HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Otçul Hayvanlar
  3. Su Aygırları

Su Aygırları

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 5 dk okuma süresi
31 0
su aygiri

Su Aygırları

Su aygırları görüntüsü ile oldukça büyük canlılardır. Memeli bir hayvan grubuna ait olan bu canlılar yarı sucul bir memeli canlısıdır. Daha çok Sahra altı Afrika ile adlandırılan bölgelerde yaşamlarını sürdürmektedirler. Sahra çölünün güneyi olarak nitelendirilen bölgede su aygırları göl veya nehir bölgelerinin kenar kısımlarında bulunmaktadır. Bu bölgeler bu canlılar için oldukça elverişli ve güvenli alanlar olmaktadır. Hem barınmaları hem de güvenlikleri açısından nehir ve su kenarlarını tercih etmektedirler. Oldukça uzun bir Evrim döngüsüne sahip olan bu canlıların izleri yaklaşık 54 milyon yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Buna ek olarak balinalar ile evrimsel yönden bir akraba bütünlüğünün de olduğu söylenmektedir. Yaşam döngüsü içerisinde birçok başkalaşım geçirerek günümüzdeki hallerini almıştır.

Su Aygırları

Su Aygırlarının Yapıları

Yaklaşık 5 metre uzunluğa ve 4 ton ağırlığa kadar ulaşabilen su aygırları oldukça kısa bacaklara sahiptir. Tombul bir yapıya sahip olmasının yanı sıra oldukça vahşi ve güçlüdür. Sevimli bir görüntüsünün altında oldukça vahşi bir canlı yatmaktadır. Su aygırlarının özellikle çene yapıları oldukça güçlü bir şekilde kavrama yetisine sahiptir. Bu sayede avlarını kolaylıkla yakalayabilmektedir. Çene hizasında 50 santim civarında köpek dişleri sıralanmaktadır. Gözleri burun delikleri ve kulakları başının üzerinde olan su aygırları bu özelliği sayesinde su içerisinde durarak rahatlıkla etrafı gözlemleyebilmektedir. bir su aygırı yaklaşık olarak 45-50 sene civarında yaşayabilmektedir. şimdiye kadar yaşamış en yaşlı su aygırı ise 65 yıl yaşamıştır. Tombul ve hantal bir yapıya sahip olan Su aygırları yavaş görünse de saatte 48 kilometre bir hızda koşma yetisine sahiptir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Maymunlar

Su Aygırlarının Yaşamı ve Ekolojisi

Su aygırları genellikle ömrünün çoğunu su üzerinde ve altında geçiren bir memelidir. Yaşamlarının çoğunu su içerisinde geçirdikleri için ayakları kaygan yüzeylerde kolaylıkla hareket etmesi açısından evrimleşmiştir. Bu sayede rahatlıkla kaygan yüzeylerde kaymadan yürüyebilme yetisine sahiptir. Oldukça sıcak iklimlerde yaşadıklarından ötürü serinlemek için 18 saat boyunca su içerisinde kalmaktadırlar. Güneş kaybolup sıcaklık normale dönünce sudan çıkarak yiyecek bulmak için avlanmaktadırlar. Su aygırının su içerisinde yaşamasının nedeni derisinin yapısı sebebiyle terlemesini önlemesinden ötürüdür. Bu sayede havayla temas ettiğinde kolayca kurmaktadır. Derisinin kurumamasını sağlamak için günün büyük bir bölümünü su içerisinde geçirmektedir.

Su aygırı ne yer?

Su Aygırları

Ot obur yani otçul canlılar olan su aygırlarının gerekli besini alması için büyük yeşillik alanlar gerekir. Bunun sebebi ise günde yaklaşık 50 kilogram ot yiyerek beslenmeleridir. Hemen hemen her türlü otu yiyebilen su aygırları beslenmelerini gruplar halinde yeşillik alanlara giderek yaparlar. Derilerinin su dışına çıktığında terleyerek kurumasından dolayı beslenmek için gece saatlerini tercih ederler. En çok yavaş akan nehir kenarında bulunan yeşil otları severler ve bu otlara ulaşabilmek için gün içinde rahatlıkla 5 – 10 kilometre yol yürüyebilirler.

Su aygırı nasıl ses çıkarır?

Oldukça gürültücü bir canlı olan su aygırının kükremesi 110 dB’e kadar yükselebilir. Diğer tarafdan bir su aygırı yalnızca karada değil suyun içinde de son derece yüksek sesler çıkarabilir. 100 kilometre karelik bir yarıçap içinde su aygırının kükremesinin yankılandığını söyleyebiliriz.

Su aygırı yavrusuna ne denir?

Yavrusunu tam 8 ay boyunca karnında taşıyan su aygırı genelde tek bir yavru dünyaya getirir. Peki ya aygır yavrusuna ne denir diye soracak olursanız yanıtımız buzağı olacak. Tıpkı inek yavrularına verilen isim gibi. Anne su aygırı, yavrusuna 18 ay boyunca süt verir ve 7-8 yaşına gelinceye kadar korur.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın