HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Uçan Hayvanlar
  3. Kartallar

Kartallar

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
34 0
Kartallar

Kartallar

Aslında bakıldığında kartallar Accipitridae ailesi içerisinde yer alan bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Sahip oldukları boyutları ve gelişmiş duygu yapılarının yanı sıra diğer birçok özellikleri hayvanlar alemi içerisinde oldukça benzersiz canlılar olarak görüldüğü bilinmektedir. Buna göre bakıldığında sizler de bu yazımız içerisinde kartallar hakkında detaylı bilgilere erişebilir, bu yırtıcı kuşlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kartallar ve Özellikleri

Kartallar ve özellikleri kartallar hakkında yapılan araştırmaların başında yer almaktadır. buna göre bakıldığında söz konusu canlıların ilk özellikleri arasında en bilinenin keskin görüş açısına sahip oldukları sayılabilmektedir. Buna ek olarak keskin görüş açıları onları benzersiz bir avcı pozisyonuna da soktuğu bilinmektedir.

Oldukça yukarıdan uçabilen canlıların keskin görüş açıları ile birlikte avlarını rahat bir şekilde görebildikleri de bilinmektedir. Benzersiz görüş açılarının yanı sıra uçuş sırasında keskin manevralar da yapabildiği ve bu manevralar ile birlikte avlarını kolay bir şekilde kovalayıp yakalayabildiği karşımıza çıkmaktadır. İşte bu gibi özellikler kartalları kartal yapan en önemli özellikler arasında sayılabilmektedir.

Buna ek olarak denilebilir ki kartalların sahip oldukları göz yapısının kafasının hemen hemen yüzde on beşine tekabül ettiği ve bu oran ile birlikte bakıldığında oldukça iri gözlere sahip oldukları belirtilmektedir. Bu özelliği kartalları keskin görüşlü canlılar arasına koyan özelliklerden olarak görülmektedir.

Kartallar

Kartallar ve Türleri

Aslında bakıldığında geçmiş dönemlerden beri kartallar hakkında birtakım bilgiler yer almaktadır. buna göre bakıldığında kartalların farklı bölgelere göre çeşitlilik gösterebildiği de karşımıza çıkmaktadır.

Söz konusu kartal türlerinden en bilindik olanlarının isimleri Kel kartal, Kaya kartalı, Filipin Kartalı, Kara çaylak kartalı ve Harpia kartalı olarak sıralanabilmektedir. Farklı özelliklere sahip olan söz konusu bu kartalların farklı bölgeler içerisinde yaşamlarına devam etmelerinden dolayı da beslenme şekillerinin de değişiklik gösterdiği karşımıza çıkmaktadır. Yani başka bir deyiş ile söz konusu bu kartallar farklı bölgeler içerisinde yaşamlarına devam ettikleri için farklı yaşam koşullarında yaşamaktadır.

Kartallarda Beslenme Şekilleri ve Avlanma

Aslında bakıldığında kartallarda beslenme şekilleri ve avlama biçimleri çeşitlilik gösterebilmektedir. Genel bir tabir ile bakıldığında söz konusu kartalların leş yiyici olduğu bilinmektedir. Buna ek olarak farklı hayvan türleri ile de beslenebildiği karşımıza çıkmaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Papağanlar

Söz konusu değişik ve çeşitli hayvanlara örnek olarak yılan türleri ve fare türleri örnek olarak verilebilmektedir. Oldukça hızlı hareket etmeleri onları avlarını daha kolay bir şekilde yakalamasına olanak sağlamaktadır. Buna ek olarak da kartalların yaşam alanlarını oldukça yüksek bölgelere inşa ettiği de belirtilmektedir.

Kartallarda Çoğalma ve Üreme

Kartallarda çoğalma ve üreme aslında bakıldığında diğer kuşlarda olduğu gibi aynı şekilde ilerleyiş göstermektedir. Buna göre bakıldığında söz konusu canlıların yumurtlayarak ürediği görülmektedir. Söz konusu canlıların yumurtalarının yılanların en sevdiği besinlerden olduğu da karşımıza çıkmaktadır. Bu neden ile bir kartal yumurtladığı takdirde elinden gelen her türlü korumayı yuvası için göstermektedir.

Kartallarda çiftleşme konusuna göre bakıldığında ise söz konusu çiftleşme için dişi kartalın erkek kartalı seçmesi durumunun olduğu karşımıza çıkmaktadır. Buna ek olarak söz konusu canlıların genel itibari ile tek eşli canlılar oldukları da görülmektedir. Yumurtadan çıkan kartalların uçmayı öğrendiği andan itibaren kendi başına yaşamını sürdürdüğü ve kendi balına ava çıkabildiği de belirtilmektedir.

Kartallarda Yaşam Süresi

Kartallar hakkında yapılan bir diğer araştırma konusu ise kartallarda yaşam süresinin ne kadar olduğu üzerinedir. Buna göre bakıldığında söz konusu bu yaşam süresinin kartal türlerine göre çeşitlilik gösterdiği karşımıza çıkmaktadır.

Örneğin Kel kartalın hemen hemen yirmi yıl kadar yaşayabildiği ve bunun yanı sıra Taçlı kartalların yaklaşık on iki yıl kadar yaşayabildiği belirtilmektedir. Hayatlarının büyük bir bölümünü avlanma üzerine geçiren kartalların sağlıklı bir yaşam sürmeleri için oldukça çaba harcadıkları belirtilmektedir.

Aslında bakıldığında söz konusu bu çabanın kartalların yaşam süresini de oldukça etkilediği araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmaktadır. Buna ek olarak yuvalarını oldukça yüksek bölgelere inşa eden söz konusu bu canlıların, genel itibari ile bir yaşam tehdidi altında olmadığı ve bu neden ile bir ölüm riskini taşımadıkları belirtilmektedir. Aslında bakıldığında bu durum da kartalların yaşam süresini etkileyen durumdur.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın