HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Böcek Türleri
  3. Çekirgeler

Çekirgeler

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
36 0
cekirge2

Çekirgeler

Uzun kahverengimsi yapıda olan çekirgeler böcek türündendir. Bir araya geldiklerinde çok ciddi zararlar vermektedir. İnsanların bu böcek türünü sevmediği çok açık olmaktadır. Çekirgelerin yaşam alanları genellikle, Amerika ve Afrika gibi, sıcak ve kuru olan kuru yerlerde yaşarlar. Son yıllarda Asya ve Doğu Avrupa’nın bazı bölgelerinde, özellikle meralarda da görülmüştür.

Çekirgeler Ne Kadar Yaşar?

Çekirgelerin ömürleri 7 ila 10 ay kadar sürmektedir. Fakat çoğu ilk üreme mevsiminde ölmektedirler. Çekirgeler Anadolu da yaklaşık 3-5 ay yaşamaktadır. Fakat mevsime göre değişiklik göstererek yaşam süreli azabilir ya da artabilir.

Çekirgeler Ne Yer?

Yüzyıllardır etrafta dolaşan bir böcek türüdür ve olağan beslenmeleri bitkilerden oluşur; ama çekirgeler ne yer? Larvalar ilk aşamalarını geçirirler ve çoğunlukla otçul olarak gelişirler. Tahıllar ayrıca ikinci larva aşamasında onlar için önemli bir besin kaynağıdır

Gruplaşan çekirgeler insanların yemek kaynaklarına çok ciddi zararlarda vermektedir. Yüzyıllardır insanlığa faydası ve zararı ile çokça kendini duyurmaktadır. Bu da insanlığın çekirgeleri sevmemesine neden olmaktadır. Kısa sürede tarım alanlarını talan ederek kullanılamaz hale getirmektedir. Hızlı tüketim yaptıkları için çokça acıkmaktadırlar. Yemek bulamayan ve acıkan çekirgeler yemek seçmeyi bırakmaktadırlar. Tahıl ve mısır başta olmak üzere pancar ve pamuğu da yiyebilirler.

Çekirgeler

Kaç Tür Çekirge Vardır?

Çekirgelerin bilim adamlarına göre 5/7 tür çeşidi bulunmaktadır. Fiziksel özellikleri olarak en küçük çekirge türü 2 cm boyutundadır. En büyük çekirge türü ise 20 cm uzunluğuna çıkmaktadır.

Türkiye’de Ki Çekirge Türleri

Ülkemizde birçok çekirge türü bulunmaktadır. Bunlar yeşil çekirge, kara çekirgesi, fas çekirgesi, madrap çekirgesi ve İtalyan çekirgesidir.

Bu çekirgelerin sırası ile anlatalım ve ülkemizde bulunan çekirgeleri tanıyalım.

Yeşil Çekirgesi: Bu çekirge türünün en büyük özelliği sesidir. Öyle bir sesi vardır ki 1 kilometre uzaktan duyulabilmektedir. Vücudunun yapısı sayesinde hava kontrolü yapabilmektedir. Bu şekilde çok güçlü sesler çıkarabilir.

Kara Çekirge: Bitkileri yiyerek ekinlere zarar veren bu çekirge türü parlak siyahtır. Ayrıca antenleri de çok uzundur. Bu çekirgelerin üremesini engellemek isterseniz yumurtladıkları yerleri sürebilirsiniz. Bu sayede çoğalmalarını yerel yöntemlerle engelleyebilirsiniz. Yılda bir kere döl verirler. Ayrıca bu çekirgelerin yaşam süreleri daha uzundur çünkü kış aylarını nifm halinde geçirirler.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Karıncalar

Fas Çekirge: Benekli yapısı ve açık kahverengi bir yapıya sahiptir. Ayrıca bu çekirgelerin bir diğer özelliği ön kanatlarının arka kanatlarına göre daha uzun olmasıdır.

Fas, İtalyan ve madrap çekirgeleri aynı özelliklere sahiptir. Kara çekirgelerden farklı olarak kışları yumurta şeklinde geçirirler.

Çekirgeler Göç Eder mi?

Evet, çekirgelerin günde elli mil yol kat ettiği ve milyon dolarlık mahsulü yok ettikleri bilinmektedirler. Sıçrama yaptıkları sırada açılan kanatları sayesinde uzun bir süre havada yol kat edebilmektedirler.

Zehirli Çekirge Var mı?

Zehirsiz bir böcek türüdür. Fakat çiftleşme döneminden sonra büyük bir şekilde erkek çekirgeler ölmektedirler. Bu da bazen hastalıklara vesile olmaktadırlar. İncil’de de veba böceği olarak bilinmektedirler. Ama zehirsiz bir böcek olması zararsız anlamına gelmemektedirler. İnsanoğluna verdikleri zararlardan dolayı zararlı böcek kategorisine girmiştir.

Çekirge Neyden Rahatsız Olur?

Tarlanızda çekirgelerin üremesini ve çoğalmasını istemiyorsanız. Sarımsak ekebilirsiniz. Çünkü çekirgeler sarımsak ve sarımsak kokusundan nefret eder ve uzak dururlar. Biber ve pestisit sabunu da kullanarak çekirgeler için bir önlem alabilirsiniz.

Formun Üstü

Çekirgeler Neden Ses Çıkarır?

İnsanlar ne kadar çekirge sesinden rahatsız olsa da bu canlılar kendi seslerini duymamaktadırlar. Nasıl mı? Yapılan araştırmalara göre çekirge böcekleri ses çıkarırken kendi beyinleri duyma organını devre dışı bırakmaktadır. Bu yüzden de çekirge kendi sesini duymamaktadır. Çiftleşme zamanı gelen bu böcekler eş bulmak için kur yapmak zorundadır. Bu kuru da ses çıkararak yapmaktadır. Bu sayede çiftleşebilmektedir. Eğer dışarıda çekirge sesleri duyuyorsanız büyük ihtimalle erkek çekirgelere ait olacaktır. Peki bu sesi nasıl çıkarıyorlar?

İki önde iki de arkada kanadı bulunan çekirgelerin kulağımıza gelen bu sesi çıkarması için kanatlarını birbirlerine sürtmesi gerekmektedir. Ön kanatlarını 45 derecelik bir açıya kaldırarak. Birbirine sürtmektedir. Kanatlarının farklı yapılarından kaynaklı çok farklı bir ses ortaya çıkmaktadır. Biz ne kadar hoşlanmamakta olsak da dişi çekirgeler bu sesten çok hoşlanmaktadırlar.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın