HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Suda Yaşayanlar
  3. Penguenler

Penguenler

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
30 0
Penguenler

Penguenler

Hem dış görünüşleri hem de yürüyüşleri sebebiyle gördüğümüz anda yüzümüzde gülümsemeye sebep olan penguenler bütün bilmediğiniz yönleri ve bütün tatlılıkları ile bu yazımızda baş kahramanımız olacaklar.

Evet soğuk iklimlerin bu tatlı ve şirin canlıları penguenler, kaç yıl yaşar, penguenlerin türleri nelerdir ve penguenler kaça ayrılırlar, yaşam alanları neresidir, penguenlerin fiziksel özellikleri nelerdir, güçlü ve zayıf yönleri nelerdir, ne ile beslenirler ? Bu ve benzeri sorularınızın hepsine burada cevap bulacaksınız.

Penguenlerin Özellikleri Nelerdir?

Penguenlerin bir kuş türü olduğunu biliyor muydunuz? Ancak tüyleri kuş tüylerine asla benzemez ve perde ayaklıdırlar penguenler.

Penguenleri birbirinden ayırt etmek istediğinizde başlarındaki tüye bakarak buradaki renkleri karşılaştırıp tür ayrımı yapabilirsiniz. Bu şirin canlıların kuyrukları ise çok kısadır. Ayakları vücutlarının biraz gerisinde durur. Bu yüzden penguenler ayakta dik durabilirler.

Okyanusun derinliklerine dalma konusunda ise imparator penguenler dikkat çekmektedir. Bunlar suyun 500 metre altına kadar yüzebilmektedirler. Bazen bu hızı artırdıkları da görülür. Ayrıca kanatları yüzmeye müsait ama uçmaya müsait olmayan bu kuş türünün aslında suyun belli bir kısmına kadar ortalama 2 metreye kadar uçabildiklerini biliniyor muydunuz? Penguenler hem karada hem denizde yaşama özellikleri ile birlikte günün bir kısmını örneğin gündüzü karada geceyi ise denizde geçiriyorlar.

Penguenler

Bazı kaynaklarda deniz kuşu olarak geçen bu tatlı canlılar ülkemizde karabatya veya karabat kuşu olarak adlandırılırlar. Boyları 30 santim ile 1 metre arası olan ve tüylerini uçmak için kullanamayan bu canlıların 17 18 tane türü olduğu bilinmektedir. Ilıman alanlara gidildikçe boyları kısalmaktadır. Kral pengueni 45 kilogram kadar bir ağırlığa ulaşabilmektedir. Sırtları siyah ya da gri olan penguenlerin kafaları ile boyunlarının kesiştiği gagalarına kadar olan kısım turuncudur. Kafalarından boyunlarına ve ayaklarına kadar olan kısım ise beyazdır. Boyunlarının hemen altında sarı kızıl karışımı bir renkte leke vardır.

Penguenlerin çok soğuk iklimlere uyum sağladıkları bilinmekle birlikte ılıman iklimleri tercih ettikleri de görülebilir. Ayrıca penguenlerin tuzlu deniz suyu içtikleri bilinmektedir Bu yönü ile diğer canlılardan ayrılan penguenler daha da ilginç hale gelmektedirler.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Deniz Atları

Penguenler Nerede Yaşar?

Özellikle Güney kutbunda yayılış alanı bulunan penguenler Amerika’nın ve Afrika’nın güneyinde bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda’da da görebilmektedir penguenler Kuzey yarım kürede ise yaşamamaktadırlar.

Peki Penguenler Ne İle Beslenir?

Penguenlerin beslenme şekli ise kuş türleri ve deniz canlılarıyla benzerlik gösterebilmekte. Penguenlerin genellikle deniz canlılarıyla beslendikleri bilinmektedir. Bunların başında yağ oranı bakımından zengin olan balıklar gelmektedir. Yağ, protein, mineral bakımından zengin olan mürekkep balıkları penguenlerin en çok tükettiği türlerdendir. Ayrıca deniz ve okyanuslarla yaşam alanı bulan kirillerde penguenlerce çokça tercih edilmektedir. Midye gibi denizlerde yer alan deniz kabukluları da penguenlerin çokça tükettiği besinler içinde yer almaktadır. Ayrıca penguenlerin ağızlarının içinde diş olmadığından yakaladıkları balıkları ve diğer besin kaynaklarını ağızlarında iyice yumuşattıktan sonra yutmaktadırlar.

Penguen Türleri Nelerdir?

Bu tatlı ve ilginç canlıların birçok türü vardır. Bunlardan kral penguen ortalama 300 metre derinliğe kadar dalabilmektedir. En büyük 2 penguen türünü oluşturur ve Güney Atlantik ile Güney Hint okyanusunda yaşar. Imparator penguen ise en geniş türdür. 60 kilogram ve bir buçuk metre boyuna sahipti. Bu türün yaşam alanı ise Antarktika ve Büyük Okyanustur. Adelie pengueni ise sadece balık ve kiril ile beslenir ve çok yaygındır.

Diğer penguen türleri ise; makaroni pengueni, gentoo pengueni, gözlüklü penguen ve diğerleri…

Penguen Soyları Tükenme Tehlikesi Altında

Hepimizin üzülerek bildiği bir sorun olan penguen soylarının tükenmesi günümüzde bir gerçek haline dönüştü. Uzmanlar Antarktika’da yaşayan penguenlerin soyunun yarı yarıya düştüğünü açıkladılar. Güney Kutbu’nda yaşayan penguenler küresel ısınmadan dolayı tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Kral penguenlerin soyu da yine tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Yapılan araştırmalar kral penguenlerin soyunun 30 yılda %80 azaldığını gösteriyor. Tükenme büyük oranda iklim değişikliği kaynaklı. Ayrıca bu tatlı ve şirin canlıların, penguenlerin kürklerinden dolayı avlandıkları zalimce öldürüldükleri bilinmekte. Bu tür avlanmaların önüne geçmek için bu konuda bilinçlendirme yapılıp evrensel kuruluşlarca bazı kriterler belirlenmeli ve avlanmaları konusunda ciddi yasaklar oluşturulmalıdır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın