HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kemirgenler
  3. Kunduzlar

Kunduzlar

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
33 0
Kunduzlar

Kunduzların Genel Özellikleri

Kunduzlar suyun yönünü değitirmek amaçlı baraj yapmakla kendilerinden sıkı sık bahsettiren hayvanlardır. Kunduzlar agaçları istedikleri noktaya düşürecek hesaplama zekasına sahip hayvanlardır. Bunu genelde akarsuların yönünün değiştirmek için yaparlar. Bu canlılar bir duvar işcisi gibi agaçlardan set oluşturup. sızmayı engellemek içinde çamur ve kil kullanarak çatlakları kapatırlar. Kunduzlar bu işlemleri yaparak suyun yükselmesini sağlarlar. Suyun yükselmesi sebebiyle kışın suyun sadece üst kısmı donar ve alt tarafta hayat devan eder.

Kunduz Türleri

1. Eski Dünya Kunduzları

Avrupa Kunduzu olarak nitelendirilen bu tür genellikle sulak bölgelerde hayatlarını sürdürürler. Avrupa Kıtasında bilinen en büyük kemirgenlerdir. Boylarının 1 metreye kadar uzadığı görülmüştür. Birçok canlıda olduğu gibi bu türün de nesli tükenme tehlikesindedir.

2. Yeni Dünya Kunduzları

Bu tür Kuzey Amerika – Kanada kunduzları olarak tanınmaktadırlar. Diğer türü olan Eski Dünya Kunduzlarına göre boyları daha kısadır. Bu türde görülen maksimum uzunluk 60 ila 70 cm arasındadır.

Kunduzların Fiziksel Özellikleri

1. Yetişkin bir kunduz en fazla 60 kg ağırlığa ve 130 cm uzunluğa ulaşabilir.

2. Perdeli ve büyük arka ayaklara sahiptir, Kuyruğu yassı ve düz bir biçimdedir. Kuyruklarını ağaç kemirirken kendilerini dengede tutmak için kullanırlar. Ayrıca avcıları korkutmak ve bir tehlike anında sürüye sinyal vermek için kuyruklarını suya vurarak ses çıkartırlar.

3. Pençeli ve ağır ön ayaklara sahiptirler. Ön ayakları arka ayaklarından daha kısadır. Uzun arka ayaklarını suda daha hızlı ve rahat ilerleyebilmek için kullanırlar.

4. Kunduzlar su altındayken burunları ve kulakları su kaçmaması için kapanır. Ayrıca gözlerinin önünen bir perde inmektedir.

5. Su altında ortalama 45 dakika durabilen canlılardır.

6. Koyu kahverengi bir kürke sahip olan kunduzlar, kürkleri için avlanan hayvanlar grubundadır.

7. Kürklerinin su geçirmemesi için bir sıvı salgılarlar bu sayede suyun deriye gelmesinin engellerler. Ek olarak derilerinde bulunan istiflenmiş yağ tabakası vücüt ısılarını dengede turmaya yarar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Sincaplar

8. Ağaç kesmeye yarayan keskin ve sivri dişlere sahiplerdir. Dişeler kunduzlar ölene kadar büyümeye devam eder.

Kunduzların Karakteristik Özellikleri

1. Kunduzlar sürüler halinde yaşayan hayvanlardır. Fakat sürü üyeleri aile bireylerinden oluşmaktadır.

2. Yaşadıkları bölgeyi hem kendi türlerinden hemde diğer hayvanlardan korurlar.

3. Yaşadıkları bölgeyi koku bırakarak belirlerler.

4. Kunduzlar yapı olarak ürkek canlılardır. Savaşmaktan çok korunma iç güdüleri gelişmiştir. Bu nedenle  yuvalarını suyun içine yaparlar.

5. Geceleri beslenen ve gündüzleri uyuyan hayvanlardır.

Kunduzların Üremesi

Kunduzlar çiftleşme dönemi 3 yaşlarında başlar. Kunduzlarda aile kavramı bulunur. Bir kunduz eşi ile ömür boyu berabe olur. Genellikle soğuk mevsimlerde çiftleşen canlılardır. Bir kunduzun gebelik evresi 3 aydır. Dişi kunduz doğumdan önce yatağını hazırlar ve çevreyi doğuma ve doğum sonrasına uygun hale getirir. Kunduz yavruları gözleri açık doğar ve dünyaya geldikten 24 saat sonra yüzmeye başlarlar. Anne ve Baba kunduz yavrularına yetişkinlik dönemine kadar göz kulak olup bakarlar. Kunduzlar sendene 2 ila 6 arası yavru dünyaya getirirler. Yavruların yetişkin olma süreleri 2 ila 4 arasında değişiklik göstermektedir.

Kunduzlar Nasıl Beslenir?

Kunduzlar otçul sınıfıne giren hayvanlardır. Ağaç kabukları altında bulunan canlı dokuyu ve ağaç kabuklarını yiyerek beslenmektedirler. En çok sevdikleri besinler arasında akçaağaç, söğüt kabuğu, kavak, huş ağacı ve kızılağaç gelmektedir. Kemirecekleri ağaç kabuklarını yemeye başlamadan önce suyun içine taşıyarak yumuşamalarını beklerler. Aynı zamanda kök ve tomurcuktan oluşan su bitkilerinin belirli kısımlarını yiyerekte besin ihtiyaçlarını giderirler.

Kunduz Yuvaları

Bu canlılar yuvalarını çamur, çubuk ve ağaç kabuğu kullanarak itinalı bir şekilde kendileri yapar. Yuvalarını yapmak için nem oranı yüksek su kenarlarını tercih ederler. 1 ila 2 metre uzunluğunda tüneli andıran yuvaları vardır. Bir çok bölgede 300 metre uzunluğa ulaşabilen kunduz setleri görülmüştür. Yuvalarını su içine yaparlar. Bunun sebebi yırtıcı hayvanlardan ve avcılardan korunmak içindir. Yuvalarını sağlam ve itinalı bir şekilde hazırlayan kunduzlar, hava akımını sağlamak için bu yavalara delikler açarlar. Hava deliğini yuvada gizli ve kolay bulunmayacak bir bölgeye açarlar. Bu şekilde sudan gelecek diğer tehlikelerden ve başa bir hayvanın yuvaya girişini engelleyerek kendilerini korurlar.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın