HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Hayvanlara Daha İyi Bir Yaşam Sunabilmek İçin Neler Yapabiliriz?

Hayvanlara Daha İyi Bir Yaşam Sunabilmek İçin Neler Yapabiliriz?

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
29 0
Hayvanlara daha iyi bir yasam sunabilmek icin neler yapabiliriz

Hayvanlara Daha İyi Bir Yaşam Sunabilmek İçin Neler Yapabiliriz?

Hayvanlara daha iyi bir yaşam sunabilmek için neler yapabiliriz sorusu gün geçtikçe artış gösteren bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna göre bakıldığında hemen hemen her gün her birey dışarıya çıktığı andan itibaren en az iki ya da üç kere sokak hayvanları ile karşılaştığı görülmektedir. Buna ek olarak da çoğu zaman hepimiz sokak hayvanlarının zor durumda olduğunu düşünürüz ve elimizden gelen en iyi yardımı onlara yapmak isteriz.

Söz konusu bu yardım gerek yiyecek ihtiyaçlarını gerekse de su ihtiyaçlarını karşılamak üzeredir. Buna ek olarak günlük hayat içerisinde yardıma muhtaç ve sağlık durumu kötü olan hayvanlar ile karşılaşınca onları en yakın veterinere götürmekteyiz. Peki bunlara ek olarak hayvanlara iyi yaşam sunabilmek için neler yapılmakta ya da yapılabilmektedir? Bu soruya göre bakıldığında eğer sizler de hayvanlara iyi bir yaşam sunabilmek için bir şeyler yapmak istiyorsanız, işte bu yazımız içerisinde konunun tüm detaylarını bulabilir ve bu konu üzerine bilinçlenebilirsiniz.

Hayvanlar İçin Neler Yapılabilir? Hayvanlar ile Ortak Bir Yaşam Kurmak İçin Öneriler Nelerdir?

Aslında bakıldığında günlük hayat içerisinde hayvanların yaşamlarını daha kaliteli bir hale getirmek için insanların büyük şeylerden fedakarlık yapmasına gerek yoktur. Oldukça basit yöntemler ile birlikte hayvanlar daha iyi yaşam koşullarına sahip olabilmektedir. Buna göre bakıldığında hayvanlar için yapılabilecek basit yardımlar aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir.

Belirli Yerlerde Su İstasyonları Yaratmak

Hayvanlar için en önemli ihtiyaç aslında aynı insanlarda olduğu gibi sudur. Su ihtiyacı tüm canlılar için ortak bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Temiz su bulabilme olanağı insanlar için daha kolay olsa da bu durum ne yazık ki hayvanlar için aynı değildir. Hayvanların günlük hayatta çoğu zaman yerde birikmiş su birikintilerinden temiz olmayan su içtiği görülmektedir.

Aslında bakıldığında hayvanlar için en önemli yardım belirli yerlerde mutlaka su istasyonları kurmaktır. Günümüzde çoğu birey kapısının önüne bir tas su koysa da bazı durumlarda bu yeterli olmamaktadır. Buna göre bakıldığında ise ilgili belediyelerin bu olaya çözüm üretmesi gerekmektedir. Hayvanlar için su istasyonu kurmak onların hem en temel ihtiyacını karşılamakta hem de bu ihtiyaca ulaşımı da kolaylaştırmaktadır.

Belirli Yerlerde Mama İstasyonları Yaratmak

Hayvanlara daha iyi bir yaşam sunabilmek için neler yapabiliriz sorusuna ek bir cevap olarak aynı su istasyonları gibi mama istasyonları kurmak karşımıza çıkmaktadır. Herkesin bildiği hayvanlar su ihtiyaçlarında olduğu gibi temiz su bulabilmeye ek olarak mama bulma konusunda da sıkıntılar yaşamaktadır. Buna göre bakıldığında belirli açık alanlar içerisinde sabitlenmiş mama istasyonları kurmak hayvanların en temel ihtiyaçlarından birisi olan mama ihtiyacını kolay bir şekilde karşılayabilmektedir.

Sabitlenmiş mama istasyonlarına ek olarak bireylerin yanlarında mama taşımaları da önerilmektedir. Bu öneriye göre bireyler günlük hayat içerisinde karşılaştıkları hayvanlara mama desteğinde bulunabilmekte ve onların en temel ihtiyaçlarını anlık olarak da karşılayabilmektedir.

Hayvanlar İçin Basit Barınma Noktaları Yaratmak

Aynı insanlarda olduğu gibi hayvanlarında temel barınma ihtiyacının olduğu bilinmektedir. Söz konusu bu ihtiyaca göre bakıldığında ise hayvanlar için basit barınma noktaları yaratmak kolay bir çözüm olarak görülmektedir. Özellikle hava durumunun oldukça elverişsiz olduğu günlerde hayvanlar oldukça zor zamanlar yaşayabilmektedir. Bu zor zamanlarda ise hazır olan barınma istasyonları onların en temel ihtiyaçlarını karşılamak için hazır olabilmektedir. Bu barınma istasyonları soğuk kış günlerinde onların yaşam kalitesini büyük ölçüde arttırmaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Hayvanlarla Uçak Yolculuğu

Belirli Hastalıklara Karşı Takılan Tasmalar Almak

Herkesin bildiği gibi hayvanlarda da aynı insanlarda olduğu gibi birtakım sağlık problemleri yaşanabilmektedir. Söz konusu bu sağlık problemlerine örnek olarak pire, parazit ve kene yapışması örnek olarak verilebilmektedir. Özellikle sokakta yaşamını sürdüren hayvanlar için bu sağlık problemleri maalesef ki oldukça büyük sorunları da doğurabilmektedir. Hatta bu durumlar bir hayvanda mevcut olduğu durumda bazı durumlarda kötüye gidebilmekte ve ölümlerine sebep olabilmektedir.

Bu neden ile hayvanların yaşam kalitesini arttırmak için söz konusu bu sağlık problemleri yaşanmasını önleyici tasmalar ilgili veteriner klinikleri ya da marketler aracılığı ile kolay bir şekilde alınabilmektedir. Sizler de sokak hayvanlarının bu sebepli sağlık problemlerini ortadan kaldırmak ya da oluşmasını engellemek istiyorsanız pire, parazit ya da kene tasmalarını belirtilen noktalardan temin edebilir ve hayvanlara takabilirsiniz.

Hayvanlara Daha İyi Bir Yaşam

Etrafınızda Bulunan Veterinerler Hakkında Bilgi Sahibi Olmak

Yukarıda değindiğimiz gibi sokakta bazı durumlarda sağlık problemi yaşayan hayvanlar ile karşılaşmaktayız. Buna göre bakıldığında ise söz konusu hayvanlar için veteriner aramaktayız. Fakat ani bir durum ile karşı karşıya kalındığında bu veteriner arama süreci aslında hayvan sağlığı için bir vakit kaybı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Olası ani bir rahatsızlık ile karşılaşılması durumunda, örneğin trafik kazası gibi durumlarda, etrafınızdaki veterinerler hakkında bilgi sahibi olmak hayvanların sağlı ve hemen müdahale edilmesi için oldukça avantajlı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizler de söz konusu bu bilgiye sahip olursanız, oluşan ani durumlar içerisinde ilk müdahale ilgili eğitimi almış kişiler tarafından hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Yemek Artıklarını Çöpe Atmak Yerine Değerlendirmek

Hayvanlara daha iyi bir yaşam sunabilmek için neler yapabiliriz soruna bir diğer cevap da günlük hayatta yemek artıklarımızı değerlendirmek olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında bakıldığında günlük hayat içerisinde birçok hanede yüklü miktarda atık yemek olduğu bilinmektedir. Bu sonuç araştırmalar sonucu karşımıza çıkmaktadır.

Sizler de atık yemeklerinizi direkt olarak çöpe atmak yerine bir kaba koyup sokak hayvanlarının beslenmesine katkıda bulunabilirsiniz. Söz konusu atık yemekleri hayvanların bulabileceği bir açıklıktaki alana bırakmak bu amaç için yerli görülmektedir. Bu işlemi her gün yapmak mama istasyonlarına ek olarak hayvanların en temel ihtiyaçlarından biri olan yiyecek ihtiyacına büyük ölçüde katkıda bulunmaktadır.

Hayvanları Sahiplenmek ya da Sahiplenme Platformlarına Katılmak

Günümüzde birçok birey hayvanları satın almaktadır. Aslında bakıldığında sokaklarda birçok barınma ve sevgi ihtiyacı karşılanmayan hayvan yer almaktadır. Sizler de bir hayvan satın almak yerine sokaktan herhangi bir hayvana yuva olabilir ve sevginizi gösterebilirsiniz.

Buna ek olarak bazı bireylerin hayvanlara bakacak durumu olmadığı da karşımıza çıkmaktadır. Eğer sizler de bakacak durumum yok ama bir şekilde yardım etmek istiyorum diye düşünüyorsanız, hem yukarıda saydığımız adımları yapabilir hem de sahiplendirme platformlarına katılabilirsiniz. Bu katılım aslında gönüllü bir katılım olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna göre bakıldığında gönüllü katılımlar içerisinde hayvanlara sevginizi gösterebilir hatta maddi desteklerde de bulunabilirsiniz.

Artık Giymediğiniz ya da Atacağınız Eşyalarınızı Hayvan Barınaklarında Kullanmak

Aslında bakıldığında hayvanlara daha iyi bir yaşam sunabilmek için neler yapabiliriz konusuna en iyi cevaplardan birisi de artık giymediğiniz eşyalarınızı hayvan barınakları içerisinde kullanmak olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizler de söz konusu bu eşyalarınızı soğuk kış günlerinde barınma ve ısınma ihtiyacı olan hayvanlara bir düzenek yaratmak için kullanabilirsiniz. Barınma noktalarında zemine serebileceğiniz söz konusu bu eşyalar onların soğuk kış günlerinde sıcak kalmasına katkıda bulunmaktadır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın