HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kemirgenler
  3. Tavşanlar

Tavşanlar

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 4 dk okuma süresi
40 0
tavsanlar

Tavşanlar Hakkında Genel Bilgi

Tavşanlar memeli grubuna ait sıcak kanlı, sevimli hayvanlardır. Hamsterlarda olduğu gibi tavşanlar da gündüzleri uyurlar ve gece boyunca aktif durumdadırlar. Kendilerine yaşam ortamı olarak genelde sessiz yerleri tercih ederler. İri gözlere sahip olan tavşanların arka bacakları ön bacakların daha uzundur. Kısa kuyruklu, uzun kula ve bıyıklara sahip sempatik hayvanlardır. Sıcak iklimleri seven hayvanlardır . Ağırlıkları 3 ila 10 kg, uzunlukları ise 30 ila 60 cm arasında değişmektedir. Yaşam süreleri ortalama 8 ila 10 yıl arasındadır.

Tavşan Ne Yer?

Tavşanlar çok narin hayvanlar oldukları için bakımları zahmetli ve ilgi gerektirmektedir. Otçul canlılardır. En sevdikleri yiyecekler havuç, salatalık, marul, yonca türü yeşillik ve sebzelerdir. Günlük su ihtiyaçları  500 ml kadardır. Yeşillikler dışında günlük 350 gr yem yemektedirler.

Tavşan Nasıl Doğum Yapar?

Bir aylık gebelik süresine sahip olan tavşanlar senede 6 ila 7 defa doğum yapabilirler. Her gebelikte ortalama 5 ila 12 arası yavru dünyaya getirirler. Yavrular birçok memeli türünde olduğu gibi anne sütü ve korumasına muhtaçtır. Yeni doğan yavrular 20 gün kadar anne sütü emerler ve yürümeye başladıkları andan itibaren yalnız bırakılırlar. Yeni doğan tavşanlara dokunulmaması gerekmektedir. Anne yavruda farklı bir koku duyduğu anda yavruyu dışlar ve ölüme bırakır.

Tavşanların Genel Özellikleri

Oldukça gelişmiş kulaklara sahip olan bu canlılar, duydukları seslere karşı şaşkın vir tavır sergilerler. Kendi türleri dışında canlılar yaklaştığında o ortamdan anında uzaklaşırlar. Tavşanlar kucak hayvanı değildir ve kucağa alınmak onları rahatsız eder. Tavşanların burunlarında dokunma hücreleri bulunduğu için koku alma duyuları oldukça gelişmiştir. Bu canlıların üst dudaklarında yukarı – aşağı hareket eden 20-25 tane duyum iplikçileri bulunmaktadır. Bu hücreler sayesinde gidecekleri ortam hakkında görmeden bilgi sahibi olurlar. Tavşanların üst dudaklarındaki sürekli hareketlilik koku duyuları ile etrafı kolaçan etmek içindir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Tavşan İçin Yuva Olmak

Tavşan Kafesi

Sosyal yapıya sahip bu canlıların beslenmesi söz konusu olacaksa en az bir çift olması daha sağlıklı olacaktır. Tek başlarına beslenen tavşanlarda depresyon sorunlarına rastlanabilir. Bir tavşanı kafese koymak gerekirse yanında sadece kendi türü olmalıdır. Bu canlılar tuvalet eğitimine çabuk alışır. Kulaklarından tutarak kaldırmak doğru bir yöntem değildir. Kafeslerinde tabana koyulacak malzeme olarak tavşan talaşı en doğru seçimdir. Suları temiz olmalı ve sürekli tazelenmelidir. Halsizlik, yorgunluk gibi durumlarında, ekstra tavşan vitamini verilmesi iyi olur. Oldukça hareketli olan bu canlıların da egzersize ve koşturmaya ihtiyacı vardır. Gün boyu kafeste kapalı tutmak sağlıklı bir karar değildir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın