HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Kedilerde Sık Görünen Hastalıklar

Kedilerde Sık Görünen Hastalıklar

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
37 0
kedilerde sik gorunen hastaliklar

Kedilerde Sık Görünen Hastalıklar

Kediler oldukça hassas hayvanlar olarak bilindiği için kedilerde sık görünen hastalıklar nelerdir bunları öğrenip dikkat etmemiz gerekmektedir. Kediler hemen hemen bir çoğumuzun evlerimizde beslediği küçük evcil hayvanlardır. İnsanlar kedileri kendilerini arkadaşlık yapması ve evlerde çeşitli zararların ve haşeratların avlanması için beslemektedir. Kedilerde yeteneklerine göre ayrılmaktadır.

Evlerimizde beslediğimiz bu güzel dostlarımız da çeşitli hastalıklara maruz kalabilmektedir. Onları beslerken hastalıkları hakkında da bilgi sahibi olmalıyız ve bu tutkudan vazgeçmediğimiz için onlar hakkında her şeyi bilmeliyiz çünkü onların bazı hastalıkları bizlere geçebilmektedir.

Kedilerde Nezle

Kedilerde Sık Görünen Hastalıklardan kedilerde nezle hastalığı oldukça yaygın olarak görülen hastalıklar arasındadır. Bu hastalık kedilerden tüm canlılarda bulaşıcıdır ve aynı ortamda birden fazla kedi bulunuyorsa en sık görülen kedi hastalıklarının başında nezle hastalığı gelmektedir.

Bu dostlarımıza soğuk havalarda dikkat edilmelidir. Bu yüzden de kedilere özellikle kış aylarında sıcak tutacak ve bol vitamini almasını sağlayacak şeyler yapmamız gerekmektedir.

Kediler özellikle nezle hastalığını yakalandığında insanları bulaştırma riski de bulunmaktadır. Bu yüzden nezle olan bir kediye insanların çok fazla yaklaşmaması ve temasta bulunmaması gerekmektedir. Kedilerle genel nezle evresi geç geçen hastalıklar arasındadır.

Mutlaka veterinere götürmeli ve oldukça dikkatli bir şekilde tedavisinin devam ettirilmesi gerekmektedir.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kedilerde Sık Görünen Hastalıklar arasında yer alan idrar yolu enfeksiyonu sadece kedilerde değil çoğu memeli hayvanda da görülmektedir. Aynı zamanda İnsanların en sık yakalandığı hastalıklardan birisi olarak bilinir. İdrar yolu enfeksiyonları daha çok erkek kedilerde görülmektedir.

Kedilerde görülen yaygın hastalıklardan birisidir. Bu hastalık idrar yaparken zorlanmalarına ve bazen idrarın kanlı gelmesine sebep olabilir. Böyle bir hastalık karşısında mutlaka Veterinere götürülmesi gerekmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonu aynı zamanda bulaşıcı bir enfeksiyon tipidir. Kedilerin özellikle idrar yaptığı ortamlarda fazla bulunmamak ve bunun için önlem almak gerekmektedir. İnsanlarda da çok sık görülen idrar yolu enfeksiyonu pek çok hastalığa yol açabilmektedir.

Kedilerde Sık Görünen Hastalıklar

Kedilerde Mide Enfeksiyonu

Kedilerde Sık Görünen Hastalıklar’dan Mide enfeksiyonu pek çok canlıda görüldüğü gibi kedilerde oldukça fazla görülmektedir. Sık görülen kedi hastalıklarından birisidir. Kedilerde bu hastalık genellikle mamalardan geçmektedir. Mamalarda bulunan çeşitli virüsler mide enfeksiyonu rahatsızlığına neden olmaktadır.

Mide enfeksiyonu azda olsa önleyebilmek için kaliteli mamalar verilmelidir. Özellikle kedinizle mide enfeksiyonu hastalığı varsa Veterinere götürerek tedavi ettirmeniz ve hangi mamayı ne dozda kullanacağınızı ve tedavi sğresince yapmanız gerekenleri öğrenmeniz gerekmektedir. Bu şekilde kedinizin mide enfeksiyonu hem tedavi etmiş olacak hem de ileriki dönemlerde mide enfeksiyonu rahatsızlığına yakalanmamasını sağlamış olacaksınız.

Kedilerde Sık Görünen Hastalıklar

Kedilerde Böbrek Hastalıkları

Kedilerde Sık Görünen Hastalıklar arasında yer alan böbrek hastalıkları genellikle kedilerin idrar yolu enfeksiyonları ile beraber böbrek rahatsızlıklarının başlamasının da görülmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Kedilerin karşılaştıkları en yaygın hastalıklar arasında yer almaktadır. Kedilerin bağışıklık sisteminin zayıflaması çeşitli mamalardan meydana gelmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Evcil Hayvan Bakımı

Bu açıdan da mamaları oldukça düzenli ve düzgün bir şekilde seçmeli veterinerlerin önerdiği mamaları kullanmalı ve buna göre kedinizin besinlerini daha dikkatli bir şekilde vererek iyileştirme sürecine girmeniz gerekmektedir.

Kedilerde Apse Hastalığı

Kedilerde en sık görülen hastalıklar arasında giren kedilerde apse hastalığı genelde ev dışında bulunan sokak kedileri ve sokağa sık çıkan kedilerde görülmektedir. Acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Eğer acil bir şekilde tedavi edilmezse kedinin durumu daha ciddi bir hal alır ve ölüme dahi sebebiyet verebilir. Mutlaka veteriner kontrolünde tedavi ettirilmesi ve ilaçlarının düzenli olarak verilmesi gerekmektedir.

Kedilerde Diyabet

Diyabet hayatımızın her yerinde görünen bir hastalık olduğu gibi kedilerde diyabet oldukça fazla görünen bir hastalık türüdür. Son yıllarda kedilerde görülmeye başlayan hastalık türlerinden birisidir.

Kediler çok su içmek istiyorsa ve çok su içiyorsa bu diyabet hastalığı belirtisi olabilmektedir. Kedilerin kan değerleriyle ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sistemlerin zayıflamasıyla birlikte görülebilir. Özellikle kediler aşırı kilo bu durumu daha net bir şekilde göstermektedir.

Kedilerde Göz Hastalıkları

Özellikle yaşlı kedilerde meydana gelen hastalıklardan birisidir. Kedilerin gözlerinde genellikle çeşitli virüsler nedeniyle ortaya çıkan konjonktivite hastalığı en sık görülen hastalık türlerinden birisidir. Bunun yanında kedilerde katarak gibi hastalıklar da görebilirler. Özellikle yaşlı kedilerde görülen katarak yaşının ilerlemesi ile beraber ortaya çıkan bir hastalıktır.

Kedilerde Kulak Yolu İltihabı

İnsanlar gibi kedilerde de oluşan kedilerde kulak yolu iltihabı neredeyse en sık görülen hastalıklar arasına girmektedir. Kulak yolu iltihabı çeşitli virüsler ve mikro organizmalara bağlı olarak gelişen bir hastalık türüdür.

Bu durumda kedinizi veterinere götürerek yakın takibe aldırmanız ve İlaçlarını düzenli olarak kullandırmanız gerekmektedir.

Kedilerde Mantar Hastalığı

Kedilerde Sık Görünen Hastalıklar Mantar hastalığı da oldukça sık görülen bir enfeksiyon türüdür. Bir deri hastalığı olan mantar enfeksiyonları tüm canlılarda görüldüğü gibi kedilerde de sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği taktirde yayılma riski bulunduğu için veteriner kontrolünün yapılması önemlidir.

Kediler de mantar hastalığı kaşınmalarına sebep olur. Mantar hastalıkları genellikle baş, boyun, kulak dipleri ve patilerde görülür ve bölgesel tüy dökülmelerine sebep olur. Mantar olan bölgelerde pullanma ve pembe lekeler dairesel olarak görülebilmektedir. Mantar hastalığı kedilerden insanlara da geçebilen bir hastalık türüdür. İlk belirtilerini hemen tedavi edilmesi gerekmektedir. Özellikle evde çocuk varsa daha fazla dikkat edilmelidir.

Hiper Tiroidi Hastalığı

Kedi nerede hızlı kilo kaybına neden olan bu hastalık kedilerden en sık görülen hastalıklar arasına girmektedir. Hızlı bir şekilde kilo vermelerini ve metabolizma ile alakalı sorunlar yaşamalarına neden olmaktadır.

Kalın Bağırsak İltihabı

Kedilerde Sık Görünen Hastalıklar’dan Kalın bağırsak hastalığı kedilerin yedikleri besinlerden ve besinlerde bulunan virüslerden kaynaklanmaktadır. Kedilere sağlıklı besinler vermeye dikkat edilmelidir.

Sizlere Kedilerde Sık Görünen Hastalıklar hakkında bilgiler sunmamaya çalıştık. Umarız işinize yarar.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın