HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Coton De Tulear

Coton De Tulear

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 11 dk okuma süresi
31 0
Coton De Tulear

Coton De Tulear Özellikleri ve Bakımı

Coton De Tulear dayanıklı, güçlü ve küçük bir köpek ırkıdır. Refakatçi köpek olarak yetiştirilmesine rağmen, hayatının belli bir bölümünde tek başına da yaşamıştır. Coton de Tulear, Coton ve Cotie diye de tanınırlar.

Tür

Sportif Olmayan, Arkadaş Köpeği

Ağırlık

3-7 Kg

Yükseklik

21- 28 Cm

Aile

Barbikon

Menşei

Madagaskar

Menşei Tarihi

1500’ler

Yaşam Süresi

13- 19 Yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Coton de Tulear sevimli, neşeli, nazik, sevgi dolu bir köpek cinsidir. Bu sevimli hallerine insanlar yoğun ilgi gösterir ve bu ilgi, sevgi onların çok hoşuna gider. Sahibi ve sevdikleri ile ilişkisi son derece iyidir. Sevdiklerinden uzun süre ayrı kalıp yalnız yaşayamazlar. Böyle durumlarda psikolojisinin olumsuz etkilendiği ve ayrılık korkusu yaşadığı görülür.

Çocuklarla da arası çok iyi olan Coton de Tulear’lar, erken aşamada eğitildiği ve sosyalleştirildiği zaman diğer köpekler, evcil hayvanlar ve yabancı insanlarla da iyi anlaşırlar ve arkadaşlık yaparlar.

Coton de Tulear günlük bakım ve egzersiz ihtiyaçları düzenli olarak karşılandığı sürece apartmanda ve bahçeli evde keyifle, uyum içinde yaşayacaktır. Ancak, bahçenizde yüksek çitlerle güvenlik önlemlerini almalı ve köpeğinizi bahçede uzun süre yalnız bırakmamalısınız.

Bu köpeklerin çok sık olmamakla birlikte zaman zaman havladıkları görülür. Eğitimle kontrol edilebilen bu havlamalar, eve yaklaşan yabancı kişi sahibine bildirmek, ilginç bir şey gördüğünde tepkisini, heyecanını göstermek ve kapı çaldığı zaman tanımadığı kişiye karşı verdiği ilk tepki olabilir. Havlamadan çok Coton de Tulear eve gelen kişileri yalayarak karşılamayı tercih etmektedir.

Coton de Tulear enerjik bir köpektir. Kar, yağmur gibi farklı hava koşullarında dışarıda gezinmeyi, yürümeyi ve oyun oynamayı sever aynı zamanda dayanıklı köpeklerdendir. Tabi tüm bu etkinliklerden sonra evin içerisinde geri dönerek ve ailesiyle birlikte yaşaması gerekir. Çünkü aktivite, egzersiz, gezintiler hatta dinlendikleri anlarda bile yalnız olmak istemezler. Sahiplerine öyle bağlıdırlar ki, peşlerinde evin tüm odalarını tek tek gezmeleri mümkündür.

Coton de Tulear eğitilmesi kolay köpekler arasındadır. Dolayısıyla karakterlerinin iyi oluşması ve gelişmesi için iyi bir lidere ihtiyaçları vardır. Dişi Coton’ların erkeklere göre daha bağımsız ve inatçı yapıda olabilmeleri mümkündür. Bu nedenle hem eğitim sürecinde hem de günlük yaşantılarında şımartılmamaları önemlidir.

Tarih

Coton de Tulear, köpek cinsinin soyu Madakaskar’ın Tulear liman bölgesine dayanır. Madagaskar’ın resmi köpeği olarak bilinir. Yumuşak kürkünden dolayı Fransızca’ da pamuk anlamına gelen Coton, Madagaskar adasının uç kısmında yer alan deniz limanından dolayı da Tulear ismini almış ve ortaya Cotton de Tulear adı çıkmıştır.

Cotton de Tulear ataları olarak Bichon Frise, Maltese ve Bolgnese cinsi köpekler bilinmektedir. Bu köpekler deniz ticaretinin yapıldığı gemilerde refakatçi köpek olarak bulunuyordu. Gemilerden birinin Tulear açıklarında batması sonucu, karaya ulaşabilen üç cinsin bazıları vahşileşmiş bazıları ise zaman içerisinde bölgedeki yerel köpekler ile çiftleşmişler ve karışmışlardır. Bu çiftleşmeler neticesinde ortaya Coton de Tulear ırkının çıktığı ve soylarının böyle devam ettiği ifade edilir. Köpeklerin bazıları kraliyet saraylarında, soylu kişilerle yaşama fırsatı elde etmiş, bazıları da sokak hayvanı olmuştur.

17. yüzyılın sonlarında Cotton de Tulear köpekleri için hiçbir halkın onlara sahip olamayacağına karar verilir ve Madagaskar Kraliyet Köpeği olarak tanınır.

1900’ler de Madagaskar bağımsızlığını kazanınca artan turizm sayesinde gelen ziyaretçiler Coton’ları evlerine dönerken yanlarında götürür. 1974’te yılında Amerika’ya bu gelir ve 1980 yılına kadar Kuzey Amerika’ya çok sayıda köpek ihraç edilmeye başlanır. 1987 yılında FCI Cotton de Tulear köpek cinsini tanıyarak talebi daha da arttırır.

The American Kennel Club (AKC), Coton de Tulear köpek cinsini 2014 yılında Sportif Olmayan gruba kabul etmiş ve ırk standartlarını belirlemiştir.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Coton de Tulear vücudu kendi içerisinde orantılı bir yapıda ve uyumdadır. Göğüs uzunluğu orta seviyede olup boyun kemerli ve çok güçlüdür. Diğer küçük ırklara kıyasla daha dayanıklı kemik yapısına sahiptir. Yoğun tüylerinin altında kaslı bir gövdeye sahiptir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Appenzell Dağ Köpeği

Kafa

Coton de Tulear kafatası yukarıdan bakıldığında üçgen şeklinde olup hafif şişkin ve tıraş yapılma tarzına göre daha belirginleşen bir yapıdadır. Alın çıkıntıları belirgin değildir. Namlusu kısa ve burnu siyahtır.

Kulaklar

Coton köpeğinin kulakları yaklaşık 7 cm uzunlukta, ince, sarkık ve üçgen şeklinde başının tam üzerinde konumlanmıştır. Bol tüylü kulakları birbirine uyumla karışmıştır.

Gözler

Coton de Tulerar köpeğinin yuvarlak, iri, siyah renkte gözleri vardır. Yuvarlak, siyah gözleri yoğun tüylerin arasında göz çukurunda belirgin şekilde ışıltılı bir parlaklıktadır.

Coton De Tulear

Bacaklar ve Ayaklar

Coton cinsi köpekler güçlü kısa bacak ve ayaklara sahiptir. Kısa bacakları bacaklarındaki, karın ve göğüs bölgesindeki yoğun tüyler bütün şekildedir. Kaslı ön ve arka bacakları ile yere güçlü ve sağlam basarlar. Küçük ayakları kemerli yapıdadır.

Kuyruk

Coton de Tulear ırkının oldukça tüylü, alçak ve boyutlarıyla orantılı uzunlukta olan kuyruğu heyecanlandıklarında, sevindiklerinde ve meraklandıklarında sırtına doğru kıvrılmaktadır.

Tüy

Coton de Tulear ırkının, kürkü uzun, yumuşak, parlak, kalın, kabarık ve pamuklu dokuya sahiptir. Kürk uzunluğu yetişkinlik döneminde nerdeyse 10 cm olur. Düz ya da hafif dalgalı ve yumuşak tüyleriyle insanların dokunmayı sevdiği bir kürkü vardır. Yoğun, bol tüyleri vücuttan uzak kabarık durur ve böylelikle içerisinde havanın dolaşmasına izin vererek sıcak, soğuk havalarda yalıtım yaparak ısıyı koruduğu belirtilir.

Renk

Coton de Tulear köpeğini kürk rengi beyazdır. Ama yeni doğduklarında yavruların beyaz kürkün üzerinde sarı, siyah, açık kahverengi ve gri renklerde lekeler görülebilir.

Bakım

Coton de Tulear yoğun tüyleri olmalarına rağmen orta seviyede tüy dökerler. Tüy dökme miktarının orta düzeyde olması bakım ihtiyaçlarını ne yazık ki azaltmamaktadır. Tüylerin, birbirine dolanmasını, matlaşmasını engellemek için haftada en az 3-4 kez tarama ve fırçalama işlemi yapılmalıdır. Ama vaktiniz varsa günlük iğne fırçasıyla fırçalamanızda uygundur. Tüylerinin alerjik insanlar için sorun oluşturmadığı ve antialerjik yapıda olduğu bilinir. Ancak yine de tüy hassasiyetiniz varsa Cotton köpeğini sahiplenmeden önce belli bir süre birlikte zaman geçirip alerji durumunuzu ölçmenizi tavsiye ederiz.

Kafa bölgesindeki uzun saçların gözlerine gelmesini engellemek için tüylerinin uzamasına bağlı olarak belli seviyelerde tıraş edilebilir.

Cotton de Tulear düzenli banyo yapması gereken bir köpek olduğu için kirlenme durumuna göre haftada bir, iki haftada bir ya da ayda bir kez yıkayabilirsiniz.

Tırnaklarını da aynı şekilde uzamasına bağlı olarak ayda en az 1-2 kez kesmeli, kulaklarını haftalık olarak kontrol etmeli ve varsa kalıntılar temizlemeli, dişlerini ise düzenli olarak haftada 2-3 kez fırçalamalısınız.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın