HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

 1. Anasayfa
 2. Blog
 3. Köpekler Nasıl Yıkanmalıdır

Köpekler Nasıl Yıkanmalıdır

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 3 dk okuma süresi
34 0
kopek banyo

Köpekler Nasıl Yıkanmalıdır

Köpeklerin çoğu suyu çok sever ve banyo yaptırmak kedilerle kıyaslandığında oldukça kolaydır. Köpeğinize evde banyo yaptırmanız bir veteriner veya köpek kuaförlerine kıyasla daha ucuzdur. Fakat köpekler oldukça hareketli ve oyucular bu nedenle köpeğinizin banyo sırasında sabit durması pek de mümkün değildir. Köpeğinizi yıkamanız köpeğinizin sağlığı açısından büyük rol oynamaktadır.

Banyo Yaptırmanın Faydaları

Köpekler Nasıl Yıkanmalı

Köpeğinizin banyo yapması, cildinin ve tüylerinin daha sağlıklı olmasını sağlarken, diğer bir taraftan da köpeğinizi parazitlerden, kirlerden ve kötü kokudan uzak tutar. Ancak çok sık banyo yapmak evcil hayvanınıza da zarar verebilir. Cildi tahriş edebilir, saç köklerine zarar verebilir ve bakteri veya mantar enfeksiyonu riskini artırabilir.

Köpekler Ne Sıklıkla yıkanmalı

Her köpek, ne sıklıkta yıkanmaları ve hangi ürünlerin kullanılması gerektiğini belirleyen özel bir kürk çeşidine sahiptir. Dışarıya çıkan aktif köpekler, genellikle evde zamanını geçiren köpeklere göre daha sık yıkanmaları gerekir. Köpeğinizin yıkanma sıklığı köpeğinizin kirlenme süresi ile doğru orantılıdır. Köpeğinizin kirlenip kirlenmediğini anlayamıyorsanız, köpeğiniz odaya girdiğinde veya etrafınızdayken bariz bir şekilde burnunuza kokusu geliyorsa köpeğinizi yıkamanız gereklidir. Köpeğinizi ne sıklıkla yıkamanız gerektiğine karar vermede güçlük çekiyorsanız bir veterinerden de yardım alabilirsiniz.

Banyo Yaptırmak İçin Gerekli Malzemeler

Köpeğinize banyo yapmak için bazı temel ürünlere ihtiyacınız olacak. Listedeki her şeyi almanız çok önemlidir. Bu şekilde, köpeğiniz banyodan kaçmak için acele etmeyecek ve işlemi tamamlayabileceksiniz.

 • Köpekler için şampuan
 • Saç kremi
 • Fırça
 • Havlu
 • Makas
 • Banyo oyuncağı
 • Tasma (eğer köpeğiniz çok hareketli ise kullanın değilse gerekli değil)
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Mama Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Köpeğinize uygulayacağınız ürünleri alırken, ne işe yaradıklarına, içeriklerine ve köpeğinizin cinsi için uygun olup olmamasına dikkat edin.

Yıkama Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli

 • Köpeğiniz kir veya kuru çamurla kaplıysa, iyice fırçalamak. Ardından köpeğinize banyo yaptırmak en iyi seçenektir. Fırçalama işleminiz dışarda yapmanız eğer mümkünse size kolaylık sağlar.

 • Her zaman ilk önce vücudunu yıkayın çünkü köpekler kafaları ıslandığında kendilerini sallayarak suyu atmaya daha çok meyillidirler.

 • Daha sonrasında kafasını yıkayın. Köpeğinizin kafasını yıkarken göz yakmayan şampuan kullansanız bile gözlerine getirmemeye özen gösterin ve hemen durulayın.

 • Köpeğiniz sık ve uzun tüylüyse bolca su kullanmalısınız ve ardından tüyleri için krem kullanmalısınız.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın