HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. American Bulldog

American Bulldog

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
42 0
AmeriCan Bulldog

American Bulldog

American Bulldog çevik, kaslı ve güçlü bir görüntüye sahiptir. Ataları İngiliz’dir. Belirgin vücut hatlarına sahip bu ırkın vücudu aynı zamanda orantılıdır. Geniş omuzlara sahiptir American Bulldog. Ayrıca göğsü geniştir.

American Bulldog başı kare şeklindedir ve büyüktür. Geniş bir alnı vardır. Ağız ve çene yapısı çok güçlüdür. Burnu siyah, kahverengi ve gri olmaktadır. Siyah renkte olabilen dudakları kaslı bir görünüme sahiptir. Kulakları sivri, kıvrık ve diktir. Gözleri belirgin ve yuvarlaktır. Genellikle kahverengi gözlere sahiplerdir. Bazılarında bir göz mavi iken diğer göz kahverengi olabilir.

Beyaz olan American Bulldog göz çevresi siyah çizgiyle çevrili olabilir. Pembe halka ise kusur kabul edilir. Bu ırkın bacakları uzun, güçlü ve kaslıdır. Bu bacaklar yardımıyla çok hızlı koşarlar. Çok yükseğe atladıkları bilinmektedir. Bu yükseklik 2 metreyi bulabilmektedir. Ayrıca çok hareketli olan bu ırk durmadan koşup oynayabilir. Kuyruğu alçaktır. Kalındır ve uca doğru incelir.

American Bulldog tüyleri ise kısa, sert ve incedir. Ayrıca tüyleri tek katmanlıdır. Derisi de ince olduğundan soğuk havaya dayanıklılığı yoktur. Tek renk veya iki renkli olabilirler. Bu renkler kırmızı, bej veya kahverengi olabilir.

Peki American Bulldog bakımı nasıl yapılır? American Bulldog bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir? American Bulldog nasıl beslenmelidir? American Bulldog karakteristik özellikleri nelerdir? American Bulldog kökeni nedir? Tüm bu soruların cevabını bu başlık altında bulacaksınız.

American Bulldog

Karakter Yapısı

American Bulldog karakter yapısı itibarıyla sevecendir. Oyun oynamayı çok severler. Çocuklarınız için iyi bir oyun arkadaşı olabilirler bu sebeple. Ayrıca bu köpek ırkı küçük yaştan itibaren sosyalleştirildiğinde evdeki diğer evcil hayvanlarınızla da çok iyi anlaşırlar. Bu köpekler çok sadık oluşuyla bilinirler. Sahiplerine karşı bir tehlike sezdiklerinde çok kontrollü ve temkinli davrandıkları görülmektedir.

Sıcak tavırlarıyla kendilerini hemen sevdirirler. Yabancılarla ilişki kurma konusunda zorluk çekmezler. Evinize gelen misafirlere kolay uyum sağlarlar. Eğitimden geçirildiklerinde apartmanda yaşamaya çok kolay uyum sağlarlar. Ayrıca bu köpeklerin eğitim konusunda kolaylık sağladıkları da söylenebilir. Söz dinleyen ve zeki halleriyle kolay eğitilirler. Ancak diğer evcil hayvanda olduğu gibi bunlarda da ödül mekanizması ile çalışmanız ve sabırlı davranmanız gerekir. Güçlü fiziksel özellikleriyle birlikte güçlü bir karaktere de sahip olmaları onların birden çok göreve uyum sağlamalarına sebep olur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Bichon Frise 

Bakımı

American Bulldog bakımı diğer ırklara göre oldukça kolaydır. Çok fazla tüy dökmezler. Haftada bir ya da iki kere taramanız yeterli olacaktır. Ancak tüy dökümleri arttığında tarama işlemini arttırmanız gerekir. Tüy dökümleri genellikle mevsim geçişlerinde artabilir. Ayrıca yeni bir ortama uyum sağlamaları gerektiğinde yine ortalamanın üzerinde tüy döktüklerini gözlemleyebilirsiniz. Bunun dışında yeni bir mamayla tanışması yine tüy dökümlerini arttıracaktır. Bu köpekleri çok sık yıkamanız gerekmemektedir. Kirlendikçe yıkamanız yeterli olacaktır. Ayrıca çok sık dışarı çıkarıyorsanız yıkama sıklığını azaltmanız gerekecektir. Çünkü soğuğa karşı hassas bir ırktır. Soğuğa karşı hassas oluşları onlar için bir köpek kıyafeti kullanmanızı da gerektirecektir.

Diş sağlığı dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur. Ağız ve diş sağlığı için bu köpeklerin dişlerini haftada 3 kez fırçalayabilirsiniz. Ayrıca göz ve kulak temizliğine de dikkat etmeniz gerekir. Bu köpeklerin çok salya akıttıkları bilinmektedir. Temizlikleri konusunda sıkıntı çıkaracakları tek konu yoğun salyalarıdır. Bu salyaları temizlemek için nemli bir bez kullanmanız en iyi tercih olacaktır. Ayrıca yemek yedikleri ve su içtikleri kapların temizliği de sağlıkları için çok önemlidir. Bu köpeklerin daha sağlıklı yaşamaları için düzenli bir veteriner kontrolünü bakımınıza eklemeniz gerekir.

American Bulldog

American Bulldog Beslenmesi

American Bulldog beslenmesi konusunda dikkat etmeniz gereken ilk şey alerjik reaksiyonlarının olduğu yiyeceklerdir. Bu yiyecekleri öğrenmek için veterinerinize danışabilirsiniz. Ayrıca mamaların içeriğine bakarak da önlem alabilirsiniz. Bu köpek ırkına uygun yaş veya kuru mama tercihinde bulunabilirsiniz. Ayrıca zaman zaman kendi beslendiğiniz gıdalarla da köpeğinizi besleyebilirsiniz. Ancak bu konuda yine veterinerinize danışmanız gerekir. Çünkü bu gıdaların kullanım oranı önemlidir. İnsanların kullandığı bütün gıdaların köpekler için uygun olmadığını unutmamanız gerekir. Özellikle yağlı tuzlu ve şekerli gıdalar hayvanları için uygun olmamaktadır. Tüm bunlar dışında köpeğinizin suyu ihtiyacını da düzenli olarak karşılamanız gerekir.

Kökeni

Kökeni İngiltere’dir. Çünkü bu ırk ilk kalarak İngiltere’de ortaya çıkmıştır.

Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Ortalama yaşam süresi 10 ile 16 yıl arasında değişir.

Kaç Yavru Dünyaya Getirir?

American Bulldog 8 ile 11 yavruya kadar doğurmaktadır.

Çok Tüy Döker Mi?

Çok tüy dökmez bu yüzden bakımı kolaydır.

Kolay Eğitilir Mi?

Zeki oluşuyla verilen eğitimi kolayca öğrenir. Ancak doğru motive etmeniz önemlidir.

Evde Yaşayabilir Mi?

Ev ortamına kolaylıkla uyum sağlar.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın