HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Otçul Hayvanlar
  3. Antiloplar

Antiloplar

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 4 dk okuma süresi
37 0
Antiloplar

Antilop hakkında bilmeniz gerekenler

Antilop, Bovidae familyasına ait bir hayvan türüdür, çoğunluğu Afrika ve Asya’da bulunur, ancak bir kısmı Amerika’nın belirli bölgelerinde de görülebilir. Ancak olağanüstü olan şey, antilopların birçok farklı alt türe ayrılmasıdır, örneğin Afrika en çok barındıran kıtadır, aslında bu harika hayvanların yaklaşık 71 farklı türüne sahiptir. Onları fark etmek zordur çünkü içine kapanık hayvanlar olmalarının yanı sıra en ufak bir ses duyar duymaz bütün sürü saklanmak için ormana kaçar.

Antiloplar

Antilopun genel özellikleri

Çok sayıda antilop göz önüne alındığında, özellikler farklı türlerin her türü için değişir, ancak hepsinde ortak olan bazı özellikler vardır.

Genel olarak, tüm antilop türleri, hızlı koşabilmelerinin yanı sıra, ağaçlarda bulunan yapraklara ulaşmak için zıplayabilmelerini sağlayan uzun ve güçlü bacaklara sahiptir.

Ancak onları diğer tüm Bovidlerden ayıran özellik, doğumdan hemen sonra büyümeye başlayan ve hatta bir buçuk metreyi bulabilen içi boş boynuzlarıdır. Her yıl boynuzlarını kaybeden geyiklerin aksine antiloplar kalıcıdır, üstelik kemik tipindedirler ve keratinle kaplıdırlar. Bununla birlikte, alt türlerin çoğunda, boynuzlar yalnızca erkek örneklerde büyür ve genellikle belirli oluşumlara sahiptir, aslında aşırı derecede kavisli, bükülmüş, yivli, dalgalı veya sarmal boynuzların fark edilmesi alışılmadık bir durum değildir.

Antilopların bir başka ayırt edici özelliği de yanlara doğru çıkıntı yapan canlı gözleridir, bu çok geniş bir görüş alanına sahip olmalarına ve uzak mesafeden bile en ufak hareketleri bile yakalamalarına yarar. Ayrıca antilopların gözlerinin yanında, bitki örtüsüne veya taşların arasına sürtünerek kokularını işaretlemek için kullandıkları, yörünge öncesi bez adı verilen bir bezleri vardır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Su Aygırları

Antiloplar, uzun mesafelerde en hızlı hayvanlar arasındadır, aslında ortalama hızları saatte 80 kilometredir, ancak yiyecek aramak veya uzun mesafeler boyunca hareket etmek için tırısa gittiklerinde, ortalama hızları saatte 60 kilometredir.

Temel olarak antiloplar otçul hayvanlardır ve çimen, yem, ağaç, sürgünlerle beslenirler ve sadece birkaç tür böcek, küçük memeliler ve kuşları yer.

Antiloplar

Antilop Türleri

Daha önce de belirtildiği gibi, birçok farklı antilop türü vardır, en önemlilerinden bazıları şunlardır:

Roan Antelop

Afrika’da yaşıyor ve en büyük örnekler arasında. Ana özellikleri kısa boynuzlar, uzun kulaklar ve keçi sakalı gibi bir sakaldır.

Eland

Ne yazık ki bu tür yok olma tehlikesiyle karşı karşıya, Afrika’nın yarı çöl, dağlık bölgelerinde ve kıyı ovalarında yaşıyor.

Gerenuc

Bu antilop türü bitkileri yediğinde yeterli su aldığı için fazla su içme ihtiyacı duymadığı için kurak bölgelerde yaşar.

Niala

Bu türün erkekleri ve dişileri tüylerinin rengiyle ayırt edilir, aslında erkekler koyu kahverengi, dişiler ise kırmızımsı kahverengidir, ancak her ikisinin de vücutlarında dikey beyaz çizgiler vardır.

Kaya Antilobu

Bu antiloplar Afrika’nın kayalık bölgelerinde yaşar ve maksimum 58 santimetreye ulaşan türlerin en küçüğü arasındadır. Kayaların üzerinden 7 fit yüksekliğe sıçrayabilmeleriyle ünlüdürler.

Lechwe

Bu tür antilopların tercih ettikleri yaşam alanları bataklık alanlarıdır. Genellikle avcılardan saklanmak için su havuzlarına diz boyu dalarlar ve bu durumlarda bile hızlı koşma yetenekleri vardır.

İmapala

Şık görünümlü bir antilop olarak ve zıplama yetenekleriyle bilinir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın