HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Etçil Hayvanlar
  3. Ayılar

Ayılar

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
30 0
ayılar

Ayılar

Ayılar Ursidae familyasına ait, çoğunlukla etçil memelilerdir. Köpeğimsi canlılar olarak sınıflandırılırlar. Bilinen 8 ayı türü vardır. Kuzey yarımkürede ve kısmen Güney yarım kürede çok çeşitli habitatlarda görülürler. Günümüz ayılarının hemen hemen hepsinde kısa bacak, iri gövde, kısa kuyruk ve yuvarlak kulaklar görülür. Ayıların tamamı etçil değildir. Kutup ayısı etobur olarak bilinirken dev panda sadece bambu ile beslenmektedir. Geriye kalan ayı türleri etçildir. Ayılar yaşamının büyük bir bölümünü yalnız yaşayarak geçirmektedir. Bazı ayılar gündüz bazıları ise geceleri daha aktiftir. Ayılar hakkında pek bilinmeyen bir başka özellik ise çok güçlü koku alma duyusuna sahip olmalarıdır. Yavaş yavaş ve ağır hareket etmeleri yavaş oldukları algısı yaratabilir. Fakat ayılar çok iyi koşuculardır. Yüzme konusunda da çok kabiliyetlidirler.

Bilinen ayı çeşitleri şu şekildedir

* Kutup ayısı

* Büyük panda

* Malaya ayısı

* Boz ayı

* Tembel ayı

* Asya ayısı

Ayıların Yapıları

Ayılar iri gövdeli kısa bacaklı hayvanlardır. Erkek ayılar dişilerine göre daha iri olurlar. Erkek bir alaska boz ayısı 800 Kg’a kadar çıkabilir. Bu ağırlıklarına rağmen çok iyi birer yüzücü ve koşucudurlar. İnsanlar gibi bütün ayak tabanını yere değdirerek yürümektedirler. Her bir ayağında 5 parmak bulunmaktadır ve bu parmakların uç kısmında içeriye çekilemeyen tırnaklar mevcuttur. Bazı ayı türlerinde (Tembel ayı) bu pençeler çok gelişmiş olduğundan kazma konusunda da çok başarılıdır.

Ayıların genel olarak kuyrukları kısadır. Tüylerinin rengi genelde tek renktir. Bu renkler daha çok kahverengi, siyah ve beyaz olarak karşımıza çıkar. Ayıların neredeyse bütün türleri balı çok sever. Yalnız yaşayan bu hayvanlar tehdit edildiğini düşündüğünde inanılmaz birer yırtıcıya dönüşür. Güçlü çeneleri, pençeleri ve dayanıklı postları ile baş edilmesi son derece güç hayvanlardır.

Ayıların Yaşamı

Ayılar genellikle yalnız yaşayan canlılardır. Ormanların derinliklerinde, büyük ağaçların oyuklarında ve mağaralarda yaşarlar. Ayılar kış mevsimi öncesinde bol bol avlanarak enerji depolarlar. Kışın gelmesiyle düzensiz bir biçimde uyurlar. Bu davranış kış uykusu olarak bilinir. Ayılar çok güçlü ve dayanıklı hayvanlardır. Günümüze ulaşan toplamda 8 türü vardır. İnsanlar tarafından birçok türü sadece postu için avlanmaktadır. Doğal ortamındaki bir ayı 15-30 yıl arasında yaşar. İnsanlar tarafından yetiştirilen ayıların ise daha uzun yaşadığı görülmüştür.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Aslanlar

ayılar

Ayılar Ne Yer, Ayıların Beslenme Hayatı, Ayıların Sevdiği Şeyler

Ayılar vahşi doğanın en belirgin ve kuvvetli canlılarından birisi olmaktadır. Yaşamlarını ormanlık alanlarda genellikle sürdürür ve devam ettirirler. Ayı türler olarak kutuplarda yaşayanlarda var kutup ayıları olarak bilinir ve soğuktan etkilenmezler. Genellikle besin ihtiyaçları olarak balık, et, ot, bal, armut yedikleri gözlenmiştir. Dere kenarında ve sulak bölgelerde balık avcılıkları ile ünlü olurken ormanlık kesimlerde avcılık iç güdüleri devreye girer.

Ayıların beslenmesinde yaşadıkları bölge ve iklim etkin olmaktadır. Vahşi doğada bulunan canlıları avlayarak ihtiyaçlarını karşılar yaşamlarını devam ettirirler. Su yataklarının bulunduğu yerlerde sıklıkla beslenirler. Yaşamlarını ormanlık alanlarda ağaç oyukları ve mağaralarda sürdürürler. Çukurlar içerisinde yaşar kıştan önce bol şekilde beslenerek kış uykusuna yatmak için hazırlanırlar. Uzun bir uyku olur postunun altına yağ depolarlar bu sayede uzun bir süre yemek yemeden yaşayabilirler.

Ayılar Neden Kış Uykusuna Yatar

Soğuk havada yaşayabilmek için hayvanların daha çok enerjiye ihtiyaç duymalarına rağmen karlı kış günlerinde yiyecek bulma imkanı azalır. Kış uykusu bu zor mevsimde hayvanın enerji ihtiyacını azaltır, enerji tasarrufu sağlar. Kış uykusu bildiğimiz şekilde uyumak değildir. Buna bilim dilinde ‘hibernasyon’ diyorlar. Vücut ısısının ortam sıcaklığına düştüğü bu durumu birçok balık türünde, kurbağalarda, sürüngenlerde, kuşlarda ve memelilerde görebiliyoruz.

Hakiki anlamda kış uykusuna yatan bir hayvanı (hibernatör) gördüğünüzde, ölmüş olduğunu sanabilirsiniz. Vücut ısıları sıfır dereceye kadar düşebilir. Bir dakika içinde sadece birkaç kez nefes alırlar, kalp atış hızı o kadar düşüktür ki, hissedilmez bile. Havalar ısındığında ise vücudun normal düzene geçmesi sadece birkaç saat alır. Kış uykusuna yatan hayvanlar, uyku süresince kendi vücutlarındaki yağı tükettikleri gibi ara ara uyanarak bulundukları yere yazdan stok ettikleri yiyeceği yiyenler de vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın