HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Sürüngenler
  3. İguanalar

İguanalar

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 3 dk okuma süresi
36 0
İguanalar

İguanalar

İguanalar doğal ortamları sıcak ve tropikal iklimler olan Meksika, Paraguay, Brezilya , Madagaskar ve Güney Pasifik ülkelerinde görülen, soğuk kanlı sürüngen türüdür. Çoğu yerde bu canlılar ‘’Sakallı Ejderha’’ olarak da bilinirler. Genellikle ağaçlarda yaşayıp buralarda beslenirler. Gerektiği zaman yüzerler ve koşabilirler. Ortalama ömürleri 12-13 yıldır. İnsanların doğal yaşamlarından evcilleştirebildikleri nadir sürüngen türüdür. Hatta günümüzde evcil İguanalar, doğal yaşamlarından getirilenler değil, kuluçka makineleriyle özel üretilen doğuştan evcil İguanadır. Bunun sebebiyse, vahşi İguanaların diğer tropikal canlılar gibi CITES sözleşmesi ile koruma altında olmalarıdır.

İguanalar

Bu canlılar vahşi ortamlarında iki farklı beslenme şekli vardır. İlki, yavruluktan erişkinliğe olan süreçte böcek ve farklı omurgasız hayvanlarla beslenmeleridir. İkincisi ise, erişkinlik dönemlerine geldiklerinde daha çok otlarla ve sebzelerle beslenmeleridir. Fakat evcil İguana sadece otçul olarak yetiştirilirler. Her türlü sebze ve meyveyi yerler. Yemekleri genellikle öğleden önce ya da öğleden sonra servis edilmelidir. Haftada 3 ya da 4 kez İguanayı beslemek yeterli olacaktır. Su kaplarını ise her gün yenileyip temizlemek gerekir.

Erişkin bir İguana kafesi minimum olarak 150 x 150 x 75 boyutlarında olmalıdır. Kafeslerinde köşeleri çok sivri olmayan yapay kayalar ya da çimler olması İguanaları mutlu edecektir. Soğukkanlı yapılarından ötürü kafesi sıcak tutmak gerekir. Bunun için kafeste bir ampul olması ya da ısıtıcı bulunması sağlıklı olacaktır. Yaşam alanlarının zemininde kum ya da ince toprak bulunmalıdır ve bu sistemin ısıtmalı olması gerekir. Bunun için akvaryumlardaki sistemi kullanabilirsiniz. İguanalar yaz aylarında sahibinin gözleminde ev içinde dolaşabilirler.

İguana rahatsız edilmekten hoşlanmayan hayvanlardır. Olabildiğince kendi halinde bırakılmaları gerekir. Çok fazla rahatsız edildiğinde saldırganlaşabilir. İguana saldırganlaştığı zaman ağzını açar. Bu onun savunma pozisyonuna geçtiğinin göstergesidir. Böyle durumlarda dikkat edilmelidir. Aynı zamanda İguanaları tutarken ön bacaklarından tutmak gerekir. Kuyruğundan tutulursa kuyruğunu bırakabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Yılanlar
İguanalar
Iguana on a tree branch

Bu canlıların renginde bir değişme olduğu zaman ya da parlaklıkları azaldığı zaman bu bir hastalık belirtisi ya da beslenme sıkıntısını gösteriyor olabilir. Böyle bir durumda hemen veterinere götürülmelidir. Genç İguanaların tırnakları kimi zaman geriye doğru büyüyebilir. Bu durumda da bir veterinere götürülüp müdahale edilmesi gerekir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın