HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Böcek Türleri
  3. Arılar

Arılar

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 4 dk okuma süresi
35 0
Arılar

Arılar

Arılar Hymenoptera takımına ait bir böcektir, 12 ila 20 mm uzunluğundadır ve 30 günden 5 yıla kadar yaşar. Vücudu baş, göğüs ve karın olarak ayrılmıştır. Kafasında nesneleri ve tatları algılamasına izin veren iki anteni vardır. Göğüste ise polenleri toplayan kanatlar ve altı bacak bulunur. Karnın alt kısmında bunun yerine arıların sadece aileyi veya kendilerini korumak için kullandıkları bir iğne bulunur.

Arı, çiçekten çiçeğe uçan ve daha sonra bala dönüşecek olan nektarı toplayan bir hayvandır. Ancak arı aynı zamanda çok sayıda kolonide yaşayan sosyal bir böcektir. Arılar topluluğu, olağanüstü mükemmelliği ve çalışkanlığıyla karıncalar gibi diğer sosyal böceklerinkinden ayrılır. Aslında, bir arı kolonisinin bileşenleri birbirine çok derin bağlarla bağlıdır ve her arı, koloninin hayatta kalması için kendi hayatını bile feda etmeye hazırdır.
Kovan, arı kolonilerinin yaşadığı yerdir. Bir arı kovanı, küçük altıgen hücrelere bölünmüş bal mumu yapıları olan peteklerden oluşur. Çok üretken ve uysal bir canlıdır, dünyanın en beğenilen canlılarından biridir.

arilar

Kraliçe Arı

İşçi arıların en irisidir. Normal bir yumurtadan gelir ama larva aşamasında daima arı sütü ile beslenir. Bu özel böcek, sürüdeki tek doğurgan dişidir ve günde 1.500 ila 3.000 yumurta bırakması beklenir. Kraliçe arı bir ila beş yıl arasında yaşar ve her zaman hayatı boyunca onu arı sütü ile besleyen 10-12 arıdan oluşan bir grup ile çevrilidir.

Dron Arılar

Bir yumurtadan doğarlar ve işçi arıya göre daha iri, tıknaz ve tüylüdürler. Mayıs ayından Ağustos ayının sonuna kadar kovanda 2.000 ile 4.000 arasında değişen sayılarda bulunurlar. Evlilik uçuşu sırasında kraliçe ile çiftleşirler, nektar ve polen toplanmasına katılmazlar ve sezon sonunda işçiler tarafından kovandan çıkarılırlar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Keneler

İşci Arılar

Aktif yaşamı boyunca çeşitli görevler yerine getirir. Her yıl binlercesi doğar ve larvalara bakmaktan kovanı temizlemekten yiyecek aramaya kadar pek çok faaliyette bulunur.Bir işçi arının ömrü 30 günden 6 aya kadar sürebilir. Yoğun bir faaliyet döneminde dünyaya gelen arılar, tüm enerjilerini nektar ve polen toplamaya harcadıkları için uzun yaşamazlar. Yaz sonunda ve sonbaharda doğan arılar ise çok daha uzun yaşarlar ve bir sonraki bahara kadar kışı geçirirler.

Arılar

Genel Bilgiler

Tarımsal diye nitelendirdiğimiz bitkilerin tozlaşmasını sağladığı için bizim için büyük ölçüde önemlidir. Küresel ekonomik faydaları, milyarlarca Euro’dur. Arıların yararları, genel olarak doğrudan onlardan gelen ürünlere bakarak ölçülür. Bal, bilinen en popüler olanlarıdır. Arılar, çiçek açmış bitkilerden, iğne yapraklı ağaçlardan nektar  tatlı öz su toplar ve bu topladığı suları bal midelerinde depolarlar.
Toplananlar, kovanda bulunan bal peteğinde saklanır ve sonra kovan arıları tarafından işlenip kurutulur. yalnızca su içeriği yüzde 18’in altındaysa bal toplanabilir ve bu senede en fazla dört kere yapılır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın