HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Fransız Mastiff

Fransız Mastiff

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
30 0
Fransız Mastiff

Fransız Mastiff Özellikleri ve Bakımı

Fransız Mastiff iyi huylu, sakin, sadık, ailesine düşkün, korkusuz, cesur, korumacı ve ailesiyle birlikte yaşamaktan mutlu olan bir cinstir.

Tür

Mastiff, İş Köpeği

Ağırlık

45- 65 Kg

Yükseklik

58-70 Cm

Aile

Mastiff

Menşei

Fransa

Menşei Tarihi

Orta Çağlar

Yaşam Süresi

5- 12 Yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Sahibini memnun etmeye istekli olan bu ırk itaatkarlık konusunda özel bir eğitim almaz ve üzerine düşülmezse bağımsız davranışlar sergilemesi de mümkündür. Bu nedenle erken sosyalleşip eğitilmesi lazım.

Yabancı kişilere karşı yaklaşımı zaman zaman biraz temkinlidir. Korkusuzca tepki gösterirler ve istedikleri, gerektiği durumda birinci sınıf bekçi köpeği performansı gösterirler. Koruma içgüdüsüne sahiptirler ancak bu kesinlikle saldırganlık düzeyinde değildir.

Ailesine ve çevresine uyumu fazlasıyla iyi olsa dahi, ilk defa köpek yetiştirecek kişilere önerilmemektedir. Eğitimleri için iyi bir lidere ihtiyaç duydukları için tecrübeli bir yetiştirici tarafından eğitilmeleri gerekmektedir.

Kendine güvenen, tutarlı davranan otoriter bir lider tarafından yetiştirilen Fransız Mastiff’leri aldığı iyi bir eğitim sonrasında apartman dairesinde, bahçeli bir evde kısaca yeterli egzersiz yaptığı sürece her türlü ortama uyum sağlayacaktır. Ev içerisinde çok aktif olmadıkları için yaşamları sürdürmekte zorlanmayacaktır.

Tarih

Dogue de Bordeaux” olarak da bilinen “Fransız Mastiff” Fransa menşeli köpek cinslerinden biri olarak kabul edilir.

Genel olarak Fransız Mastiff ve ona benzeyen türlerin Güney Fransa’da 14. yüzyılın başlarında var olduğu düşünülür. Bu köpekler de soyu, tarihi çok eski zamanlara uzanan ve kökenleri kesin olarak bilinemeyen birkaç AKC ırkı arasında yerini alır.

Dogues de Bordeaux köpeği ilk zamanlarda dövüş köpeği olarak yetiştirildi. Bunun dışında, Dogues boğalara tuzak kurmak, sürüleri gütmek ve ayıları yemlemek için de kullanıldı. İlerleyen zamanlarda mülkü, araziyi ve insanları koruma özelliğiyle ön plana çıktı. Sonraları cins, kan döken bir dövüş köpeği olmaktan kurtuldu ve çiftlik hayvanı olarak da görev aldı

Fransız Devrimi sırasında Faransız Mastiff cinsinin sahipleri olan zengin ve soylu ailelerle birlikte birçoğunun telef olduğu bilinmektedir.

1863 yılında ilk defa cins standardı yayınlandı. Amerika Birleşik Devletleri’ne 1959’da ilk kez ithal edildiler. 1989 senesinde “Turner ve Hooch” filminin gösterime girmesi ise Fransız Mastiff köpek cinsinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağladı. Bu filme kadar Amerika’da ırkı tanıyan kitle çok azdı. 2008’ de AKC tarafından tanındı ve AKC Çalışma Grubunda yerini aldı.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Fransız Mastiff görece kısa, tıknaz ve bir o kadar da güçlü bir vücudu vardır. Vücut uzunluğu yüksekliğinden nispeten daha uzundur. Boyun kısmındaki gevşek ve kalın derisi gerdanlık oluşturmasıyla göze çarpar.

Kafa

Fransız Mastiffi büyük, buruşuk, ağır ve geniş bir kafa yapısı vardır. Köpek ırkları arasında en büyük kafalı köpeklerdendir. Namlunun geniş, güçlü ve kalın duruşu vardır ama başa göre hafif kısadır. Burun geniş yapılıdır. Bulldog benzeri bir çene yapısı vardır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Amerikan Su Spanieli

Kulaklar

Fransız Mastiff’in kulakları kafa yapısına göre küçüktür ve aşağı doğru sarkıktır.

Fransız Mastiff

Gözler

Göz rengi ela veya koyu kahverengidir. Birbirine mesafeli olan gözlere, çatılmış kaşlara, kırışık gerdana ve etkileyici bakışla sahiptir.

Bacaklar ve Ayaklar

Fransız Mastiff’in kaslı ve güçlü bacaklara sahiptir. Eklem ve kemik hassasiyeti olduğu için olgunlaşmadan önce yoğun egzersiz yapmaması gerekir.

Kuyruk

Fransız Mastiff ırkının tabandan kalın başlayıp uca doğru sivrilmektedir.

Tüy

Fransız Mastif’in kısa ve oldukça yumuşak tüylerden oluşan bir kürke sahiptir. Kısa tüyleri ve kırışık gerdanıyla göz alıcı bir köpek cinsidir.

Renk

Fransız Mastif’inde en sık görülen renk kahverengi ve tonlarıdır. Klasik altın kahverengi, daha koyu ve hafif kırmızıya yakın kahverengi olarak kahvenin tonlarında tüyleri vardır. Göğüs, parmak ucu gibi yerlerinde beyaz lekeler görülebilir.

Bakım

Fransız Mastiff ırkının tüy dökme seviyesi orta derecede olduğu için bakımı kolaydır. Haftada 1- 2 kez taramanız ve fırçalamanız yeterlidir.

Fransız mastiff’in ngellenemez bir salya sorunu vardır. Ciddi anlamda salya akıttıkları için yüz çevresinin bakımı özen istemektedir. Akan salyanın kırışık ve gevşek deri içerisinde enfeksiyon oluşturma ihtimaline karşı her gün temizlenmesi gerekir.

Kısa kürkünü ve gevşek, kırışık yüz hatlarını düzenli sildiğiniz sürece çok sık yıkamanıza, banyo yaptırmanıza gerek olmayacaktır. Çok kirlendiği ve gerektiği durumlarda banyo yaptırabilirsiniz.

Fransız Mastif tırnaklarının fazla uzun canını acıtmaması ve hareketlerini engel olmaması adına uzamasına bağlı olarak ayda bir ya da iki kez kontrol edilerek kesilmesi önerilir. Kulakları kir ve enfeksiyon riskine karşı haftalık olarak kontrol edilmeli ve varsa kir ve kalıntılardan arındırılmalıdır. Ağız sağlığını korumak ve kötü kokularını önlemek için de dişlerini haftada en az bir kez fırçalamanız önerilmektedir.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın