HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Suda Yaşayanlar
  3. Yengeçler

Yengeçler

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 3 dk okuma süresi
41 0
yengecler

Yengeçler Hakkında Genel Bilgiler

Yengeçler hem karada hemde denizlerde yaşayan canlılardır. Bizler daha çok sahillerde rastlarız. Renkleri, yürüyüşleri ve görünüşleriyle dikkatleri üzerine çeken yengeçleri sizlere kısaca tanıtalım.

Eklembacaklı ve kabuklu grubununa dahil yengeçler, 26  familyadan oluşan ve ortalama 4000 kadar çeşidi bulunan canlılardır. Bizler hepsini tek bir isimle (YENGEÇ) olarak tanısakta, Dev Yengeç, Kıllı Yengeç, Pavurya Çingene Yengeci ve Kara Yengeci gibi türleri bulunmaktadır. Bu canlıların büyük çoğunluğu yosunluk ve taşlık bölgelerde bulunmaktadır. Genelde taşlık bölgeleri yumurtalarını saklamak amaçlı kullanırlar. Derin sularda da hayatlarını sürdürebilen yengeçlerin bazı türleri 1500 mt derinlikte bile yaşayabilmektedirler.

Yengeçlerin Fiziksel Özellikleri

Bezelye yengeci diye de bilinen bazı türlerin boyu sadece birkaç mm’dir. Bunun yanı sıra boyutları 3 metreyi aşan yengeç türleri de bulunmaktadır. Gögüs kısımları ve başları kaynaşmış şekildedir. Karın kısımlarına dikkatli bakıldığında toplamında 6 kısımdan oluşmuş olduğu görülür. Gögüs kısımlarında yürümek için kullandıkları 5 bacak bulunmaktadır. Bu 5 bacaktan 2’sinin uç kısmında avlanmak ve kendilerini tehlikelerden korumak amaçlı kıskaçlar bulunmaktadır.

Yengeçler

Yengeçlerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır

Bu canlıların cinsiyetini anlayabilmek için karın kısımlarına bakmak gerekmektedir. Erkeklerde karın kısmı uca doğru daralır ve sivridir. Dişilerde ise karın kısmı yuvarlak ve geniş durumdadır.

Yengeçlerde Üreme

Yengeçler yumurtlayarak üreyen canlılardır. Yumurtalarını genellikle suya yakın taşlık bölgelere bırakırlar. Dişi yengeçlerde karın kısmında bulunan yarık yumurtaları taşımasına yardımcı olur.  Erkek yengeçlerin karın kısmında ise çiftleşmede görev yapan kapulasyon ektremiteleri bulunur.

Yengeçlerde Beslenme

Kıskaçları sayesinde sıkıntı çekmeden avlanırlar. Hem etçil hem de otçul olan yengeçler için, kendi boyutlarındaki her deniz canlısı onlar için bir avdır. En sevdiği besinler arasında su yosunları gelmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Fok Balıkları

Yengeçler Kaç yıl Yaşar

26 familya ve 4000 türden oluşan yengeçlerin yaşam süreleri türlerine göre değişmektedir. Tek tek sıralamadan bir genelleme yapacak olursak, türüne göre 10 yıl ila 70 yıla kadar yaşamaktadırlar.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın