HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Sürüngenler
  3. Akrepler

Akrepler

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
36 0
Akrepler

Akrepler

Herkes tarafından çoğu zaman çok zehirli oldukları bilinen akrepler hakkında bazı durumlarda daha detaylı araştırmalar gerçekleştirilmektedir. Buna ek olarak bilinmektedir ki akrepler eklemli bacaklara sahip olan, ölçülerinin türden türe değişiklik gösterebildiği bilinen bir canlı türüdür. Vücutları kitin adı verilen bir tabaka ile örtülüdür. Bunun gibi özelliklere sahip olan akreplerin aynı zamanda doğa içerisinde kendini oldukça iyi bir şekilde kamufle ettiği de bilinmektedir. Peki akreplerin diğer özellikleri nelerdir? Buna göre bakıldığında sizler de bu gibi soruların cevaplarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Akrepler Nerelerde Yaşam Sürmektedir?

Herkesin bildiği gibi akreplerin yaşam alanları aslında sıcak ve kurak olan bölgelerin hepsidir. Buna ek olarak akreplerin oldukça sıcak alanlarda da yaşamlarına devam edebildiği bilinmektedir.

Akreplerde Çoğalma Nasıl Olmaktadır?

Boyutlarının bilindiği üzere hemen hemen 2 ile 20 santimetre arasında olan akrepler hakkında merak edilen bir diğer soru da akreplerde çoğalmanın nasıl gerçekleştiği üzerinedir. Aslında bakıldığında bu durumun diğer canlı türlerinden farklı olduğu sanılmaktadır fakat aslında durum öyle olmamaktadır.

Her canlının çoğalmasında olduğu gibi akreplerde de belli bir çiftleşme olmaktadır. Fakat bu çiftleşme olgunluğunun olması için akreplerin 1 ile 3 yaş arasında olması beklenmektedir. Söz konusu bu çiftleşmeden sonra dişi olan bir yumurta üretimine başlamaktadır. Söz konusu yumurta üretimi sırasında dişi olan 30 kadar yavru üretebilmektedir.

Dünyaya gelen yavrular belirli bir süre kadar, söz konusu süre kabuklarının çıkma aşaması kadar olarak belirtilmektedir, annelerinin sırtı üzerinde yaşamlarına devam etmektedir. Bu süre geçtikten sonra ise yaşamlarını özgür bir şekilde sürdürebilmektedir. Söz konusu çoğalma konusu üzerinde merak edilen bir diğer durum ise çoğalma için uygun yerlerin nereleri olacağıdır.

Aslında bakıldığında akreplerde çoğalma için en uygun olan yerlerden birisi oldukça nemli ve loş bir ortama sahip alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ortamlar ağaç kabukları, taşların altları, kaya oyukları ya da çatlaklar, ahşap yığıntıları, enkazlar ya da yağ kutuları olarak örneklendirilebilmektedir.

Akrepler

Akreplerin Çeşitleri Nelerdir? Her Akrep Zehirli midir?

Aslında bakıldığında birçok akrep çeşidinin olduğu bildirilmiştir. Söz konusu akreplerin çeşitleri dünya baz alındığında yaklaşık 1600 olduğu bilinmektedir. Buna ek olarak akreplerin zehirli ve zehirsiz olarak iki gruba da ayrıldığı belirtilmektedir. Akrep çeşitleri arasında en zehirli olanının Tityus serrulatus ya da bir diğer bilindik adı ile sarıakrep olduğu karşımıza çıkmaktadır. Sözü geçen en zehirli akrep türünün genel yaşam alanının Güney Amerika olduğu kabul edilmektedir. Buradan da anlaşıldığı üzere aslında zehirli akreplerin daha çok sıcak bölgeleri tercih ettiği ve yaşamlarına bu bölgeler üzerinde devam ettiği görülmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kaplumbağalar

Yaklaşık 1600 türe sahip olan akreplerin aslında bakıldığında neredeyse 30 tanesinin zehirli olduğu bilinmektedir. Çeşitlerinin oldukça farklı olduğu bu akreplerin ise zehirlerinin aynı olduğu araştırmalar sonucu karşımıza çıkmaktadır.

Akrepler Ne ile Beslenmektedir?

Akreplerde beslenme konusuna değinilecek olunursa söz konusu bu canlıların genel itibari ile böcekçil canlılar oldukları karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu tercih ettikleri ilk böcek ise hamam böceği olarak belirtilmektedir.

Buna ek olarak akreplerde beslenme ya da avlanmanın genel itibari ile gece geç saatlerde olduğu bilinmektedir. Böcekçil ve aynı zamanda etobur olan canlıların beslenme düzeninde olan canlılara, örümcek çeşitleri ve arılar da örnek olarak verilebilmektedir.

Akreplerde avlanmanın sahip oldukları kıllı vücut yapısı aracılığı ile gerçekleştirildiği karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu canlıların görme düzeyinin oldukça az olduğu bilinmektedir. Görme yetilerinin az olması nedeni ile bu canlıların titreşim mekanizmaları ile avlarına yaklaştıkları hissettikleri belirtilmektedir. Sözü geçen avlarını hissetme durumunun da sahip oldukları kıllar ile olduğu bilinmektedir.

Akreplerin Ömrü Ne Kadardır?

Akreplerin ömrünün ne kadar olduğu konusu da merak edilmektedir. Bu konuya göre bakıldığında ise bir akrebin ömrünün 6 yıl kadar olduğu söylenmektedir. Buradan da anlaşıldığı gibi söz konusu canlılar aslında o kadar uzun ömürlü değillerdir.

Akreplerin canlılığını tehlikeye sokacak bir durum yoksa ve beslenmesi yeterli ise ortalama ömrü olan 6 yılın daha da uzayabileceği belirtilmektedir. Söz konusu canlıların ömürlerinin uzaması için en önemli şartın ise beslenme ve düzenli beslenme olduğu karşımıza çıkmaktadır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın