HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Sürüngenler
  3. Kaplumbağalar

Kaplumbağalar

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 3 dk okuma süresi
34 0
Kablumbagalar

Kablumbağa Genel Özellikleri

Kaplumbağalar;  Deniz ve karada yaşayanlar olarak ayrılan ve sürüngen ailesine giren bu canlılar Dünyanın hemen hemen her yerinde yaşayabilmektedirler. Günümüzde evlerde bakılma oranı oldukça artmıştır . Fakat bilinçsizle beslemek bu canlıların ölmelerine sebep olabilir. Bizler onları Deniz, Kara ve Tatlı Su Kablumbağaları olarak 3 kategoride tanımlıyoruz. Su kablumbağalarının hayatının büyük bölümü adından da anlaşıldığı gibi suda geçer. Karaya sadece yumurtalarını bırakmak için çıkarlar. Karada yaşayan türleri soğuk mevsimlerde kendilerine toprak altında yuva yaparak orada yaşarlar.

Evde Kablumbağa beslemeye başlamadan önce, besleyeceğiniz kablumbağanın türü, özellikleri, bakımı ve beslenmesi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Kaplumbağa Boyutları

Değişken ağırlık ve özelliklere sahip olan kablumbağaların bilinen en büyük boyutu 1,60 cm ve ortalama 650 kg’dır. Evlerde bakılan kablumbağa boyutları genelde 8 ila 15 cm arasındadır.

Kaplumbağalar

Kaplumbağaların Kabukları

Kabukları insan tırnağı ile aynı maddeden oluşmuştur. Fakat tırnağa nazaran daha sert ve çok daha dayanıklıdır. Kablumbağalar kabuklarını tehlike anında içeri girip saklandıkları bir kalkan olarak kullanırlar. Fakat bu özellik her türde mevcut değildir. Örnegin Deniz Kablumbağalarında bu özellik bulunmamaktadır.

Kaplumbağaların Yetişme Ortamı

Yaşam ortamları türlerine göre değişmektedir. Hemen hemen her ortamda bir kamlumbağaya rastlamak mümkündür. Yaşayamadıkları tek bölge Antartika Kıtasıdır. Bu canlılar genelde sıcak ortamları severler. Hem suda hem de karada yaşamlarını sürdürebilen türleri de bulunmaktadır.

Kaplumbağalarda Beslenme 

Bu canlıların beslenmesi türlerine göre değişiklik göstermektedir. Hem etcil hemde otcul sınıfına girmektedirler. Evlerinizde beslemeye başlamadan önce dostumuz hakkında daha detaylı bir bilgiye sahip olmanız gerekmektedir.

Kaplumbağalarda Üreme

Kaplumbağalar yumurtlama  yolu ile ürerler. Su kablumbağaları, diğer su canlılarının aksine yumurtlamak için karaya çıkarlar ve yumurtalarını karaya kazdıkları bir çukurun içine bırakırlarlar, Kablumbağaları diğer canllılardan ayıran diğer bir özellikte, annelik duygularının olmamasıdır. Karaya yumurtalarını bıraktıktan sonra oraya tekrar beslemek veya korumak amaçlı dönüş yapmazlar. Yumurtadan çıkan yavrular denize ulaşmak için büyük bir yaşam mücadelesi verirler.

Araştırmacılara göre kablumbağa yavrularının cinsiyetini henüz yumurtanın içinde iken sıcaklık belirlemektedir. Kumda gömülü yumurtaların sıcak kısımda kalanı dişi, yeterince sıcak olmayan kısımdaki yumurtalar ise erkek olmaktadır. Küresel ısınmadan dolayı yavruların büyük kısmının dişi olması kablumbağa neslinin azalmasına sebep olmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın