayda bir ya da iki kez kesilmesi ya da törpülenmesi tavsiye edilir. Kir, enfeksiyon riskine karşı kulaklarının kontrol edilmesi ve kir kalıntısı olduğunda temizlenmesi gerekir. Ağız, diş sağlığı ve kötü kokuların oluşmasını engellemek içinde dişleri haftada birkaç kez fırçalanması önemlidir.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın