HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Uçan Hayvanlar
  3. Akbabalar

Akbabalar

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
35 0
Akbabalar2

Akbabalar

Herkesin bildiği gibi akbabalar yırtıcı kuşlar arasında yer alan bir kuş türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Akbabanın taksonomik ismine göre bakıldığında Gyps Fulvus olduğu belirtilmektedir. Diğer yırtıcı kuşlardan farklı olarak beslenme şekillerinin çoğunu leş yemek oluşturan akbabaların, bir diğer bilindik isminin leş yiyici olduğu karşımıza çıkmaktadır. Bazı durumlar da taze et ile beslenen söz konusu akbabalar hakkında bilinen tüm bilgiler aşağıdaki yazımız içerisinde yer almaktadır.

Akbabaların Özellikleri

Akbabaların bilinen özelliklerine göre bakıldığında söz konusu canlıların üreme göçmeni olduğu karşımıza çıkmaktadır. buna ek olarak söz konusu canlıların yaşam alanının kurak alanlar ya da çöller olduğu belirtilmektedir. Dışarıdan genel itibari ile yılın nisan ila mayıs aylarında gözlenebilen söz konusu bu canlıların kayalık alanlar, kaya oyukları ya da küçük mağaralar içerisinde yaşamlarını sürdüğü bilinmektedir. Buna ek olarak bu canlıların yuvalarını kuru dal benzeri maddeler ile oluşturduğu görülmektedir.

Akbabalar hakkında bilinen bir diğer özellik ise sahip oldukları küçük boyutları olarak görülmektedir. Genel itibari ile hemen hemen 60 santimetre kadar uzun olabilen bu canlıların ortalama kilolarının da 1.5 olduğu karşımıza çıkmaktadır. bu özellikleri ile akbabalar diğer yırtıcı kuşlardan oldukça farklı bir özellik sergileyerek ayrılmaktadır.

Gagalarının oldukça sivri ve buna ek olarak kıvrık olduğu görülen söz konusu akbabaların kafa kısımlarında üstte kalan bölgenin de kel olduğu karşımıza çıkmaktadır. Pençelerinin sahip olduğu özelliğin yassı olduğu belirtilmektedir. Buna ek olarak oldukça fazla güce sahip olan bacaklarının olduğu ve bu bacakları sayesinde avlarını kolay bir şekilde hareket ettirebildiği görülmektedir.

Çoğu zaman halk arasında leş yiyici kuş olarak da bilinen akbabaların bazı durumlarda çiftlik hayvanları ile de beslendiği göze çarpmaktadır. Bu durumda bakıldığında akbabaların taze et yiyici hayvanlar olduğu da belirtilebilmektedir.

Sahip oldukları tüy yapısının yukarıda da belirtildiği üzere fazla gür olmadığı bilinmektedir. Buna ek olarak sıcak mevsimler içerisinde kafasının üst bölgesinde tüy çıkabildiği görülmektedir. Söz konusu sık tüy yapısına sahip olmama özelliğinin ise sıcak ve kurak bölgelerde yaşamasından dolayı adapte olunmuş bir özellik olduğu şeklinde belirtilmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Muhabbet Kuşları

Gri ila kahverengi tüylere sahip olan bu canlılar içerisinde seksüel dimorfizmin olduğu karşımıza çıkmaktadır. Yani başka bir deyiş ile erkek akbabaların dişi akbabalardan biraz da iri olduğu belirtilmektedir.

Akbabalar

Akbabalar ve Yaşam Alanları

Akbabaların yaşam alanlarına göre bakıldığında ise genel itibari ile Orta ve Güney Afrika olduğu ve buna ek olarak Avrupa, Hindistan ya da Akdeniz kıyıları üzerinde de yaşamlarını sürdürdüğü görülmektedir. Buna ek olarak kış mevsimi geldiği zaman söz konusu bu canlıların Afrika’ya göç ettiği belirtilmektedir.

Genel itibari ile çift şeklinde yaşamlarına devam eden söz konusu akbabaların aynı zamanda oldukça sosyal kuşlar oldukları da karşımıza çıkmaktadır. Avlanmak için olmasa bile kolay bir şekilde sürü halinde dolanabilmektedir.

Akbabalar ve Türleri

Aslında bakıldığında akbabaların türlerinin temel olarak yedi grup halinde sıralanabildiği karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu bu akbaba türlerinin ise Karga akbabası, Mısır akbabası, Kızıl akbaba, Sakallı akbaba, Hindi akbabası, Kral akbaba ve Kara akbaba olduğu bilinmektedir.

Akbabalarda Beslenme Şekilleri ve Avlanma

Buna ek olarak akbabalarda beslenme şekillerinin de bir diğer merak edilen konulardan olduğu belirtilmektedir. Buna göre bakıldığında akbabalar, yukarıda da değinildiği gibi leş yiyici kuş olarak bilinmektedir.

Akbabalarda avlanma konusuna göre bakıldığında ise bu canlıların çoğu zaman avlanmadığı belirtilmektedir. Bunun yanı sıra avlanma durumlarında ise küçük memeli canlıları avladığı ve sahip oldukları pençe yapıları ile birlikte avlarını kolay bir şekilde taşıyabildikleri belirtilmektedir.

Akbabalarda Çoğalma ve Üreme

Akbabalarda üreme konusuna göre bakıldığında söz konusu canlılarda üremenin genel itibari ile yaz dönemi içerisinde gerçekleştiği belirtilmektedir. Buna ek olarak akbabaların tek eşli canlılar oldukları görülmektedir. Ömürleri boyunca seçmiş oldukları eşleri ile birlikte üreme gerçekleştirmektedir. Buna ek olarak dişi akbabaların bir çiftleşmeden sonra en fazla dört adet yumurtlayabildiği söylenmektedir. Yaklaşık olarak kırk beş gün içinde yumurtalar olgunlaşmakta ve çatlamaktadır. Yavruların hemen hemen otuz gün kadar anne ve babaları tarafından beslendiği belirtilmek ile birlikte, otuzdan sonra yavrularda tüylenme görülmektedir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın