HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Suda Yaşayanlar
  3. Köpek Balığı

Köpek Balığı

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
34 0
kopek baligi

Köpek Balığı Özellikleri Nelerdir?

Köpek Balığı Dünyanın oluşumundan bu yana varlığını sürdürmektedirler. Okyanuslarda bulunan köpek balıkları, görünüşleri, keskin dişleri ve okyanusların en tehlikeli canlıları olmasından dolayı hep merak konusu olmuştur. Bütün bu tehlikeli özelliklerine rağmen, araştırmacılar yeni yönlerini keşfetmek için halen çalışma ve araştırmalar yapmaktadırlar.

Günümüzde okyanuslarda yaşayan yaklaşık 460 tür köpek balığı yaşamını sürdürmektedir. Bu canlıların iskeletleri kıkırdaktan oluşmaktadır ve bu balık ailesine aittir. Kıkırdak, kemik kadar sert olmayan daha hafif bir dokudur. Kıkırdak insanlarda, burun, kulak ve bazı bölgelerdedir. Kıkırdak okyanus derinliklerinde köpek balıklarının daha dayanıklı olmasını sağlar,

Derileri incelenmeye değer ilginç özelliklere sahiptir. Köpek balığının derisi, balık türlerinde dış iskelet görevini yapan bir pul düzeneğinden oluşur. Bu, düzenek kıkırdak dokusu ile beraber, köpek balığının okyanusta daha kolay hareket etmesine ve enerji tasarrufu yapabilmesini sağlar. Köpek balıkları, diğer balık türleri gibi, suyun altında nefes alabilmek için solungaçlara sahiptir. Genellikle vücutlarının 2 tarafında da bulunan hemen hemen 5 ila 7 solungaç yarıkları bulunmaktadır. Bu solungaçlar, su altında yaşamaları için gerekli oksijeni elde etmek için okyanus suyunu filtreler. Bu solungaçlar köpek balığının “akciğerler” görevi görür.

 

Dişler ve Büyük Bir İştah

Genelde köpek balıklarını tanımlayan ve bir o kadar da korkutucu olan kısmı dişleridir. Bütün köpek balıklarının, avlarına saldırabilmeleri ve yutabilmeleri için birden fazla diş sırası vardır. Bu dişler düzenli bir şekilde düşer ve yerine yeni dişler çıkar. Bu korkunç dişler, sahip oldukları güçlü çene, köpek balıklarını tam bir avcı yapan şeydir.

Beslenmeleri hakkında bilgi vermek gerekirse;  İzlediğimiz filmlerinin aksine, köpek balıklarının insanlara saldırıp yemek gibi bir sorunları yoktur. Duyduğumuz, Gçrdüğümüz saldırılar bu durumu değiştirmez. İnsana saldırma durumu bir köpek balığının av bölgesine fazlaca yaklaşıldığı durumlarda görülür. Köpek balıkları genelde diğer balık türleri ile beslenme ihtiyaçlarını karşılarlar.

Bu canlıların en büyük özelliklerinde biri de, kan kokusunu kilometrelerce uzaktan alabiliyor olmalıdır.

Köpekbalığı Anatomisi

Köpekbalığı Derisi

Köpekbalığının anatomisi cilt ile başlar. Derisine dokunulduğunda adeta bir zımpara kağıdına dokunmuş hissi uyandırır.

Köpek balığının yüzme esnasında plakoid pulların arkasında girdaplar oluşur. Bu da, köpek balıklarının daha rahat yüzmesine yardımcı etkenlerdendir. Köpek balıklarının neredeyse tamamının dişe benzer yapılarla kaplanmış olması korkutucu görünebilir, Fakat sadece iyi yüzmelerine etken olması dışında bir koruma kalkanı oluştururlar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Timsahlar

Köpek Balığı

Köpekbalığı Yüzgeçleri

Bir köpek balığının yüzgecini tanımak çok kolaydır. Köpek balıklarının bir çoğunda 5 değişik yüzgeç bulunurken, bazıların da sadece 4 yüzgeç vardır. Bu yüzgeç çeşitleri şunları içerir:

• Göğüs
• Pelvik
• Sırt
• Anal
• Kuyruk
• Pektoral yüzgeçler

Pektoral Yüzgeçler

Köpek balığının başının arka kısmında, göğüs yüzgeçleri bulunmaktadır. Köpek balıkları bu yüzgeçleri yüzme esnasında vücutlarını kaldırmak ve yönlendirmek için kullanırlar.

Pelvik Yüzgeçler

 

Pektoral yüzgeçlerin hemen arkasında pelvik yüzgeçler bulunur; bu yüzgeçler köpek balığını yüzerken sabit tutmaya yarar. Erkek köpek balıklarında pelvik yüzgeçler de çiftleşme işlemi için gerekli olan klipsler olarak kullanılır.

 

Sırt Yüzgeçleri

Sırt yüzgeçleri hepimizin çok iyi bildiği yüzgeçlerdir; bu yüzgeçler köpek balığı su yüzüne çıktığında görülür. Çoğu zaman, köpek balıklarında birinci ve ikinci sırt yüzgeci bulunur. Bu yüzgeçler ayrıca yüzme esnasında stabilite için kullanılır.

Anal Yüzgeçler

Bazı köpek balıklarında, bu yüzgeçler onları sabit tutmak için yeterli değildir. Bu sebeble, anal yüzgeç ek stabilite sağlamak için bulunur. Anal yüzgeç, köpek balığının altında bulunan pelvik ve kuyruk yüzgeçleri ya da karın kısmı arasında bulunur.

 

Kuyruk Yüzgeçleri

 

Suda kendini itebilme yeteneğine sahip olan köpek balığı, bu yeteneği için kuyruk yüzgecini kullanır. Bu yüzgeç, köpek balığının türüne göre şekil ve boyutu değişken bir üst ve alt loba sahiptir. Kuyruk yüzgecinin üst lobu köpek balığının itme yeteneğinin çoğunu üretir. Kuyruk yüzgeci, tüm köpek balığı anatomisinin en önemli kısımlarındandır.

Köpekbalığı Solungaçları

Bütün balıklarda olduğu gibi, köpek balığı anatomisinde de solunum için solungaçlar bulunur. Bir köpek balığının kafasının yanında 5 ila 7 solungaç yarığı bulunmaktadır; gaz değişiminin doğru bir şekilde yapılması için, su sürekli bir şekilde solungaç yarıkları üzerinden akmalıdır.

Köpekbalığı Sindirimi

Köpek balığı anatomisinde sindirimi için bir bağırsak bulunur. Köpek balığının bağırsağı mümkün olan en az yeri kaplaması için spiral şeklindedir. Bir köpek balığı atıklardan kurtulmak istediğinde, cinsel organlarını, böbreklerini ve kloakasını kullanır. Kloaka, cinsel organların ve böbreklerin içine boşaldığı bir açıklıktır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın