HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Evcil Hayvan Barınakları

Evcil Hayvan Barınakları

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
43 0
Evcil Hayvan Barınakları

Evcil Hayvan Barınakları

Barınaklara Hayvan Bırakmak

Ev ortamında bakımı üstlenilen evcil hayvanlar, kısa sürede yeni yaşam alanlarına adapte olurlar. Evcil hayvan edinirken iyi düşünülmeli ve sağlıklı kararlar verilmelidir. Bir süre sonra sokağa ya da Evcil Hayvan Barınaklar’na terk edilen hayvanların akıbeti pek iç açıcı olmamaktadır. Hayvan sahipleri, evcil hayvanlarının sağlığı ve psikolojik durumunu düşünmek zorundadır. Onlara karşı her türlü sorumluluğu yerine getirmekle yükümlüdür.

Evcil hayvanları heves uğruna sahiplenip daha sonra terketmek vicdana aykırı bir davranıştır. Ancak bazı hayvan sahipleri bu duruma mecbur kalmaktadır. Örneğin apartman yönetimi kararına karşı beslenilen evcil hayvanlar uzaklaştırılabilmektedir. Sahiplerinin ciddi hastalıklar ya da kazalar yaşaması da hayvanların terk edilme sebepleri arasındadır. Bu gibi sebepler geçerlidir. Ancak her ne olursa olsun terk edilen hayvanı önce sahiplendirmeye çalışılmalıdır. Çünkü barınağa bırakılan her hayvan özgürlüğünden olmaktadır. Yeni ve güvenilir bir ev ortamı bulmak en mantıklı yöntemdir.

Evcil Hayvan Barınakları

Evcil Hayvan Barınakları

Tüm bunların yanı sıra barınaklara terk edilecek hayvanlar için bazı temel şartlar vardır.

Barınağa kedi ve köpek bırakılacaksa; Hem barınağa bırakılacak hayvanın hem de barınakta yaşamakta olan diğer tüm hayvanların sağlığı düşünülmek zorundadır. Bu nedenle bırakılan hayvanların aşıları yapılmış olamalıdır. Özellikle yavru hayvanları aşıları olmadan barınaklara bırakmak, ölüme terk etmek anlamına gelir.

Kedi ve köpeklerde en sık görülen sağlık problemlerinden biri de üreme organlarında tümör oluşumudur. Bu sebeple hayvanların kısırlaştırılması yaşam kalitelerini arttırmak adına büyük önem taşımaktadır. Barınaklara terk edilen hayvanların dişi, erkek farketmeksizin kısırlaştırılması gerekir. Böylece ileride yaşanacak üreme hastalıklarının önüne geçilmiş ve istenmeyen gebelikler önlenmiş olur.

Erkek kedi ve köpekleri kısırlaştırmak için en doğru zaman, yaşamın 8. ayından sonraki süreçtir. Dişi kedi ve köpekler ise birinci kızgınlıkları geçtikten sonra kısırlaştırılmalıdır.

Evcil hayvan barınakları’na bırakılacak evcil hayvanlar için bu koşullar sağlanmalıdır. Ancak her ne olursa olsun barınak şartları ev ortamında bakılan hayvanlar için uygun değildir. Barınağa bırakmadan önce, evcil hayvanınız hakkında neler yapabileceğinize detaylı olarak bakmalı ve onun sağlığı için doğru kararı verdiğinizden emin olmalısınız.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Köpeklerde Kısırlaştırma

Evcil Hayvan Barınakları

Barınaktaki Hayvanlar İçin Neler Yapabiliriz

Evcil Hayvan Barınakları

Hayvan barınakları hasta, yaşlı, terk edilmiş, yavru ve erişkin birçok hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ancak yeterli desteği görmemesi ve barınak hayvanlarının sayısının çok fazla olması barınak şartlarını zorlaştırmaktadır. Hayvan severlerin barınaklara yardım etmesi iş yükünü hafifletmek ve hayvan refahını yükseltmek açısından büyük önem taşır.

Soğuk kış aylarında barınak hayvanlarının soğuktan korunabilmesi için barınaklarda kulübe, branda ve tente ihtiyacı doğmaktadır. Bu tarz metaryeller tedarik edilerek barınaklara yardımda bulunulabilir.

Evcil hayvan barınakları’nda yaşayan hasta ve annesiz yavruların doğru beslenmeye ve daha sağlıklı ortamlarda yaşamaya ihtiyaçları vardır. Böyle hayvanlar geçici süreliğine misafir edilebilir ya da temiz ve sıcak bir yuva hazırlanabilir. Ayrıca anneiz yavrular için sıcak su torbaları, battaniye ve kullanılmayan kıyafetler temin edilerek sıcak bir ortam sağlanabilir.

Evcil hayvan barınakları hayvanlarının beslenmelerine katkıda bulunmak adına artan yiyecekler biriktirilerek barınaklara iletilebilir. Özel ihtiyaçları olan hayvanlar için de mama bağışlarında bulunulabilir. Artan yiyecekler bağışlanırken, aşırı baharatlı ve acılı yiyeceklerin ayrıldığından emin olunmalıdır.

Hasta hayvanların alt bezi olarak kullanılan gazeteler, barınakları için büyük bir ihtiyaç. Barınaklara gazete kağıdı ve temizlik ürünleri bağışında da bulunulabilir. Böyle daha steril ortamlar oluşturulmasına katkı sağlanmış olur.

Evcil hayvan barınakları adına düzenlenen çalışmalara gönüllü olarak katılmak mümkündür. Gönüllü olarak barınak işlerine yardımda bulunmak da barınaklar adına büyük önem teşkil etmektedir.

Ayrıcı gönüllü olan kişiler, barınak hayvanlarının sahiplendirilmesinde ve beslenmesinde de katkı sağlayabilirler.

Barınaklar adına düzenlenen bağış kampanyalarına destek vererek ya da kermeslerde ürün satın alarak barınak hayvanlarının ihtiyaçlarının karşılanmasına yardım edilebilir.

Yaralı ve tedaviye muhtaç hayvanlar için 153 Hayvan Ambulansı hattından yardım istemek gerekir. Böylelikle en hızlı ve doğru tedavi uygulanabilir.

Barınak hayvanlarını sahiplenecek ve bakımını üstlenecek uygun ortamı olmayan hayvan severler, hami olarak evlat edinme sistemi ile barınak hayvanlarına yardım edebilir. Aylık mama bağışları ile evlat edinilen hayvanların beslenmesine katkıda bulunulabilir.

Hami olarak evlat edinme hususunda hasta ve yaşlı barınak hayvanlarının seçilmesine özen gösterilmelidir. Barınaktan hami olarak hayvan sahiplenen hayvan severler, diledikleri zaman hayvanlarını gezdirebilir, sevgi ve ilgisin göstermeye barınaklara gidebilirler.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın