HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Suda Yaşayanlar
  3. Balinalar

Balinalar

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 4 dk okuma süresi
36 0
balinalar

Balinaların Genel Özellikleri

Balinalar okyanuslarda yaşayan devasa canlılardır. Hepimizin yakından görmek istediği, merak ettiği birçok hayvan bulunmaktadır. Büyüklüğü ve muhteşem görüntüleri ile dikkatimizi çeken  hayvanlardan biridir.

Birçok türü bulunan balinalar memeli hayvan sınıfına girmektedir. Genellikle su yüzüne çıkarak uyurlar ve uzaktan bakıldığında bir adacık görüntüsü verirler. Latince adı Cetacea olan bu canlılar 20 – 30 metre uzunluğa ve 100 ton üzeri bir ağırlığa sahip olabilirler. Planktonlar ile beslenmelerini sağlayan balinalar bu deliği süzgeç olarak kullanırlar.

Balinalar

 

Balina Türleri

Grönland Balinası, Katil Balina, Beyaz Balina, Mavi Balina, Kaşalot Balina ve Deniz Gergedanı gibi birçok türleri bulunmaktadır. Her ne kadar zararsız olarak bilinse de Okyanuslarda çok tehlikeli türleri de bulunmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi Katil Balinalar bu tehlikeli türlerin başında gelmektedir.

Nasıl Beslenir

Kuvvetli bir çeneye sahip olan balinalar beslenmelerini bu kuvvetli çeneleri sayesinde yaparlar. Gelişmiş avcılık duyuları sayesinde yiyecek bulmakta sıkıntı çekmezler. Ağız yapılarının büyüklüğü sayesinde bir seferde avlarını yutarlar. Avlarını yutma sırasında yuttukları suları ise, tepelerindeki delikten dışarıya fışkırtırlar.

Balinalarda Üreme ve Çiftleşme

Balinalarda Üreme diğer canlılarla aynıdır. 5-6 yaşlarındaki dişiler 8 yaşına gelmiş bir erkekle çiftleşir. Çiftleşmeden sonra 12 aylık bir hamilelik süreci başlar. Memeli sınıfına giren balinalar, diğer memeli sınıfında olduğu gibi yavrularını suyun içinde emzirerek beslerler. Diğer memelilerden farklı olarak balina yavruları sütü kendileri ememedikleri için anne balinalar sütü yavruların ağızlarına fışkırtırlar.

Balina Ömrü

Balinaların yaşam süresi, türlerine göre değişmektedir. Kuzey Pasifik balinaları 70-80 yıl yaşarken, Mavi Balinalar 110 yıla kadar yaşayabilmektedirler. Bütün türlere bir genelleme yapılacak olursa en az 40 sene yaşamaktadırlar. Uzun yaşamaları bulundukları bölgedeki yaşamsal duruma göre değişmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Deniz Atları

Balinalar Hakkında İlginç Bilgiler

  • Ağırlıkları 150 tona ulaşmaktadır
  • Beyinlerinin ağırlığı 9 kg’dır. En büyük ve ağır beyinli hayvandır.
  • En çok yaşayan canlılar arasında bulunur
  • Suda yaşayan canlıların en hızlı yüzenlerinden biridir. Saatte 55 km hıza ulaşabilirler.
  • Buzul Balinaları nesli tükenmekte olan canlılar arasındadır. Günümüzde 1000 tane olduğu bilinmektedir.

Balinanın Soyu Nereden Gelir

Balinaların ve Yunus Balıklarının ilk memeli atalarının 50 milyon yıl önce yaşamış olan Pakicetus türü olduğu bilinmektedir. Bu türün yaşadığı bölge Pakistan sınırlarındadır.

En son yapılan araştırmalara göre Balinaların nesli tehlike altındadır. Özellikle kimyasal zehirlerin yoğun olduğu denizlerde risk daha da büyüktür. Araştırmacılara göre, Japonya, İngiltere, Cebelitarık, Brezilya kıyıları ve kuzey doğu Pasifik’teki katil balinalar büyük tehlike içinde bulunuyor.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın