HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Uçan Hayvanlar
  3. Papağanlar

Papağanlar

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
35 0
Papaganlar

Papağanlar

Konuşabilmesi ile meşhur olan papağanlar insanların çok yakın dostları olmayı başarmıştır. Ne kadar uzun cümleler kuramasa da bazı kelimeleri tekrar edebilmektedir. Papağan beslemek isteyen kişilerin özellikle besleme düzenlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Papağanlar Ne Yer?

Beslenme şekilleri diğer kuşların yapılarından farklı olduğundan dolayı çok farklıdır. Evcil papağanlar yumurta türleri ve et türlerini yememektedirler. Ama doğada bulunan papağan aklınıza gelebilecek çoğu şeyi yemektedir. Sizlerde evinizde besleyeceğiniz dostlarınız için vitaminli yemlerden almanız ve ağaç kabuklarını da kafese koymanız sağlıklı bir hayat sürmesi için çok gereklidir. Vereceğiniz yemeklerin vitamin oranlarına da dikkat etmelisiniz. Eğer papağanınıza vereceğiniz yemeği haşlama yolu ile yapacaksanız dikkat etmeniz gereken bir şey vardır. O da buhar yolu ile haşlamaktır. Çünkü su yolu ile yapılan haşlama da vitaminler suyun için de kalmaktadırlar. Papağan beslerken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yemek düzenleri için belli başlı kurallar vardır. Bunlara dikkat etmeniz halinde yaşam kalitesi artacak ve sizinle daha uzun zaman geçirebilecektir.

  1. Abur cubur yiyecekler vermeyin çünkü sindirim sistemlerini çökertir ve karaciğer iflası gerçekleşebilir.

  2. Asitli ya da asitsiz fark etmeksizin verilmemelidir.

  3. Hurma vermek isterseniz az bir şey verebilirsiniz. Fazlalığı zarar olacaktır ama dengeli verildiğinde vitamin açısından yararlıdır.

  4. Taze sebze ve meyve verebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer şey ise kurutulmuş olanları vermemeniz eğer verecekseniz ışıl işlem görmemiş ve şeker konulmamış olmalıdır.

  5. Tereyağı ve tereyağı kullandığınız besinleri vermeyin. Zararlıdır.

  6. Patates verebilirsiniz ama haşlanmış patates olmalıdır. Çiğ patates tehlikelidir.

  7. Avokado, süt ürünleri, kafein içeren herhangi bir şey vermeyin çok tehlikelidir. Kalp iflasına bile yol açabilir.

Papağanlar

Papağan beslerken biz insanlar gibi olmadığını unutmamalıyız. Lütfen onların da bir canlı olduğunu ve birçok besinin ölümlerine yol açabileceğini unutmayın.

Papağanlar Kaç Yıl Yaşar?

Türlerine göre değişiklik göstermektedirler. Bazıları çok küçük boyutlarda olduğu kadar bazıları ise bir kedi boyutunda olabilmektedir. Tabi ki türlerine göre yaşam alanları, yemekleri, bakımları gibi birçok faktöre dayalı olarak yaşam süreleri değişmektedir. Temel olarak 5 ile 80 yıl arasında türlere göre değişiklik göstermektedirler. Şimdi de en çok bilinen papağan türlerinin yaşam sürelerini sizlere aktaralım.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Şahinler

Afrika gri papağanı yaklaşık olarak 40 ve 60 yıl arasında yaşamaktadır. Amazon papağanı ise 25-75 yıl arasında değişiklik göstermektedirler. Papağan türleri arasında en uzun süreli yaşayanlar bu papağanlardır. Tabi ki doğada bulundukları süreçlerde çeşitli yırtıcılarla karşılaştığı için daha da kısa sürebilmektedir. Papağanların yaşamlarını belirleyen birçok faktör bulunduğundan dolayı kesin bir rakam verilememektedir. Herkesin evinde istediği muhabbet kuşları, sultan papağanı, cennet papağanı gibi türler 5-20 yıl arasında yaşamaktadırlar. Vereceğiniz yem, bakımları, yaşam kalitesi ve bulundukları alanlar olarak değişebilmektedirler.

310’ dan fazla papağan türü vardır ve kolayca kafes hayatına alışabilmektedirler. Fakat 30-40 yıl yaşayabilmektedirler.

Papağanlar Nasıl Ürer?

Papağanlar, yuvalarını ağaçlara ve kaya aralarına yaparlar. Fakat evcilleştirilmiş papağan için bu çokta geçerli değildir. Eşlerine bağlılık göstermektedirler. Ve iç döllenme yoluyla üremektedirler. Üreme organı bulunur. Bu üreme organına da kloak denilmektedir. Genellikle yılda 3-4 yumurta üretmektedirler. Türlere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Papağanlar Nerede Yaşar?

Amerika, Asya, Amazonlar, Afrika ‘da ve tropikal ormanlarda yaşamaktadırlar. Türkiye’ de doğada yaşayan iki tür bulunmaktadır. Bunlar yeşil papağan ve İskender papağanıdır. Bu papağanlar kafeste yaşayanların haricinde bulunmaktadırlar.

İnsanların seslerini taklit edebilmesi, güzel kanatları olması ve eğlenceli davranışları ile insanlar tarafından doğal yaşam alanlarından alınmakta ve avlanmaktadırlar. Birçok papağan türünün nesli tükenmiştir. Ve birçok papağan türü de koruma altına alınmıştır.

Evde beslenen papağanların oluşturacağı bir hastalık vardır ve bu hastalık insanlar için tehlikeli olmaktadırlar. “psittakozu” yani papağan hastalığı olarak bilinmektedir. Bu hastalığa genellikle evlerde beslenen papağanlarda rastlanmaktadır. Kuşlar için ölümcül bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanan kuşların %50’ si ölmektedir. İnsanlara da geçmektedirler. Hastalığa bulaşan kuşa temas edildiğinde bulaşabildiği kanıtlanmıştır. O yüzden kuşunuz da farklı haller ve tuvalet değişikliği fark ederseniz en yakın zamanda veterinere götürmelisiniz. Hem sizin sağlığınız hem de kuşunuzun sağlığı için çok önemlidir. Papağan almak isteyen kişilerin bu faktörlere dikkat etmesi gerekmektedir. Papağanlar hakkında merak ettiklerinizi cevapladık

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın