HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Hayvanlar ve Çocuklar

Hayvanlar ve Çocuklar

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 4 dk okuma süresi
37 0
hayvan cocuk1

Hayvanlar ve Çocuklar

Evcil hayvan beslemek söz konusu olduğunda, evebeynlerin çeşitli kuşkuları olabilmektedir. Öncelikle çocuğun sağlık durumuna olumsuz bir etkisi olup olmayacağı düşünülmektedir. Muayene ve aşıları eksiksiz ve zamanında yapılan evcil hayvanların, insan sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi görülmemektedir.

Yapılan araştırmalara göre, evcil hayvan besleyen bireylern psikolojik sağlık durumunun daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca evcil hayvan beslenen eve doğan çocukların, kendilerine karşı saygı ve özgüven duyarak yetiştiği bilinmektedir. Hayvan bakımında çeşitli sorumluluk ve görevleri olan çocuklar, daha başarılı ve atiktir. Bu durum çocukların kişisel gelişimine büyük katkı sağlamaktadır.

Evcil hayvan bakımı üstlenen çocukların sosyal ve duygusal gelişimleri daha olumlu ilerlemektedir. Hayvan besleyen çocuklar kendileri ile ilgili kararları verebilen bireyler olmaktadır. Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde hayvan sahibi olan çocuklar, aldıkları sorumluluklar ile kendi özerklik kazanımlarını desteklemektedir.

Hayvanlar ve Çocuklar

Evcil Hayvan ile Büyüyen Çocuklar

Evcil hayvan besleyerek sosyal becerilerini de arttıran çocuklar bir çok alanda aktif olabilmektedir. Evlerinde bir hayvan ile büyüyen çocuklar, yeni nesil telefon tablet kuşağının aksine daha fazla sosyal yetkinliğe sahip olmaktadırlar. Ayrıca çocukluktan edinilen bu kazanımlar, yetişkinlik çağlarında da korunmaktadır. Sosyal yetkinliği artan çocuklar sosyal gruplara kolaylıkla adapte olabilmektedir. Sosyal olarak aktif olan çocuklar, daha az strese maruz kaldıklarından ruhsal anlamda daha sağlıklı bireyler olarak yetişirler.

Çocuklar evcil hayvan besleyerek, empati yeteneği kazanmaktadır. Hayvanlar ile arasında empati kuran ve ihtiyaçlarını kavrama becerisi gelişen çocuklar, hayat boyu bu artılar ile yaşamaktadır. Sosyal zeka gelişiminin yapı taşı olan empati kurma yeteneği çocuklar için önem arz eden bir olgudur. Hayvan besleyen çocuklar çok daha anlayışlı ve yardımsever davranışlar sergilemektedir. Ayrıca yapılan araştırmalar göstermiştir ki, köpek besleyen çocukların empati yeteneği diğer hayvan sahibi çocuklara oranla çok daha fazla gelişme göstermektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Köpekler Nasıl Yıkanmalıdır

Ev ortamında bakılan evcil hayvanlar

Ev ortamında bakılan evcil hayvanlar, aile bağlarını da güçlendirmektedir. Evcil hayvanlar aile bireylerinin birlikte geçirdiği süreyi arttırmakta ve daha verimli kılmaktadır. Aile ilişkileri güçlü olan çocukların da iletişim yeteneği güçlenmektedir. Evcil hayvan barındırılan evlerde, kardeşlerin birbirleri ile olan ilişkileri de olumlu yönde etkilenmektedir. Kardeşlerin ortak bir ilgi, oyun ve sorumluluk alanı oluşmaktadır. Bu sebepler kardeşler arasında işbirliği davranışlarının güçlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Ancak evcil hayvan sorumluluklarının tamamı çocuklara yüklenilmemeli, aileler ilk etapta çocuklara yalnızca görevler vermelidir. Böylelikle hayvanın refahı yüksek tutulmuş olacaktır. Evebeynlerinin hayvan sevgisi ve ilgisini model alan çocukların gelişimi de bu yönde olacaktır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın