HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 3 dk okuma süresi
45 0
Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Dünya genelinde nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan pek çok hayvan türü bulunmaktadır. İnsanların bilinçsizce çevreyi ve denizleri kirletmesi, keyfekeder avcılık faaliyetleri ve hayvan ticaretleri hayanların soyunu tehlikeye atmaktadır.

Cava Gergedanları, geçmiş dönemlerde Cava Adası ve Çin`in güney bölgelerinde yaşamaktaydı. Günümüz şartlarında yalnızca Cava Adası`nda bulunan gergedanların neslinin tükenmesinde ki en büyük etken, Çin geleneksel tıbbında, gergedan boynuzunun şifa verici özellikleri olduğuna dair inanışlardır.

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar arasında, Dünya üzerinde en hızlı koşan kara hayvanı olarak bilinen Çita`lar da soyu tehlikede olan hayvanlar arasında yer almaktadır. Çita soyu özellikle Asya bölgesinde sömürülmektedir.

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Son veriler ışığında neslinin tehdit altında olduğu belirlenen türlerden bir diğeri ise Sumatra Orangutanlarıdır. Tüm dünyada yalnızca 14 bin adet kaldığı bilinen orangutanların en yaşlı olanı bir hayvanat bahçesinde yaşamını yitirmiştir.

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Yaşamlarını tropikal okyanuslarda sürdüren Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağaları, soyu tehlike altında olan hayvanlardandır.

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar denince birçok insanın aklına ilk gelen türlerden biride Kutup Ayılarıdır. Küresel iklim değişiklikleri ve bilinçsiz avlanmaların sonucunda Kutup Ayılarının sayısı yarı yarıya düşmüştür.

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Tıpkı Kutup Ayıları gibi Macellan Penguenleri de küresel iklim değişikliklerine bağlı küresel ısınmanın kurbanlarındandır. Okyanus sularının ısınması ve okyanuslarda yaşayan balıkların sayısının azalması ile bu penguen türlerinin nesli de tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır.

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Nijerya ve Kamerun dağlık bölgelerinde yaşamlarını sürdüren Cross River Gorilleri ender görülen türler arasındadır ve günümüzdeki sayılarının 300`ün altında olduğu bilinmektedir.

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Yeryüzünde var olan en küçük kaplan türü olan Sumatra kaplanları da nesli tükenmek üzere olan hayvanlardandır. Sayıları 400`ü geçmeyen bu kaplan türlerinin hala avlanmaya devam edildiği bilinmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Hayvanlarla Araba Yolculuğu

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Fıtratları gereği daha geniş alanlarda yaşama ihtiyacı duyan Dağ Gorilleri, insanların hayvan habitatlarına müdahaleleri sonucu popülasyonlarının çok büyük bir kısmını kaybetmiştir.

Kuzey Amerika bölgesine has bir memeli türü olan Kara Ayaklı Gelincikler, Borneo`da yaşayan Pigme Borneo filleri ve uzunlukları 2 metreye yaklaşan ve yeryüzündeki tek okyanus kertenkelesi olarak bilinen Deniz İguanaları da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya gelen hayvan türlerindendir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın