HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Uçan Hayvanlar
  3. Muhabbet Kuşları

Muhabbet Kuşları

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
36 0
muhabbet kusu

Muhabbet Kuşları

Latince ismi Melopsittacus undulatus olan muhabbet kuşları papağan türleri içinde yer alan evcil bir kuş türüdür. Avustralya’dan dünyanın her yerine yayılan papağan aile grubunun en küçük parçasıdır. Dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen evcil kuşlar arasındadır. Avustralya’nın kurak bölgelerinde beş milyon yıldan bu yana zor koşullarda yaşamlarını sürdürmektedirler. Yaşam süreleri 15 yıl kadardır. İstisna olarak dünyanın en yaşlı muhabbet kuşu İngiltere’de yaşamış ve 29 yaşında vefat eden kuştur. Muhabbet kuşları incir papağanları ve kırmızı papağanlar ile yakın akrabadır.

Göçmen kuşlar olarak bilinen muhabbet kuşları genelde Avustralya’nın çimenlik, çalılık ve açık ormanlık alanlarında bulunur. Küçük sürüler halinde gezen bu kuşlar bazen büyük sürüler oluşturmaktadır. Yer değiştirme durumları sürekli olduğu için besin ve suyun durumuna göre göç ederler. Muhabbet kuşları 18 cm uzunluğunda 30-40 gram ağırlığındadır. Karın ve but bölgeleri açık yeşil, kanat ve arka yüzeyleri siyah- sarı çizgili ve desenlidir. Gagaları zeytin yeşili, iki parmaklı bacakları mavimsi gri renkli, kanatlarında yeşil-siyah uçuş tüyü ve koyu mavi kuyruğa sahiptirler.

Muhabbet Kuşlarının Türleri

Değişik renklere sahip olan muhabbet kuşlarının türlerinin belirlenmesinde renkler önemlidir. Her türün özellikleri birbirinden oldukça farklıdır. Muhabbet kuşlarının türlerinden bazıları şunlardır:

Açık Yeşil Muhabbet Kuşları: Türkiye’de en sık görülen muhabbet kuşlarından biridir. Karakteristik özelliği gövdelerinin açık yeşil ve başlarının sarı renkte olmasıdır. Kuyruk rengi genellikle koyu mavi ve ayakları gridir. Açık yeşil muhabbet kuşlarının boy uzunluğu 18 cm civarındadır. İyi bakıldığında 15 yıla kadar yaşarlar. En çok konuşan muhabbet kuşu türü olarak bilinir.

Albino Muhabbet Kuşları: Gözleri kırmızı renkte, gövdesi ve başı beyaz renkte olan Albino muhabbet kuşları diğer türler arasından hemen sivrilmektedir. Genetik bir hastalık olan albinizm pigment eksikliği yaptığı için bu türün kuşlarının tüyleri bembeyazdır. Hastalığa sahip olan bu türün kuşlarının iyi bakıma ihtiyaçları vardır. Hassas yapılarına ek olarak deri hastalıklarına karşı son derece savunmasız bir vücudu olan albino kuşları özel hayvanlardandır.

Gök Mavi Muhabbet Kuşları: Gövdesi gök mavisi ve kanatları gri renkte olan bu kuş türü sky blue olarak da tanınmaktadır. En çok beslenen evcil kuş listesinde yer alır. Sırtında ve kanatlarında siyah beyaz desenler vardır. Bazı kuşların başında siyah çizgiler mevcuttur. Boyları ortalama 18-19 cm olduğu bilinir. Konuşmaya yatkın bir türdür.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Papağanlar

Gri Kanat Muhabbet Kuşları: Gövdesi koyu gri, yüzü beyaz ya da sarı renktedir. Yaşam süreleri 7 yıl kadardır. Diğer kuş türlerine bakıldığında daha agresiftir ve eğitilmeleri de zordur.

Lutino Muhabbet Kuşları: Yüz, gövde, kanatları sarı renktedir ve yanaklarında benekler vardır. Lutino muhabbet kuşlarının gagaları turuncu ve ayakları pembe renktedir. Tepelerinde bulunan tüyleri uzundur.

Show Jumbo Muhabbet Kuşları: Show Jumbo kuşları İngiliz ya da Hollanda muhabbet kuşu olarak da adlandırılır. Diğer türlerden ayıran özelliği tüylerinin çok olmasıdır. Deri hastalıklarına daha yatkın yapıları vardır. Boy uzunluğu 24 cm kadar olan muhabbet kuşunun gövdesi iridir. Göz çevreleri ve gagalarının etrafında yoğun şekilde tüy olduğundan dolayı alerji ve mantar gibi deri hastalıklarının tespit edilmesi zordur.

Pakistan Muhabbet Kuşları: Pakistan kuşları Patagonya muhabbet kuşları olarak da bilinir. Diğer türlere göre daha küçüktür. Türkiye’de bu tür kuşlar pek görülmez.

Çekoslovak Muhabbet Kuşları: İnce gövdeye sahip Çekoslovak muhabbet kuşunun kanat ve kuyruğundaki tüyler çok uzundur. Ülkemizde az görülen bu türün boynu uzun ve iridir.

Muhabbet Kuşları

Muhabbet Kuşları Nasıl Beslenir?

Tam tahıllı ve küçük parçalı besinler: arpa, kuskus, keten, horoz ibriği çiçeği, yulaf, buğday ve ekmek.

Yenilebilir çiçek grupları: hanımeli, çarkıfelek, gül, lale, menekşe, okaliptüs, karahindiba, karanfil, frenk soğanı, camgüzeli.

Yeşil otlar: yosun, tere, lahana, brokoli, karnabahar yaprağı, karalahana, hardal yaprağı, pazı, maydanoz, ıspanak.

Meyveler: üzüm, elma, mango, kavun, muz, kivi, şeftali, erik, armut.

Sebzeler: havuç, marul, kabak, tatlı patates, şalgam, balkabağı, bezelye, biber, domates, soğan.

Muhabbet Kuşunun Özellikleri

Muhabbet kuşlarının üçüncü bir göz kapağı bulunur. İki göz kapaklarını açma kapama için kullanırken üçüncü göz kapağı tozlardan, partiküllerden temizlemek için kullanırlar. Renkleri ile kendilerini kamufle ederler. Dört parmakları vardır ve zeki hayvanlardır. Kalp ritimleri çok yüksektir ve nefes alışverişleri de çok hızlıdır. Duyma frekans aralıkları oldukça geniştir. Sağlıklı üreme için sürekli kilo alırlar. Bu hayvanların kemiklerinin içlerinde hava kesesi bulunur. Monoklüler görüşe sahip olan muhabbet kuşları insanlardan yaklaşık olarak 9 kat daha fazla görseli görebildiklerini bilinir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın