HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Sürüngenler
  3. Mamba ve Mercan Yılanları

Mamba ve Mercan Yılanları

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 2 dk okuma süresi
40 0
mercan1

Mamba ve Mercan Yılanları

Afrika Elapidleri arasında en çok korkulanlar, 3,5 m uzunluğa kadar, çevik ve hızlı, çok güçlü bir zehirle mambalardır (Dendroaspis cinsi). Yeşil mambalar (Dendroaspis viridis, Dendroaspis angusticeps) orman ve arboreal iken, kara mamba (Dendroaspis polylepis) savanda yaşar ve genellikle çalılar veya küçük ağaçlar üzerinde görülür ve son derece korkunçtur.

Avustralya Bölgesi’nde en çok korkulan yılanlar, dünyanın en zehirli yılanları arasında sayılan taipan’dır (Oxyranus scutellatus ve Oxyranus microlepidotus). Elapidlerin en güzeli, Yeni Dünya’nın tropikal ve sıcak ılıman bölgelerinde yaygın olan mercan yılanlarıdır (Micrurus). Çeşitli şekillerde birleştirilmiş kırmızı, sarı ve siyah bantlarla parlak renkli bir görünüm ile karakterize edilirler. Lampropeltis cinsinin bazı Colubrid türleri, zararsız ancak kötü bir kokuya sahiptir ve çok benzer renklere sahiptir.

Mamba ve Mercan Yılanları

Davranış

Mercan yılanları davranışlarında büyük ölçüde çeşitlilik gösterir, Fakat çoğu kazıcı yılanlardır ve zamanının büyük bölümünü yerin altında ya da yağmur ormanları tabanındaki yaprak yığınlarında geçirir ve sadece yağmur yağdığı veya üreme dönemleri geldiğinde yüzeye çıkar. Micrurus surinamensis gibi bazı türler suculdur ve ömrünün büyük kısmını bitki örtüsü zengin olan sularda geçirir.

Diğer elapidler gibi mercan yılanları da üst çenenin  ön kısmına sabitlenmiş zehir enjekte etmeye yarayan zehir dişlerine sahiptir.

Mercan yılanları avlarını ısırırken tutma yeteneğine sahiptir. Bu durum hareketli diş yapısına sahip olan ve avına saldırıp birden bırakmayı tercih eden engereklerden farklıdır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kertenkeleler

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın