HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

 1. Anasayfa
 2. Etçil Hayvanlar
 3. Maymunlar

Maymunlar

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
36 0
maymunlar

Maymunlar

Maymunlar, ekoloji içerisinde “Primatlar” denen takımda yer almaktadır. Ayrıca maymunlar, Primatlar takımının belirli başlı simiyenlerini kapsar. Günümüzde yaşam alanları içerisinde birden fazla maymun türü bulunduğunu biliyoruz. Bu türlerin en eski olanı “Eski Dünya Maymunları” yani bir diğer adıyla “Cercopithecidae” olarak karşımıza çıkar.

Maymunların oldukça zeki ve bir o kadar sosyal hayvanlar olduğu gerçeği söz konusudur. Yaşam alanlarının ormanlar olmasından dolayı adaptasyonları yüksek alanlarla kolayca tırmanacak şekilde gerçekleşmiştir. İki maymun türünün haricinde çoğu maymunun, küçük bir kuyruğu bulunmaktadır. Fakat “Berberi Şebeği” ve “İnsansılar” türlerine baktığımız zaman herhangi bir kuyruk göremememiz oldukça normaldir.

Maymunların Yapıları

Maymunların yapıları uzun bir tablodan gelmektedir. Milyon yıllar öncesine dayandığını bildiğimiz bu tür, insanlarla en çok gen dizilimi benzerliğine sahip olan canlılardan biridir. Yapıları gereceğince ormanlık alanlarda yaşayıp türlerinin devamlılığını sağlamaktadırlar. Uzun kollara ve bacaklara sahip olmalarından dolayı ağaçlara tırmanmakta ve ağaçlarda gezinmekte usta olmuşlardır.

Eski Dünya Maymunlarıyla başlamış oldukları bu yolculukta uzun bir soyağacı eşlik etmiştir. Çoğunda küçük bile olsa bir kuyruk yapısı olmaktadır. Yerine göre bu kuyruklarını, tırmanmak için kullandıkları gibi farklı amaçlarla da kullanabilirler. Genetiklerine baktığımızdaysa, insanlarla benzerlik oranlarının %98.77’ye dayandığını görüyoruz. Konunun bu alanı bilimsel bir gerçek olmaktadır. Milyonlarca farklı nükletotinin arasında bulunan benzerlik ve farklılıklarla beraber ölçümler yapılmıştır.

Maymunların Yaşamları

Maymunların birden çok yaşam alanına sahiptir. Sahip oldukları yaşam alanları içerisindeyse iki farklı gruba ayrılmaktadırlar. Bu türler Yeni Dünya Maymunları ve Eski Dünya Maymunları olarak şekillenmektedir. Yeni Dünya Maymunları yaşamlarına Güney Amerika kısmında devam etmektedir. Eski Dünya Maymunları ise yaşamlarına Afrika ve Asya alanları içerisinde devam ederler. Yeni Dünya Maymunları yapıları gereğince Eski Dünya Maymunlarından biraz daha küçük olarak karşımıza geçmektedir.

Maymunların kolları ve bacakları oldukça uzundur. Kollarının ve bacaklarının uzun olmasının en büyük sebebiyse ağaçların üzerinde daha rahat hareket edebilmeleridir. Bunun yanı sıra, bazı maymunlar bu işlevi kuyruklarından yardım alarak yapmayı tercih edebilirler. Maymunlar için adeta ormanın haşin şartları içerisinde yaşam alanına 4 kolla sarılmışlar diyebiliriz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kurtlar

Maymun Türleri

Dünyanın farklı noktalarında yaşamlarını sürdüren maymun türleri bulunur. Her tür kendi özellikleri bakımından diğerlerinden ayrılıyor olmakla beraber, oldukça farklı özelliklere sahip olabilirler. Hem boyutları açısından hem de beslenme ve sosyal alışkanlıkları açısından türler arasında değişimler görülür. Çok çeşitli maymun türü bulunur.

 • Uzun Burunlu Maymun
 • Bamboo Maymun
 • Cüce İpek Maymun
 • Mandril
 • Hint Şebeği
 • Sarı Babun
 • Dril Maymun
 • Aslan Kuyruklu Şebek
 • Beyaz Yüzlü Saki
 • Japon Şebeği
 • Kara Sırtlı Tamarin
 • Kara Başlı Örümcek Maymun
 • Makak Maymunu

en bilinen türler arasında yer alırlar.

Maymunlarda Avlanma ve Beslenme

Maymunlarda türlerine göre değişen alışkanlıklar avlanmak ve beslenmede de geçerli olur. Maymunlarda beslenme kimi türlerde; yaprak, meyve, çiçek ve böcek tüketimi ile gerçekleştirildiği gibi, bazı türlerde ise; sürüngen, yengeç gibi canlıların yenilmesiyle gerçekleştirilir. Hem otçul hem de etçil olarak değerlendirilebilirler. Maymunlarda avlanma, etçil özellik gösteren türlerde güçlü eller yardımıyla gerçekleştirilir.

Maymunlarda Üreme ve Çiftleşme

Maymunlarda üreme, insandaki üreme ile yüksek derecede benzerlik gösterir. Öncelikli olarak eş seçimi yapılır. İnsanda olduğundan farklı olarak çok eşliliğin görülebilmesi olasılığı bulunur. Maymunlarda çiftleşme 10 dakika süre ile gerçekleştiği gibi farklı pozisyonlarda görülebilir. Erkek ve dişi maymun arasındaki ilişkiye bağlı olarak tamamen değişkenlik gösterebilir. Yakın ilişki yaşanması durumunda defalarca çiftleşme gerçekleştirebilirler. Dişiler bir yavru doğurarak bakımını üstlenir. Farklı dönemlerde iki yavrunun olduğu da görülebilir. Hamilelik dönemi 220-250 gün arasındadır.

Maymun Ömrü

Maymun ömrü 15 yıl ila 45 yıl arasında değişkenlik gösterir.

Maymunlar Hakkında İlginç Bilgiler

Maymunlar hakkında ilginç bilgiler, maymunları daha yakından tanıyabilmeye olanak sağlar.

 • Maymunlarda eşcinsel ilişki görülebilir.
 • İnsanlarla aynı kromozom sayısına sahiptirler.
 • Maymunlar, kendi türleri haricinde olan insan ırkından çocuk yetiştirmişlerdir.
 • İşaret dili öğrenebilirler.
 • Sosyal hiyerarşi vardır.
Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar