HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. American Shorthair

American Shorthair

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
33 0
american shorthair

American Shorthair

Amerikan Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Shorthair kedisi gelişmiş avcı yetenekleri ile bir döneme adını duyurmuş ve bu nedenle Kuzey Amerika’da sıklıkla aranılan kedi türlerinden biri haline gelmiştir. Güçlü dayanıklı ve çevik bir vücut yapısına sahip olan bu kediler,tam anlamıyla gerçek bir çalışan kedi olarak tanımlanır. İskelet yapıları sayesinde dengeli ve son derece simetrik hatları vardır.Fare ve sıçanların korkulu rüyası olan Amerikan Shorthair’lar sevimli kişiliği ile yıllar boyunca evcilleşmiş ve bugün en gözde evcil kedi türlerinden biri olmuştur.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Kedilerle meraklılarına Amerikan Shorthair sorulduğunda muhtemelen kendilerinden “tam bir avcı” kedi yanıtını alabiliriz. Orta büyüklükteki bu kediler ne çok cılız ne de çok tıknazdırlar. Uysal bir mizaçları vardır ve diğer evcil hayvanlarla gayet iyi geçinirler.Sahiplerine karşı da ne çok yakın ne de çok uzaktırlar. Biraz başına buyruk ve yine az da olsa atalarından aldığı bir saldırganlık halleri vardır diyebiliriz.

Amerikan Shorthair cinsi kediler sahiplerinin kucağında vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. Neyse ki yüze veya omuza çıkan türde kedilerden değildirler. Her ortama ve her canlıya gösterdikleri uyumlu tutumları onları sevimli kılar. Sosyal oldukları için kolayca eğitilirler. Üstelik çocuklarla da iyi bir uyum sağlarlar. Bağımsızdırlar. Geçmişi, sürekli hasatları fare ve sıçanlardan korumak için çalışmakla geçen bu türler bu özellikleri sayesinde sağlıklı, güçlü ve canlılık açısından çok iyi dostlardır.

Onlar, en sevdikleri insanlarla güçlü bir bağ kurarlar. Kendi kendilerini eğlendirecek bir şeyler bulurlar. Sahiplerine karşı yapış yapış değildir ve onları bir odadan diğerine de takip etmezler. Ama bu demek değildir ki, sahiplerine karşı ilgisizdirler. Eve geldiğinizde kucağınıza alıp stres atmaya birebirdir.

Yaşlılıklarına kadar aktif ve eğlenceli kalma eğilimindedirler. Tatlı mizaçları onları ev ortamında aile bireyleriyle birlikte kalmaktan son derece hoşnut kılar. Gördükleri ilgi karşısında sahiplerine uysal kişilikleriyle uzun yıllar iyi bir dost olurlar.

Tarih

Amerikan Shorthair cinsi kedilerin ne zaman ortaya çıktığına dair kesin bilgi bulunmamaktadır. Amerika’da evcil kedi olarak sahiplenilen yerli kedi türü de bulunmadığından dolayı, onların Avrupalı göçmenler tarafından geldiği ileri sürülür. Çünkü Avrupa ülkelerinden Amerika’ya gelen kişiler, gemilerde tahıl ve diğer gıda maddelerini fare ve sıçanlardan korumak için kedileri kullanırlardı.Bu gemi seyahatleri ile birlikte de kedilerin de Kuzey Amerika’da ortaya çıkması çok da şaşırtıcı değildir.

4 Temmuz 1776 da dönemin Kıtasal Kongre üyeleri, Bağımsızlık Bildirgesi’ni kabul etmek üzere Philadelphia’da toplandığında, Amerikan Shorthair cinsi kedilerin ataları da bu tarihi olaya şahit olmak için buradaydılar. O sıralar ahırları ve hasatları farelerden temizlemek için çok meşguldüler. Artık yavaş yavaş insanların gözünde değerleri artıyordu. Amerikan toplumunun değerli birer çalışan üyeleri haline gelmişlerdi. Onların bu kusursuz hizmetleri, Amerikalı ailelerin hasatlarını ve gıdalarını farelerden korumalarına yardımcı olmak adına çok değerliydi. Çünkü o yıllarda hayat koşulları hem insanlar hem de kediler için gerçekten çok zordu. Kediler üstlendikleri bu görev sayesinde zaman içerisinde güçlü kaslara ve güçlü çenelere sahip oldular. Zamanla hayat daha kolaylaştı ve insanlar, kedilere daha çok ilgi duymaya başladı.Bu ilgi arttıkça kedilerdeki güzelliği,renklerini ve desenlerini farkettiler. Bunları gördükten sonra da onların yalnızca birer fare avcısı olmadıklarının farkına vardılar.

Amerikan Shorthair’lar ilk olarak 1800’lerin sonlarında yeni kurulan Kedi Meraklıları Derneği’nde tanıtılmaya başlanmıştı. O zamanlar bu kediler yalnızca Shorthair olarak adlandırılıyordu. Daha sonra ise yerli bir cins olarak kabul edilip adı Amerikan Shorthair olarak değiştirildi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Pixie Bob

1900-1905 yılları arasında bir grup kedi meraklısı Amerikan Shorthair’ların doğal güzelliğini ve uysal mizaç yapılarını korumak için bir üreme programı başlattılar. Ancak doğan yeni yavrular pek de kabul görmedi.1950’lere kadar bu böyle devam ederken, bir grup ASH yetiştiricisi, cinsi iyileştirmeyi ve yeni renkler görmeyi umarak Shorthair’ları İran kedileri ile melezlemeye başladı. Bu çiftleştirme ile birlikte doğan yavruların vücut tipi ve kafa yapısı değişmeye ve görünüm olarak İran kedilerine benzemeye başladı.

1965 yılının Eylül ayında kedi yetiştiricileri, ırkın adını “Amerikan Shorthair” olarak belirledi. Böylece Shorthair’lar yepyeni bir görünüm ve kimlik ile hak ettiği saygıyı görmeye başladı.

American Shorthair

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Amerikan Shorthair’lar sağlam bir vücut yapısına sahip,orta boy bir kedi cinsidir. Güçlü ve kaslı iskelet yapıları vardır.Bu sayede iyi gelişmiş birer omuz, göğüs ve arka bacaklara sahip olmuşlardır.Sırtları geniş ve düz,kaslı bir boyun ve iyi gelişmiş ağızları vardır.Avcı karakterleri sayesinde gelişmiş bir çene yapısına sahiptirler.Kürkleri kalın ve yoğundur.

Kafa

Geniş, yuvarlak bir kafa yapısına sahip olan Amerikan Shorthair’lar, alın kısımları boyunlarına doğru düz,orta derecede bir eğri oluşturur.Talı ve açık bir yüz ifadeleri vardır. Burunları orta uzunlukta ve genişliktedir.Burun köprüsünden alınlarına hafi bir kavisli yükseliş gözlemlenir.

Kulaklar

Amerikan Shorthair’lar orta boyda, uçları hafif yuvarlak olan kulakları tabanda çok fazla açık değildir.Kulaklarında tüylenme görülebilir.İki kulak arasındaki mesafe ise gözleri arasındaki mesafeden biraz daha fazladır.

Gözler

Nispeten büyük ve geniş,badem şeklinde gözlere sahiptirler. Gözleri arasında en az bir göz genişliği bulunur. Parlak ve net bir bakışa sahip olan Amerikan Shorthair’ların gözleri mavi, bakır, yeşil, altın ve ela renklerinde görülebilir.

Bacaklar ve Ayaklar

Orta uzunlukta, kalın kaslı ve güçlü bacaklara sahiptirler. Arkadan bakıldığında, dört bacak da düz ve paraleldir. İleriye dönük patilerinin tabanları dolgun ve yuvarlaktır. Önde 5,arkada ise 4 tane parmakları bulunur.

Kuyruk

Tabanda kalın ve uçlara doğru hafifçe sivrilen orta uzunlukta kuyrukları vardır. Tüy yoğunluğu kuyrukta da görülür.Kuyrukta renk ve desenlerde görülebilir.

Tüy

Amerikan Shorthair’lar kısa, kalın ve yoğun bir tüy yapısına sahip olan bu kedilerin kürk yapıları onları nemden, soğuktan ve yüzeysel cilt yaralanmalarından korumak için fazlasıyla kalındır. Kış aylarında çok daha uzun ve kalın olan kürklerinin bu dokuları, onlar için koruma anlamına geldiğinden dolayı diğer kedilere göre nispeten daha serttir.

Renk

Bu cins kediler birçok renk ve desende görülebilmektedir. Genellikle beyaz, gümüş gri, krem, turuncu, altın, kahverengi ve kaplumbağa kabuğu rengindedirler. Desenleri ise çoğunlukla düz renk, kaplumbağa kabuğu ve duman renklerindedir.

Bakım

Her kedi gibi beslenmeleri özellikle dikkatle kontrol edilmeli ve düzenli bir beslenme programı içinde beslenmelidir. Onları dengeli bir kiloda tutmak ve yeterli günlük egzersizini sağlamak için oyunlar oynamak gereklidir.

Diğer tüm kediler gibi etçil olan Amerikan Shorthair’lar protein bakımından zengin içerikli yaş ve kuru mamalarla beslenebilirler. Sağlıklarının korunmasında önemli bir role sahip olan mamalarda her zaman kaliteli kedi mamalar tercih edilmelidir. Piyasada Royal Canin, N&D, Pro Plan gibi markaların mamaları ile günlük düzenli bir programda beslenmesi yapılabilir. Günlük öğünler artırılmamalı ve yemeleri gerekenden fazlası verilmemelidir. Bu nedenle yeterli porsiyonlarda mama verildiğinden emin olunmalıdır. Yemek sonrası ise düzenli egzersizlerin yapılması fazla kilo almasına engel olacaktır.

american shorthair

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın