HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Böcek Türleri
  3. Keneler

Keneler

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
33 0
Keneler

Kenelerin yapıları

Keneler sınıf olarak örümceğimsiler sınıfında yer alarak akarlar alt sınıfında dahil edilmektedir. Akarlar alt sınıfında ise eklem bacaklı monotipik takımı ve onun üst familyasında yer alır. Keneler özellik olarak kan emici Eko parazitler arasındadır. Yapısal özellik açısından bacaklarının uçlarında çengel ve vantuz bulunmaktadır. Bacaklarının bu özelliği deriye rahatça yapışmasıyla ağız organelleri ile kan emmesine yardımcı olmaktadır. Keneler kan emme işlemini gerçekleştirdikten yani iyice şiştikten sonra kendilerini yere atıp konaklarından uzaklaşmaktadır. Emme işlemi bittiğinden sonra ot veya ağaçlara tırmanmaktadır. Ön ayaklarının uçları dokunma ve koku alma için oldukça idealdir. Bir ormanda kenenin bulunduğu zaman ağacın altından hayvan geçmesi ile birlikte üzerlerine atlayarak derisine yapışmaktadır. Kenarı hayvanın etini hortumunu sokarak kanını emmektedir.

Kenelerin yaşamları

İnsan ve hayvan hastalıklarının taşınmasında en büyük sorumlu rolü olan vektörlerdendir. Çeşitli hastalığa yani bakteri roket, parazit, mantar, virüs, ve solucan kökenli rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Felç veya alerjik reaksiyonlara da yol açabilmektedir. Kenelerin yaşam yerleri dünyanın her bölgesinde bulunmaktadır. Vücutlarının yapısal özelliği durumunda vücutları tek parça durumundadır. Oldukça küçük bir canlı halinde bilinmektedir. Kenelerin ağız parçaları çift Pedipalp, keliser, keliser kılıfı ve delmeye yani kan emmeye yarayan hipositomdan oluşur. Kiliserler kenenin kan emmek istedikleri durumunda hipositomunu deriye sokabilmesi için derilerini perfore etmektedir. Kilisellerin bir başka işlevi çiftleşme sırasında erkek kenelerin kendisini sabit tutmasına yardımcı olur.

Kenelerin doğası ve ekolojisi

Kenelerin iç organ sistemi sindirim, boşaltım, dolaşım, solunum, sinir sistemleri ve duyu organları ile birlikte üreme ve kas sistemlerinden oluşmaktadır. Kenelerde Konak bulma durumu konağın titreşimlerini ve ısısını kene tarafından algılanması ile gerçekleşir. Konak tarafından karbondioksitin algılanması durumu kenenin konağı bulmasına yardımcı olmaktadır. Keneler gelişme evrelerini tamamlamak için konaklarını terk etmektedir. Ancak bu keneler tekrardan kendilerine bir Konak bulmak için iki yolu izlemektedir. Bunlardan ilki pusuya yatma durumudur. Sonrasında ise pusuya yatan keneler ava çıkarak kendilerine hareket etmeleri ile bir Konak aramaktadır. Zorunlu olarak kendilerine bir Konak bularak emme işlemini gerçekleştirmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Çekirgeler

Keneler

Evcil hayvanım keneye nasıl yakalanır?

Keneler başta memeliler ve kuşlar olmak üzere, omurgalı konakçıların yaşam alanlarında bulunur. Keneler için en verimli yaşam alanları; gelişimlerine ev sahipliği yapacak sıcak ve nemli otlaklar, ormanlık alanlar ve orman kenarlarındaki bitki örtüleridir. Yeterince yüksek sıcaklık ve nemin görüldüğü Nisan – Ekim ayları arası, kenelerin aktif hale geldikleri ve konakçı aradıkları en riskli dönemdir. Buna ek olarak, daha yumuşak ve yağışlı geçen kış ayları, kenelerin tüm yıl aktif olmasına neden olur.

Keneler konusunda neden endişelenmeliyim?

Keneler, evcil hayvan ve insan sağlığı açısından çok çeşitli sağlık sorunlarına neden olan yaygın ve ciddi bir tehdittir. Isırık yeri enfekte olarak, tahrişe, ağrıya ve muhtemelen apse oluşumuna neden olabilir. Kenelerin neden olduğu en büyük sorun açık ara farkla bulaştırdıkları hastalıklardır.

  • Lyme hastalığı Lyme hastalığının dünya genelinde giderek artan bir sorun olduğu bildirilmektedir. Avrupa’da insanlarda görülen Lyme Hastalığı vakalarında 1990 ve 2010 yılları arasında 10 kat artış görülmüştür1ve bu insanlar arasında hastalık ve sıkıntı nedeni olarak kabul edilmektedir.2 Köpeklerde de görülen bir hastalıktır. Topallık, ateş, iştahsızlık, letarji, eklemlerde şişlik, böbrek yetmezliği (nadiren) gibi semptomlar gözlenir. Semptomların anlaşılması güç olduğu için teşhisi zor olabilir; ve kene ısırdıktan aylar sonra ortaya çıkabilir. Bakteriyi ortadan kaldırmak kolay değildir, bu nedenle uzun süreli antibiyotik kullanımı gerekir.
  • Anaplasmosis Semptomlar arasında letarji, eklemlerde şişlik ve ağrı, kusma, diyare ve nörolojik belirtiler yer almaktadır.
  • Babesiosis Enfekte olan köpeklerin alyuvarlarını istila eden mikroskobik bir parazit buna neden olmaktadır. Hastalık kendisini yüksek ateş, artan solunum hızı, kas titremeleri, anemi, sarılık, kilo kaybı ile gösterebilmekte ve ölümcül olabilmektedir.
Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın