HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Etçil Hayvanlar
  3. Kediler

Kediler

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 3 dk okuma süresi
36 0
Kediler

Kediler

Kediler (Felis catus) etobur memelilerdir. İnsanlar kedileri evcilleştirip kendilerine bir nevi arkadaş yapmışlardır. Ayrıca kedilerin haşarat avlamadaki yeteneklerinden de faydalanılmaktadır. Kediler yüksek esnekliğe ve hızlı reflekslere sahiptirler. Yüksek hassasiyete sahip kulakları ile insanların algılayamadıkları bazı sesleri rahatlıkla duyabilirler. Sıfır görüş denilecek kadar karanlık ortamlarda görebilirler ve güçlü koku alma yeteneğine sahiptirler.

Kediler hakkında yapılan araştırmaların hemen hepsi kedilerin türü hakkında farklı açıklamalar yapmaktadır. Kedilerin 70’ten fazla türü olduğu tahmin edilmektedir. Kediler sürü veya gruplar halinde avlanmazlar fakat sosyal canlılardır. Kedilerin ilk evcilleştirilmesi Antik Mısır dönemine uzanmaktadır. Tahminlere göre antik mısırlılar kedilerin tahılları korumadaki başarısını görünce bunu amaçları doğrultusunda kullanmak istedi.

Kediler

Kedilerin Yapısı

Kediler 38 kromozoma sahiptir. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de doğuştan gelen metabolizma bozuklukları görülmektedir. Kediler yapısal olarak birbirinden farklı özellikler gösterebilmektedir. Kedilerde yedi boyun omuru bulunur. Kediler kafalarının geçtikleri hemen her yerden geçebilirler. Bu olay klavikula denilen kemikleri sayesinde gerçekleşmektedir. Kediler kafatasına oranla büyük gözlere sahip memeli canlılardır.

Kediler köpek dişi adı verilen dişlere sahiptirler ve bunu avlarının omuriliğini parçalamak için kullanırlar. Kedileri ayak yapısı incelendiğinde geriye adım için uygun olmadıkları görülmüştür. Geri adım atabilirler fakat sürdüremezler. Ortalama kedilerin ömrü 15 yıldır fakat bu sokak kedilerinde daha kısadır. İyi bakımlı ev kedilerinde ise bu süre 20 yıldan fazladır. Beyin yapıları incelendiğinde ortalama 30 gram olduğu ve vücuduna oranla çok büyük olduğu gözlemlenmiştir. Kedilerin 5 pençesi önde 4 pençesi arkadadır. Kediler köpeklerde olduğu gibi parmak ucunda gezen memeliler sınıfındadır.

Kedilerin Yaşamı

Sokak kedileri hem gece hem gündüz aktiftir. Normal olarak ise bir kedi daha çok gece aktiftir. Kediler yüksek uyuma saatleri ile bilinirler. Özellikle yaşlanan kediler günün 16 saatini uyuyarak geçirebilir. Kediler sürü mantığı ile hareket etmezler. Daima yalnız avlanmayı tercih ederler. Kediler insanlara veya diğer hayvanlara yüksek sevgi ile bağlanabilirler. Kediler hoşnut oldukları bir şey karşısında mırıldanarak tepki verirler. Bu seslerin anatomik bir sebebi yoktur. Kedilerin normal kabul edilen vücut sıcaklığı 38.6 °C’dir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın