HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

 1. Anasayfa
 2. Otçul Hayvanlar
 3. Zürafalar

Zürafalar

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 4 dk okuma süresi
36 0
Zurafa
Zürafalar doğum yapacakları ana kendileri karar veren nadir hayvanlardandır.  Gebelik süreleri 420 gün ile 480 gün arasında değişmektedir. Zürafalar her doğumda sedece bir adet yavru dünyaya getirirler. Zürafa yavrularına Selvi adı verilmektedir. Yüksekliği, uzun bacakları ve sıradışı görüntüsüyle biz insanların sürekli ilgi odağı olmuştur.

Zürafa, dünyadaki en uzun memelidir. Boyun ve bacak uzunlukları dikkatimizi çeken ilk özellikleridir. Derileri ve renkleri aynı zebralarda olduğu gibi özenle hazırlanmış bir dekor gibidir. Günümüzde ve geçmişte bu canlıların görünüşünden ilham alınarak yapılmış kıyafetler ve dekor ürünleri görmemiz mümkündür.

Ağırlık ve uzunluk

Yüksekteki ağaç dalları ile beslenecek kadar uzun bir boyna sahiptir. Uzun boynu olmasının bir avantajı da, kendini temizlerken vücudunun her tarafına yetişebiliyor olmasıdır. Zürafaların diğer ilgin bir yönü ise dilleridir. Bu canlıların dilleri ortalama 50 ila 60 cm arasındadır. Bu uzun dillerini yiyeceklerini ağızlarına götürmek için kullanırlar. Zürafaların dilleri mor ve siyah renklerden ibarettir.

Zürafaların bacakları ortalama bir yetişkin insanın boyundan daha uzundur. Bacak uzunlukları 180 cm civarındadır. Bacak uzunluğuna bakıldığında çok hızlı koşabileceğini düşündüğümüz zürafalar, saatte maksimum 50 ila 60 km hıza ulaşabilirler.

Gözde uzunlukları 3,8 t ila 4,7 mt arasında, ağırlıkları ise 1200 kg ila 1600 kg arasında değişiklik göstermektedir. Zürafaların kuyruk uzunluğu 70 ila 100 cm arasındadır.

İlginç yanları

Kafalarında bulunan bir çift boynuza Ossicon adı verilmektedir. Ossicon genelde erkeklerde daha çok belli olan ve bir kıkırdak yapısıdır. Erkek zürafaların dişilere nazaran daha ağır ve güçlü bir kokuya sahip olduğu bilinmektedir. Koyu kahverengi benekli ve kısa bir tüy yapısı vardır. .

 • Camelopardalis.
 • Reticulated (ağsı) zürafa
 • Massai zürafa
 • Güney zürafası

Davranış

Zürafalar genellikle sürüler halinde yaşayan hayvanlardır. Sürüler en 6 zürafadan oluşur. Bu durumun 20 züradaya kadar ulaştığıda görülmektedir. Sürüler genelde dişi ve genç erkeklerden oluşur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Antiloplar

Erkek zürafalar sürü liderliği için birbirlerine boyun vurarak savaşırlar. Zürafanın çıkardığı ses bir inek mölemesini andırır. Bu sesi tehlike anında sürüyü uyarmak için kullanırlar. Ayrıca Anne zürafa bu sesi yavrularını bulmak amaçlı da kullanır.

Zürafalar yapı olarak uysal hayvanlardır. Fakat tehlike anında veya aşırı rahatsız edildiklerinde çok tehlikeli olurlar ve ölümcül darbeler vurmaktan çekinmezler.

Zürafalar hakkında ilgiç bilgiler

 • Zürafaların ayakları bir yemek tabağı büyüklüğünde ve 30 ila 35 cm uzunluğundadır.
 • Gözleri bir golf topu büyüklüğündedir.
 • Yeni doğan zürafa yavruları ilk hafta hergün 3 cm büyürler.
 • Kayıtlara geçmiş en uzun zürafa 5,92 mt ve 2 ton ağırlığındadır.
 • Zürafaların ses telleri yoktur.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın