HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

 1. Anasayfa
 2. Böcek Türleri
 3. Karıncalar

Karıncalar

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
42 0
karinca2

Karıncalar

Arılarla beraber zar kanatlılar takımından olan karıncalar, bir böcek türüdür. Kökeni için yaklaşık 120 milyon yıl önce yaban arılarına benzer hayvanlardan türediği ve çiçekli bitkilerle beraber türlerinin arttığı bilinmektedir. Bugün için karıncalar 14.000’in üzerinde türe sahiptir. Dirsekli anten ve ince belleri sayesinde kolayca tanınan karıncalar, küçük ebatlı doğal oluşum boşluklarda yaşamalarını yanı sıra, çok geniş alanları kapsayan koloniler şeklinde de yaşayabilirler. Koloni şeklindeyken çok organize şekilde hareket edebilmeleri hayranlık uyandıracak bir durum oluşturur.

Karıncalar Nerede Yaşar?

Dünya üzerinde şu bölgede yaşarlar demek doğru değildir. Çünkü dünyanın her yerinde karıncalar bulunur ve yaşayabilir. Sadece Antarktika ve benzeri bazı farklı bölgelerde, bölgeye özgü farklı karınca türleri bulunur. Karıncalar nerede yaşar sorusuna bir diğer cevap olarakta tüm ekosistemlere uyumlu oldukları için neredeyse her yerde yaşarlar demek yanlış olmaz. Sosyal olarak olağanüstü organize olmaları, kaynakları kullanabilmeleri, yer değiştirebilmeleri ve kendilerini savunabilme özellikleri ile her ortama uyumludurlar.

Karıncalar

Karıncalar Ne İle Beslenir?

Karıncalar, dünyadaki en küçük hayvanlar arasındadır. İnsanlardan çok daha öncesine dayanan bir geçmişleri olan karıncalar, sistemli şekilde bir şekilde yaşamaları ile bilinirler. Karıncalar ne yerler diye düşünüldüğünde, cevabı çok nettir; Her şey! Ancak özellikle tercih ettikleri şeyler tabii ki de vardır. En sevdikleri şey şekerdir diyebiliriz. Doğada yaprak biti oluşan bitkileri yemeği severler. Çünkü bu bitkilerde şekersi bir salgı vardır. Ayrıca hazır olan insanların kullandığı şeyleri de çok severler. Şeker, tuz, yağ gibi. Protein, karbonhidrat ve yağ içeren yiyecekleri çok seven karıncaların besinleri yeme miktarları da türlerine göre farklılık gösterir. Ev yapımı besinleri sevdikleri için bazı zamanlarda toplu ev baskınları da yapabilmeleriyle tanınan karıncaların bu huyuna karşı insanların yapması gereken, ortada özellikle de yerde kırıntı, şeker ve benzeri maddelerden bırakmamaktır. Karıncalarda iki farklı mide bulunur. Biri depolama içindir diğeri ise günlük besin ihtiyacı içindir.

Karıncalarla İlgili Şaşırtıcı Bilgiler

Karıncalar boylarından büyük işleri yapabilen, oldukça özel hayvanlardır. Karıncalarla ilgili şaşırtıcı bilgiler aşağıdaki gibidir;

 • Karıncalar çok farklı renk türlerinde olabilirler. Yeşil, mavi, kırmızı, sarı, kahverengi hatta morun tonları gibi renklere sahiptirler.

 • Karıncalar, ağırlıklarının 20 katını bile kaldırabilme gücüne sahiptirler.

 • Katı olan yiyecekleri yutamazlar ama suyunu emerek beslenebilirler.

 • Antenlerini hem dokunmak hem de koku almak amaçlı kullanabilirler.

 • Beslenme anlamında etçil ve de otçul hayvanlardır.

 • Doğuştan kanata sahip olan karıncalar Kraliçe karıncalardır. Koloni kurmak amaçlı yuvadan gitme durumları olduğunda kanatları düşmektedir.

 • Ahşap ve siyah karıncalarda iğne yoktur. İğne yerine formik asit püskürtme özelliğine sahiptirler.

 • Karıncaların yaşam süresi ortalama 45 ile 60 gün civarındadır.

 • İşçi karıncalar, yiyecek kaynağı buldukları zaman, kolonideki karıncaları özel bir koku bırakarak çağrı yapar.

 • Karıncaların bacak yapısı uzundur ve hızlı koşmalarına yardımcı olur.

 • Karıncalar tercihen sıcak iklimlerde yaşamayı severler.

 • Kolonilerde çok planlı bir örgütlenme vardır. Herkesin görevi bellidir.

 • Özellikle tropik yerlerde yaprak kesme görevi olan karıncalar, çeneleri yardımıyla yaprakları kesebilirler ve yuvalarına taşırlar. Ancak bunları yemek için değil de mantar üretebilmek amaçlı kullanırlar. Mantarlardan da ihtiyaçları olan proteini temin ederler.

 • Köle-Yapıcı adı verilen karıncalar, başkalarının yuvasına saldırır ve yumurtalarını alırlar. Bunların içinden çıkan karıncaları da köle olarak çalıştırırlar.

 • Bir karınca kolonisi milyonlar, hatta milyarları bulabilen bir nüfusta olabilmektedir.

 • Akciğere sahip değillerdir. Oksijeni vücutlarını her yerindeki küçük delikler sayesinde alır ve aynı deliklerden de karbondioksit olarak çıkarırlar.

 • Karıncaların da beyni vardır ama 250 bin hücreye sahiptir. Bir insanda ise 10 milyon beyin hücresi bulunur.

 • Karıncalar günde yaklaşık olarak 7 saat kadar uyurlar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Keneler

Karıncaların En Önemli Yararı Ve Zararı Nedir?

Karıncalar dünyadaki en zararsız hayvanların başında gelir. Çok özel bazı türleri dışında hiçbir zararları yoktur demek mümkündür. Ancak bir zarar söylemek gerekirse; karıncaların zararı, ısırdıklarında kaşınma, kızarma ve şişme yapabilir. Ancak bu da her zaman olmaz. Karıncaların yararı nedir konusuna gelince, toprağın humus açısından zenginleşmesini ve hava almasını sağlar. Ağaçlara zarar veren böceklerle beslendikleri için doğa dengesine destek olurlar. Birçok ekolojik fonksiyonlarından dolayı, karıncaların yok olmuş olması dünyamız ve doğası için ciddi problemler doğuracaktır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın