HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Böcek Türleri
  3. Ateş Böcekleri

Ateş Böcekleri

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 5 dk okuma süresi
29 0
atesbocegi

Ateş Böcekleri Yapıları

Ateş böcekleri uzun gövdeli, genellikle siyah veya kahverengidir. Birini yakalarsanız, diğer birçok böcek türünün aksine biraz vücutları yumuşak yapılı olduğunu fark edeceksiniz. Bu canlıların çok hassas ve yumuşak yapılıları olduğu için ezmesi oldukça kolaydır ve bu sebeple onları tutarken çok nazikçe tutun. Yukarıdan bakıldığında Lampyrids, başlarını büyük bir kalkanla gizliyor gibi görünür. Genişletilmiş bir pronotumu olan bu özellik, ateş böceği ailesini karakterize etmeye yardım eder.

Bir ateşböceğinin alt tarafını incelerseniz, ilk karın bölümünün birleştiğini görebilirsiniz ( yer böceklerinden farklı olarak arka ayaklarla bölünmemiştir ). Ateş böceklerinin hepsinde olmasa da çoğunda, son iki veya üç karın segmenti diğerlerinden oldukça farklı görünür. Bu bölümler, ışık üreten organlar olarak gelişmiştir.

Ateş böceği larvaları nemli, karanlık yerlerde yaşarlar – toprakta, ağaç kabuğunun altında ve hatta bataklık bölgelerde. Yetişkin bireyler gibi larvalar da parlar. Aslında ateş böcekleri yaşam döngülerinin her aşamasında ışık üretirler.

Ateş Böcekleri Doğası Ve Ekolojisi

Ateş böceklerinde larva ve erginlerin etçil olduğu yumuşakça böcek ve böcek larvalarıyla beslendiği bilinmektedir. Böceklerin yapısında bulunan ışık organları karın bölümünün son kısımlarında bulunmaktadır. Bu bölümde saydam bir kitukula tabakası oluşmuştur. Ateş böceğinin üretmiş olduğu ışık yavaş yavaş meydana gelen oksitlenmenin bir sonucu olarak kimyasal enerjinin ışığa dönüşmüş halidir. Erkek Ateşböcekleri kendisine bir dişi aramak için havada uçtuklarında ışıklarını yanıp söndürmektedir.

Dişi Ateş böceklerinde ise durum biraz daha değişiklik göstererek ağaç ve çalılıklarda oturarak bir ışık görmeyi beklemektedirler. İlgilerini çeken ışığa ise yanıp sönerek bir tepki vermektedirler. Ateş böceklerinin beslenme kaynağı et olarak bilinir. Larvalar ise genel olarak salyangoz ve solucan tüketmektedir. Bazı Ateşböcekleri ise diğer Ateş böcekleri ile beslenmektedir. Ateş böceklerinin yaşam alanı sıcak ve nemli alanlar olmaktadır. Bu durumdan dolayı trafik bölgeler ve ılıman iklimlerinde yaz aylarında ortaya çıktığı görülmüştür. Ateş böceklerinin yaşam süreleri yaklaşık olarak 2 yıl olarak söylenebilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Karıncalar

Besinleri:

Çoğu yetişkin ateş böceği genelde hiç beslenmez. Ateşböceği larvaları toprakta yaşarlar, salyangozları, kurtçukları, kesici kurtları ve diğer toprak sakinlerini avlarlar. Avlarına vücudu felç eden ve parçalayan sindirim enzimleri enjekte ederler ve ardından sıvılaştırılmış kalıntıları tüketirler. Bazı ateş böcekleri akarları ve hatta polenler ile beslenir.

Ateş Böcekleri

Yaşam döngüsü:

Yumurtalarını nemli topraklara bırakırlar. Yumurtalar haftalar sonra çatlar ve larvalar kışı geçirir. Ateş böcekleri, ilkbaharda pupa oluşmadan önce bir iki yıl larva aşamasında kalabilir. 10 gün ila birkaç hafta içinde, pupa vakalarından yetişkinler çıkar. Yetişkinler üreyecek kadar uzun yaşarlar.

Ateş Böcekleri

Davranışlar:

Ateşböcekleri iyi adaptasyonları ile tanınırlar – ışık üretirler . Erkek ateş böceği, çimlerde saklanan bir dişinin dikkatini çekmek için, karın kısımlarını türe özgü desenlerle parlatırlar. İlgilenen bir dişi, erkeğin karanlıkta ona rehberlik etmesine müsade edecektir.

Farklı bazı Ateş böceği türlerinin dişileri başka tür erkleri kendine çekmek için ışıklarını taklit etme yoluna girer, bu ışığa aldanan erkek ateş böceği o dişiye yaklaşınca av olmaktan kurtulamaz. Yine de çoğu dişi ateş böceği yamyamlık yapmaz. Aslında, dişiler çimenlerde bir eş için bekleyerek geçirdikleri sadece birkaç gün yaşadıkları için, bazıları kanat geliştirmeye bile zahmet etmez. Ateşböceği dişileri aynı larvalara benzeyebilir, ancak bileşik gözleri onları birbirinden ayırır. Erkek ateş böcekleri, yumurtalarını korumak için kullandığı savunma kimyasalları bakımından zengindir.

Pek çok ateşböceği , sıçrayan örümcekler ve hatta kuşlar gibi avcıları caydırmak için kötü tat veren savunma bileşikleri kullanır . Lucibufagins adı verilen bu steroidler, avcının kusmasına neden olur, bu da bir sonraki ateş böceği ile karşılaştığında unutamayacağı bir deneyim kazanmalarına yardımcı olur.

Ateş Böcekleri

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın