HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Suda Yaşayanlar
  3. Fok Balıkları

Fok Balıkları

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
30 0
fok baligi2

Fok Balıkları

Sevimlilikleriyle sıkça karşımıza çıkan fok balıkları sevimli halleriyle dikkatimizi hemen cezbederler. Bu yüzden bu tatlı hayvanlar; fok balıkları nerede yaşar, fok balıkları ortalama kaç yıl yaşar, fok balıklarının özellikleri nelerdir gibi sorularla merakımızı artırırlar. Tüm bu sorulara bu başlık altında cevap vererek merakınızı gidermeye çalışacağız.

Fok Balıklarının Özellikleri Nelerdir?

Hem karada hem denizde yaşayabilen fok balıkları özellikle soğuk iklimlerde yaşamakla birlikte ılıman iklimlere uyum sağlayanları da görülmektedir. Ayakları yüzgeç şeklinde olan fok balıklarının başları iricedir. Gözleri de büyük olan bu hayvanların dudakları ise sert yapılıdır.

Fok balıklarının özelliklerinden biri de soğuk iklim şartlarına uyum sağlayan yağ dokularıdır. Fok balıklarının ekrandan görünce bile üşüdüğümüzü hissettiren soğuk iklimlerde nasıl yaşadıklarını hepimiz merak etmişizdir değil mi? İşte bu balıkları soğuktan koruyan tüyleridir ve bu tüyler yağ ile desteklenmektedir. Ayrıca bir fok balığının su altında kalma süresinin 10 dakikadan 30 dakikaya kadar çıktığı da bilinen bir başka gerçektir. Ayrıca bu tatlı canlıların sırt üstü yüzme özelliğine sahip oldukları da bilinmektedir.

Fok balıklarının çıkardığı ilginç sesler hepimiz tarafından zaman zaman şaşkınlıkla veya gülerek izlenmiştir. Yaşı genç olmayan fok balıklarının bir köpek gibi uluduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca ağırlıkları 90 ile 40 tona kadar çıkabilen fok balığı da bulunmaktadır.

Fok Balıkları

Fok Balıkları Nerede Yaşar?

Fok balıkları soğuk ve ılıman denizlerin kıyılarında yaşarlar. Yine bu tatlı canlıların tropik denizlerde de çok az türleri görülür. Fok balıkları bölgesel olarak ise Kuzey kutbunda yaşarlar ancak güney kutbunda görülmezler. Daha çok Antarktika ve Okyanusya gibi soğuk alanlarda yayılış gösterirler.

Fok Balıkları Neden Karınları Üzerinde Yüzer?

Fok balıkları daha çok suda yaşarlar ve bu yaşam alanına daha çok uyum sağlamışlardır. Bu yüzden fok balıklarının karada kullandıkları yüzgeçleri suda çok fazla kullanmadıklarından bu süzgeçler zayıflamışlardır. Bundan dolayı karada yürürken zorluk çekerler. Hatta çoğu zaman yürümek için karınlarını kullandığını görürüz. Yani fok balıklarının karınları üzerinde ilerlemeye çalışmalarının asıl sebebi budur.

Fok Balıkları Nasıl Beslenir?

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Deniz Atları

Etçil olan fok balıkları diğer balık türleri ve diğer deniz canlılarıyla beslenir. Yengeç de tükettikleri besinler arasındadır.

Fok Balıkları Kaç Yıl Yaşar?

Hem karada hem denizde yaşayabilen hatta deniz altında uyuyabilen bu ilgi çekici canlılar genelde 20-30 yıl hatta 40 yıla kadar yaşarlar. Akdeniz foku ise ortalama 35 yıl kadar yaşar.

Fok Balıkları Hangi Türlere Sahiptir?

Bu tatlı canlıların türlerine gelin birlikte bakalım. Bu eşsiz varlıklar birçok türe sahiptir bunların başlıcaları: Boz fok, pars foku, akdeniz foku, balonlu fok, weddell foku, sakallı fok, halkalı fok ve keşiş foku.

Akdeniz Foku

Bugün dünyada sadece Yunanistan, Türkiye, Madeira Adaları, Moritanya olmak üzere 4 ülkede yaşayan Akdeniz foku bilinçsiz ve aşırı avlama, bilinçli öldürme, mağaralarında rahatsız edilme, kıyılardaki yaşam alanı kaybı gibi sebeplerle nüfusu azalmıştır. Toplamda 700-750 civarında oldukları düşünülmektedir.

Türkiye’deki Akdeniz fokları Ege’de yayılış göstermektedir. Dolayısıyla Türkiye ve Yunanistan bu türün korunması konusunda önemli görev üstlenmektedir. Bu konuda sadece devletlere görev düşmemekte biz bireyler de diğer bütün canlılar gibi fok balıklarını özellikle sayısı gittikçe azalan ve ülkemizde bulunan Akdeniz fokunu korumakla sorumluyuz. Özellikle denizlere atıkların atılmaması ve fok balıklarının ürkek olduklarını bilip daha da ürkütülmesi korunmaları açısından edineceğimiz kriterlerdendir. Akdeniz fokları özellikle sessiz kayalarda yaşamayı tercih etmektedir. Bir memeli türü olan Akdeniz foku 2-3 metre boylarında ve 200-300 kilo ağırlığına sahip olabilmektedir. İri ve siyah gözleri, yuvarlak başları, uzun bıyıkları bu türün en belirgin özellikleridir. Vücutlarının ön tarafında iki tane ön yüzgeçleri ve arka taraflarında yine iki tane yüzgeçleri bulunmaktadır. Bu hayvanlar ürkek ve diğer türlere göre daha az sosyaldir. Etobur olan bu canlılar daha çok suyun altında yakaladıkları ıstakoz, balık türleri, yengeçler ile beslenirler. Bazen ise yakaladıkları avları suyun dışına çıkarır bunları toprağı taşa vurup öldürerek yemeyi tercih ederler.

Bir fok balıkları türlerinden biri olan akdeniz fokunun türünün azalma sebeplerinden en önemlilerinden biri de yaşam alanlarının bozulması ve yok olmasıdır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın