HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Otçul Hayvanlar
  3. Filler

Filler

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
34 0
Filler2

Filler

Hortumlular familyasında olan filler, memeli hayvanlardır. Filler iki türü ile tanınmaktadırlar. Asya ve Afrika fili olmak üzere iki kategoride ayrılmaktadırlar. Hortumlular familyasında mamutlar, mastodanlar gibi birçok hortumlular familyasından günümüzde soyu tükenmeyen sadece filler kalmıştır.

Fillerin Türleri

Yaşayan en büyük memeli hayvan olması ile bilinen fillerin iki türü bulunmaktadır. Bazı kaynaklara göre Afrika filleri de kendi içlerinde ikiye ayrılmaktadırlar. Böyle de olunca fillerin üç türü bulunuyor. Bunlar; Afrika savan fili, Afrika orman fili ve Asya fili olmak üzere ayrılmaktadırlar. Hortum yapısı, omurga yapısı, ayak yapısı gibi birçok faktörle birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Bu da fillerin türlerini kolayca anlamamıza vesile olmaktadır.

Afrika Orman Fili: Fil türleri arasında en küçük fil türüdür. Bu ifade ile yanlış anlaşılma olmasın karadaki canlılardan boyut olarak çok daha büyüktür. Ayaklarında bulunan tırnakların sayısı farklıdır. Kulakları diğer fillere göre daha yuvarlaktır. Dişleri daha düz ve aşağıya doğru eğimlidir. Ortalama ağırlığı 3 tondur. Ortalama boyutları ise 2,5 metre boyutlarındadır. Bazıları bu kalıpları yıkmaktadır. Ama genel olarak bu şekildedir.

Afrika Savan Fili: Ortalama boyutları 3-4 metre arasındadır. Bu uzunluk farklı fillerin cinsiyetine göre değişiklik göstermektedir. Aynı şekilde ağırlıkları da cinsiyete göre değişiklik gösterebilir. Ağırlıkları 10 tonu bulabilmektedir. Hortumunda 2 parmak bulunmakta ve kulaklarının geniş olması ile diğer fil türlerinden ayrılmaktadır.

Asya Fili: Asya’ da bulunan tüm kara canlılarından daha büyüktür. Nesli tehlikede olan bu türün Dünya’da sadece 26.000 – 32.750 tane kaldığı düşünülmektedir. Evcilleştirilmişleridir. Bu sayede tarım arazilerinde yerliler tarafından kullanılmaktadır.

Filler Hortumları ile Ne Yapar

Filler hortumu ile birçok işlevi halletmektedirler. Bunların başında nesneleri kaldırmak, fırlatmak ya da yakalamak örnek gösterilebilir. Ayrıca filler daha fazla su tüketmek için hortumlarını genişletebilir. İlginç olan diğer özellik ise fillerin su içerken 1,5 saniyede yaklaşık olarak 4 litre su çektiği belirtilmektedir. Ayrıca fillerin hortumları da koku almalarına yardımcı olmaktadır. Bu sayede birçok temel işlevi hortumları ile çok rahat bir şekilde yerine getirebilmektedirler.

Filler

Fillerin Özellikleri

Fillerin özellikleri konusuna bakacak olursak diğer hayvanlara göre en büyük devler olarak bilinirler. Filin ağırlığı 3 ila 7 ton arasındadır. Yüksekliği 2-4 metredir. 10- 12 tonluk ağırlığa sahip olan Afrika’daki filler özellikle savanlardaki filler bu tonluk ağırlığa sahiptir.  Filin güçlü gövdesi gri veya kahverengi içe doğru derin kırışıklarla çevrilidir. Fillerin doğdukları anda kıllı olması fakat ilerleyen zamanlarda kıllardan yoksun olurlar. Fillerin kulakları aşırı derecede büyüktür. Başı çok dikkat çeker. Çok fazla geniş bir yüzeye sahip kulakları vardır. Yüzeyi kalın kenarları incedir. Isı alışverişi dengelerini çok iyi sağlarlar. Fillerin kulaklarını hareket ettirmesinin sebebi vücutlarının soğutmasına yardımcı olur. Bacağında 2 diz kapağı vardır. 2 diz kapağının olması filleri zıplamayan tek memeli türü kategorisi içerisinde yer almasına neden olmuştur.  Ayağın ortasında her adımda yayılan ve bu güçlü hayvanların neredeyse sessizce hareket etmesini sağlayan bir yağ tabakası bulunur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Antiloplar

Hortumları üst dudaktan olan yayılmış bir burundan oluşan hiçbir hayvanla eşi benzeri olmayan özelliklere sahip organdır. Tendonlar ve 100 binden fazla kas güçlü ve esnek bir hale getirir.  Hortumları onların yaşam kaynağıdır. Yiyecekleri ağza götürme, nefes alma, koklama, dokunma gibi birçok işlevi vardır. Dişleri onların dış görünüşlerinin çok farklı bir özelliğidir. Görünüşlerinin bir başka özelliği ise dişleridir. Dişleri ne kadar güçlü ise bu durum fillerin yaşlı olduğunun göstergesidir. Gelişmeleri uzun süreli değildir. Fakat yaşamları boyu büyürler.

Arka ayakları ve kuyrukları aynı uzunluktadır. Filin kuyruğu arka ayaklarla aynı uzunluktadır. Kuyruğun ucu, böcekleri uzaklaştırmaya yardımcı olan sert kıllarla kaplıdır. Yetişkin bir filin sesi, insanı sağır edecek güçtedir. Fillerin ömürleri yaklaşık 70 yıl sürer.

Filler Ne Yer?

Otçul memeli hayvanlarıdır. Önlerine gelen tüm yeşillikleri yiyebilirler. Memeli hayvanlardan oldukları için fil yavruları ilk zamanlarda aynı insanlar gibi sütle beslenmektedirler. Ama bir süre yeniden ot tüketmeye başlayacaktır. Filler et tüketmezler bu yüzden de diğer hayvan türleri için bir tehlike oluşturmamaktadır. Fakat bu sinirlendiklerinde verecekleri zararı engellemektedir.

Bu yazımızda sizlere filler hakkında detaylı bilgi verdik.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın