HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Uçan Hayvanlar
  3. Şahinler

Şahinler

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
34 0
sahinler

Şahinler

Araştırmalar sonucu elde edilen bilgilere göre şahinlerin 60’dan fazla türü olduğu ortaya çıkmaktadır. Yırtıcı kuşlardan farklı bir özelliğe sahip olarak pençeleri ile birlikte avlarını öldüren şahinlerin dişleri ile birlikte de avlarını parçaladıkları görülmektedir. Günlük yaşam aktivitelerine sahip olarak akbaba türlerinden de ayrılan şahinlerin genel itibari ile içi boş olan ağaçların içerisinde yuva yaptıkları belirtilmektedir. Buna ek olarak sizler de şahinler hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız, bu yazımız içerisinde tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Şahinler ve Özellikleri

Genel itibari ve özellikleri işe şahinlerin özellikleri arasında ilk sayılabilecek durum orta ve küçük boylara sahip canlılar oldukları şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Buna ek olarak ortalama kilolarının 40 gram ila 1.5 kilo arasında değişiklik gösterdiği belirtilmektedir. Aynı zamanda şahinleri şahin yapan özelliklerinin ise sahip oldukları gagaları ve pençe biçimlerinin olduğu göze çarpmaktadır.

Şahinlerinin özelliklerinin arasında ikinci sırada sıralanabilecek özelliğin ise oldukça güçlü canlılar oldukları ve inanılmaz hızlı oldukları sayılabilmektedir. Buna ek olarak şahinlerin genel olarak dar ve sivri bir ucu olan kanatlarının olduğu belirtilmektedir. Sahip oldukları bu kanat özellikleri ile şahinlerin avlarını yüksek hıza sahipken avlamasına ve onları dalış ile kovalama için etkin bir kuş özelliği yaratmasına olanak tanımaktadır. Ormanlık alanlar içerisinde yaşamakta olan bazı şahin türlerinin sahip oldukları bu kanat özelliklerinin ise nadir olarak bitkiler arasındaki uçuşlarını kolaylaştırdığı belirtilmektedir.

Şahinler

Şahinlerin Türleri

Aynı akbabalarda olduğu gibi şahinlerin türlerinin de bölgeden bölgeye değişiklik gösterebildiği görülmektedir. Söz konusu şahin türlerinin ise Bayağı şahin, Kızık kuyruklu şahin, Paçalı şahin, Kır şahini, Kızıl omza sahip şahin ve Pas şahini olarak temelde 6 grupta incelenebildiği karşımıza çıkmaktadır.

Yine aynı şekilde farklı bölgelerin farklı beslenme şekillerini de doğurabildiği görülmektedir. Genel anlamda oldukça uzun ömürlü olarak bilinen şahinlerin oldukça da iyi bir avcı oldukları görülmektedir. Bazı bölgeler içerisinde insan yavrularını bile kaçırdıkları belirtilmektedir. Sahip oldukları güçlü ve kavrama yeteneğine sahip olan pençeleri ile birlikte şahinlerin avlarını oldukça kolay bir şekilde uzak mesafelere de taşıyabildiği belirtilmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Muhabbet Kuşları

Şahinlerde Beslenme Düzeni ve Avlanma Biçimi

Diğer tüm yırtıcı kuşlarda olduğu gibi şahinlerde beslenme ve avlanmanın oldukça uzak mesafeden avını göze koymak şeklinde olduğu karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu bu canlılar avlarını oldukça uzak mesafelerden görebilme yeteneğine sahiptir. Oldukça hızlı bir şekilde uçabildikleri ve manevralarının da iyi olması ile birlikte şahinlerin avlarını kolay bir şekilde yakalayabildikleri belirtilmektedir.

Söz konusu uzak mesafeler kilometrelerce uzaklar şeklinde tabir edilebilmektedir. Buna göre bakıldığında doğada savunmasız ve şahinlerden daha güçsüz olan hayvanların maalesef ki hayatta kalma olasılıkları oldukça düşük olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra şahinlerin genel itibari ile fare ya da onun gibi hayvanlar ile beslendiği de karşımıza çıkmaktadır.

Şahinlerde Çoğalma ve Üreme Düzeni

Aslında bakıldığında şahinlerde üreme ve çoğalmanın aynı diğer kuşlarda olduğu gibi işlediği karşımıza çıkmaktadır. Şahinler de yumurtlayarak üremektedir. Genel olarak tek eşli canlılar olarak bilinen şahinlerin, bir yuvaya ihtiyacının olmadığına da değinilmektedir.

Erkek şahinlere göre dişi şahinlerin daha atik canlılar oldukları araştırmalar sonucu ortaya çıkartılmıştır. Buna göre bakıldığında dişi şahinlerin erkek şahinlere göre daha iyi avcılar oldukları belirtilmektedir. Aile içerisinde oldukça iyi avcı olarak bilinen dişi şahinin yuvaya yavrularına besin getirdiği bilinmektedir.

Yumurtadan çıkan ve uçabilecek durumda olan yavruların ise kendi kendilerine avlanabildikleri görülmektedir. Buna ek olarak yumurtaların hemen hemen kırk beş gün civarında kuluçka içerisinde kaldıkları belirtilmektedir. Genel itibari ile bir yuva ihtiyacı hissetmeyen şahinlerin gerek gördükleri takdirde oldukça yüksek ağaçlara yuva yaptıkları belirtilmektedir. Herkesin bildiği gibi yılanların kuş yumurtalarına ilgisi oldukça büyüktür. Şahinler de yuvalarını yılanlardan korumak için çabalamaktadır.

Şahinlerde Yaşam Süresi

Diğer kuşlardan daha uzun ömürlü oldukları bilinen şahinlerin ömrünün genel olarak 25 yıla kadar dayandığı belirtilmektedir. Aslında bakıldığında doğanın kanunu şahinler için de geçerli olmaktadır. Ne kadar iyi beslenirlerse ömürlerinin uzaması da ona göre paralel bir şekilde işleyiş göstermektedir. Bu neden ile bu canlıların ortalama yaşam süresinin beslenme şekline göre değişiklik gösterebildiği karşımıza çıkmaktadır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın