HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

 1. Anasayfa
 2. Etçil Hayvanlar
 3. Aslanlar

Aslanlar

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
35 0
aslanlar

Aslanlar

Kedigiller ailesinin en büyük üyesi olan, süper avcı olarak bilinen aslanlar, antik dönemlerde Kuzey Afrika’dan, Yunanistan’a, Balkanlar’dan Hindistan’a hatta Avrasya’ya kadar uzanan bir yaşam bölgeleri vardır. Günümüzde ise, Sahra altı Afrika bölgesinde ve Batı Hindistan’da nesli azalma tehlikesinde olan bir tür durumundadır. Son 20 yılda aslan nüfusu ciddi oranda % 40 civarında azalmıştır. Yaşam alanlarının ellerinden alınması ve insanlar tarafından zarar görmeleri bu azalmaya neden gösterilmektedir. Aslanlar görüntüleri ile insan kültüründe önemli simgeler halindedir. Birçok heykel, resim eserinde, ulusların bayraklarında ve sinema edebiyat eserlerinde tasvir olarak kullanılan aslan figürü, Roma imparatorluğu döneminden beri insanların tuttuğu ve değer verdiği güç sembolü hayvanlar olmuştur. Aslan ne demektir diye merak edenler için Aslan kelimesi Osmanlı Türkçesinden dilimize geçmiştir. Antik Mısır döneminde aslanlar kutsal hayvanlar sayılmaktadır. Günümüzde de ormanlar kralı olarak anılan aslanların yaşam alanı oldukça sınırlı durumda kalmıştır. Aslanlar Panthera cinsine ait olup diğer kardeş türleri ise; leopar, kar leoparı, kaplan ve jaguardır.

Aslanlar Nerelerde Yaşarlar?

Ormanların kralı dense de, ormanlık bölgeleri değil, otlak ve savan yerleri seven aslanlar, Antik zamanlarda çok farklı yerlerde yaşamış olsalar da günümüzde aslanlar nerede yaşar diye düşünüldüğünde verilebilecek tek cevap en çok bulunduğu yer olan Güney Afrika’dır.

Aslanlar Nasıl Avlanır ve Beslenirler?

Aslanlar karakter özellikleri olarak oldukça savaşçı, cesur ve asla korkmayan hayvanlar olmaları ile ün salmış ve birçok kültürde simgeleşmiştir. Aslanlar nasıl avlanırlar diye merak edilen bir soruya cevap vermek gerekirse; öncelikle aslanlar gündüzleri değil de geceleri avlanırlar. Genel olarak gruplar halinde yaşarlar ve genellikler yetişkin erkek aslanlar av peşinde koşarlar. Avlarını gözlerine kestirdiklerinde avına oldukça sakin bir şekilde yaklaşırlar. Öncelikle gözlemlemek için 15-20 metre mesafede bir nevi pusuya yatarak avını uyandırmadan beklerler. Doğru zamanı yakalayıp atlarlar ve güçlü çeneleri yoluyla da kolaylıkla avlarlar. Çenelerinin yanında çok kuvvetli ve keskin olan pençelerini de kullanarak avlarını etkisiz hale getirirler. Avı yeme aşamasında ise erkek olan yavru ilk eti alır. Devamında ise hiyerarşik düzende yavrular öncelikli olarak eti yerler. Süper etobur sınıfında olan Aslanlar direkt olarak etle beslenirler. İnsanlara zarar verirler mi sorusunun cevabı ise ortadadır. Eğer açlarsa mutlak suretle saldırı ihtimalleri vardır. İnsanlara ve insan etine meraklı değillerdir ve tercihleri ana hedefleri hayvanlardır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kediler

Aslanlar Hakkında İlginç Bilgiler

Aslanlar

Aslanlar, dünyanın en cesur, korkusuz ve de asil hayvanları olarak nam salmıştır. Bu nedenle de dikkat çekici ve merak edilen hayvanlardır. Aslanların dikkat çekici özellikleri şu şekildedir;

 • Kedigillerin en büyük kedileridir.

 • Biyolojik anlamda tür olarak leo cins olarak ise panthera olarak bilinir.

 • Yuvarlak kısa başlı, boynu kısık, yuvarlak kulaklara sahip, kas yapısı kuvvetli ve derin göğüslü bir kedi türüdür.

 • Kürkünün renk tonu değişken olarak gümüş grisi, sarıya çalan kırmızı ve kahverenginin koyusudur.

 • Kedigiller ailesinin püsküllü kuyruğu olan tek kedisi, aslanlardır.

 • Gruplar halinde gezmeyi severler. Grupta çoğunlukla 1-2 yetişkin erkek, erkeklerin dişi eşleri ve yavruları olur.

 • Dişi aslanlarda çoğunlukla grup olarak avlanırlar ve av hedefi olarakta büyük toynaklı hayvanları seçerler.

 • Yetişkin erkek aslanlar rakipleriyle sık kapıştıkları için yaralanmalar sonucu yaşam süreleri daha az olabilmektedir. Ortalama ömürleri 10-15 yıldır. Esaret altında yani hayvanat bahçelerinde büyüyen ve yaşayan aslanlarda ise bu rakam 25 yaş civarını bulur.

 • Birçok hayvan cinsi gibi aslanlarda gece avlanmayı severler. Gündüzleri genelde gün boyu uyurlar. Gece ise avlanma turuna çıkarlar.

 • Hiper Karnivor da denen hiper etobur cinsi hayvanlardır. Günde yaklaşık 15-20 kilo et yeme potansiyelleri vardır.

 • Aslanlar insan yer mi sorusu merak edilen konuların başında gelir. Çok iyi birer avcıdırlar. Av ayırmazlar yeri geldiğinde insanlara da saldırabilirler ancak ana hedefleri hayvanlardır.

 • Genel otlak ve savanların üstünde yaşamayı severler. Yoğun ormanlık alanlarda aslan bulmak imkansız gibi bir şeydir.

 • Aslan yavruları 7 güne kadar kör kalırlar. 7 günün sonunda gözleri açılır.

 • Çoğumuzun bildiği bir bilgi de erkek aslanlarda yele vardır. Dişilerden direkt olarak ayırt etmek mümkündür.

 • Aslanlar yüzmeyi çok severler. Su ortamında bulunmaktan keyif alırlar.

 • Aslanların barış göstergesi olarak hareketleri yalama ve kafa sürtmedir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın