HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Suda Yaşayanlar
  3. Yunus Balıkları

Yunus Balıkları

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
38 0
yunus baligi2

Yunus Balıkları

Tüm dünya denizlerinde, bazı nehirlerde ve karaları çevreleyen 200 metre derinliği olan, sığ deniz tiplerinde rastlayacağımız yunus balıkları, etobur canlılar olarak bilinmektedir. Genel olarak balık ve mürekkep balığı yiyen yunus balıkları omurgalı hayvanların içine de girerler. Evrenin en zeki canlılarından biri olarak kabul edilen yunus balıklarının 40 türü vardır. Yunus balıklarının, arkadaş canlısı olması ve oyunculuklarının verdiği sevimlilik, insanlar tarafından en çok sevilen ve tanınan türü şişe burun diye bilinen “afalina” yunus balıkları olmaktadır. Bilim insanlarının, okyanusta bulunan canlılar topluluğu sistemini tehdit eden sorunları belirlemelerine yardımcı oldukları bilinen yunus balıklarının, hayat kurtardığı yönünde araştırmalarda mevcuttur. Etrafta bulunan tek bir ses dalgasıyla işitme duyuları en gelişmiş duyuları olduğu için, olan biten her şeyi hissetmektedirler. Ayrıca hem suda, hem su üstünde, 180 derecelik açıya ve iyi görüşe sahip, gözleri sayesinde de arkalarını da görebilen yunus balıklarının en ilginç özellikleri nelerdir? birlikte inceleyelim.

Yunus Balıklarının Az Bilinen En İlginç Özellikleri Nelerdir?

Yunus balıkları denizlerin ve okyanusların yaramaz, şirin çocukları olarak bilinmektedir. İnsanlar gibi yunuslarda sosyalleşmekten çok hoşlanırlar ve yüzlerinde bulunan tebessümleri sayesinde insanları her zaman gülümsetmeyi başarmış cana yakın canlılardır. Yunus balıkları özellikle taklit edildiği zaman ilginç sonuçlar elde edildiği gözlemlenmiştir. Dünyada yaşadıkları ortamlara göre farklı özellikler geliştirmiş olan yunus balıklarının, az bilinen en ilginç özellikleri neler maddeler halinde inceleyelim;

  1. Güçlü hafızaya sahiptirler ve neredeyse hiçbir şeyi unutmazlar.

  2. Bazı yunus balıkları avlarını yakalayabilmek için tuzak kurarlar, bazıları da sürü halinde hareket ederek avlanırlar.

  3. Yunusların burun yapıları baz alınarak yapılan gemilerin, burun kısımları sayesinde %25 oranında yakıt tasarrufu sağladıkları gözlenmiştir.

  4. Yunus balıklarının vücudu model olarak concorde uçaklarda kullanılmıştır. Bu sayede hızın 2,5 kat oranda arttığı gözlenmiştir.

  5. Yunus balıklarının derileri üç farklı tabakadan oluşur. Hızla yüzen yunuslar basınç etkilerinden bu özelliği sayesinde korunurlar.

  6. Alman denizaltı mühendisleri, yunus balıklarının deri özellikleri düşünülerek yapılan denizaltının %250 hız oranında artış sağladığını belirtmişlerdir.

  7. Yunus balıklarının en önemli özelliği ise, beyinlerinin bir kısmını kapalı tutarak, uyanık kalarak uyuma teknikleridir. Bu şekilde 8 saat kadar uyudukları bilinmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Penguenler

Yunus balıkları

Yunus Balıklarının Karakter Yapısı

Yunus balıklarının karakter yapısı, çıkardıkları sesler, ilginç eğlence anlayışları, her zaman neşeli ve hareketli görünmelerine olanak tanımaktadır. Bu özellikleri sayesinde, insanların ilgi odağı olmayı başarmışlardır. Yunus balıkları en meraklı canlılardan bir tanesidir. Herşeyi öğrenmek, öğrendiklerini geliştirmek ve uygulamak isterler. Avlanmak ve yiyecek bulmak için doğayı kullanmayı da en iyi şekilde öğrenmişlerdir.

Yunus Balıklarının İletişim Teknikleri

Bilim ve teknik alanında çığır açmış olan, yunus balıklarının ses dalgaları ile kurdukları iletişim, bilim dünyasının fazlasıyla ilgisini çekmiştir. Yunus balıkları, başının ön kısmında bulunan özel organları sayesinde 200.000’den fazla titreşimli ses dalgaları göndermektedirler. Bu titreşimler yunus balıklarında, denizaltılarda bulunan ses dalgalarını saptayan bir sistem görevini görmekle beraber, aynı zamanda iletişim kurmalarını sağlamaktadır. Yunus balıkları iletişim teknikleri sayesinde engelleri, cisimlerin yön ve uzaklıklarını, hızlarını ve şekillerini detayları ile hesaplayabilme yeteneklerine sahiptir. Bu özellik, her yunus balığı türünde aynıdır. Genel olarak erişkin dişilerden oluşmakta ve dişilerin topluluk iletişim merkezi olarak görev yaptıkları anlaşılmıştır. Yunus balıklarında olan bu özellik günümüzde insanların kullandığı internet ağı gibi, iletişim araçlarında da kullanılarak mevcuttaki kusurların kaldırılmasına imkan sağlayacağı düşünülmektedir.

Yunus Balıklarının İnsan Üzerindeki Olumlu Etkileri

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda, yunus balıklarının tıpkı insanlarda olduğu gibi duygu ve sosyal algılamalarını sağlayan economo sinir hücreleri saptanmıştır. Buna bağlı olarak oyuncak istemeyi, araç gereçleri kullanmayı ve insanların sergilediği mimiksel anlatımları algılayıp öğrenebilmektedirler. Yunus balıkları ile yüzmek insanlarda mutluluk hissini uyandırdığı gibi beyinde de rahatlama hissi verdiği tespit edilmiştir. Ayrıca birçok hastalığın tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Yunus balıkları, insana huzur verir, bağışıklık sistemini güçlendirir, farkındalığı ve dikkati arttırır, kendini kontrol edebilme özelliklerini geliştirir ve down sendromlu çocukların davranışlarına olumlu yönde etki ettiği gözlenmiştir. Yunus balıkları, denizin gücünü ve güvenli bir ortamı ifade eden balık figürleridir. Hayatında başarılı ve güçlü olmak isteyen insanların ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Yunus balıkları neyi simgeler? sorusuna verilecek en güzel cevap ise, özellikle kurtuluşu temsil eder, zerafet ve güzelliğin birleşiminden doğan gücü ve samimiyetleri ile dikkatleri her daim üzerlerine çeken muhteşem varlıkları temsil eder.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın