HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Arabian Mau

Arabian Mau

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
33 0
Arabian Mau

Arabian Mau Özellikleri ve Bakımı

Hiçbir insan müdahalesi olmadan tamamen doğal seçilim yoluyla oluşmuş bir kedi ırkıdır. Tüm doğal kedi ırkları arasında ise en eski ırktır. Arabian Mau enerjik ve eğlenceli olmasıyla bilinir ve bu kedilere Arap Yarımadası’nda yaygın olarak rastlanmaktadır. Genellikle Mısır Mausu ırkı ile karıştırılsa da aslında birçok farklılığa sahiptir.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Ortadoğu ve Arap Yarımadası’nın en beğenilen kedi ırkı olmasıyla bilinen Mau’lar her şeyden son derece atletiktir. Genellikle sokak kedisi olarak yaşam sürse de, evcil olarak sahiplenilen pek çok Arabian Mau kedisine de rastlanır.

Arabian Mau kedisinin olduğu bir evde mutlaka onu oyalayacak birçok oyuncak, bir kedi ağacı ve tırmalama direği olması gerekir. Aynı zaman da, sahibi veya evin diğer bireyleri tarafından ilgi görmeye ve oyunlara davet edilmeyi bekler. Aşırı talepkâr olmasa da, gün içerisinde mutlaka etkileşime dayalı etkinliklerin bir parçası olmayı bekler. Oyuncu kimliği ve hareketli yapısı onun geniş bir yaşam alanına da ihtiyacının olduğunu bizlere göstermektedir. Bu nedenle, küçük apartman dairelerinden çok, geniş daireler ve bahçeli müstakil evlerde daha rahat bir yaşam sürebilmektedir.

Arabian Mau, çok akıllı bir türdür ve zekâsını oyunlarda da kendini açıkça ortaya koymaktadır. Hem oyunlarda hem de eğitimlerde kendine has taktikler geliştirerek olmadık şeyler yapabilir ve genellikle de bu yönüyle sahibini şaşırtabilir. Zekâsını kullanıp kendini zihinsel olarak tatmin edebileceği etkileşimli oyuncaklara ihtiyaç duyar ve bu zekâsı onu kolay eğitilebilir bir kedi yapar. Özellikle henüz yavruyken ona tuvalet eğitimi ve tasmalı yürüyüş eğitimlerini kolayca öğretilebilirsiniz. Bununla birlikte,periyodik bakımları içeren tırnak kesimi, göz ve kulak temizliğine alıştırılabilir.Elbette, yetişkinlik döneminde de Arabian Mau’suna pek çok şey zorlanılmadan öğretilebilir.

Arabian Mau’su sosyal de bir kedidir. Hiçbir zaman çekimser davranışlar sergilemez ,hatta son derece girişken tavırlarla hareketli yapısını gösterir. Eve gelen yabancılardan kaçmaz, tam tersi çok fazla süre geçmeden yanlarına yaklaşarak onlarla etkileşime girmek ister. Aynı zamanda, çocuklu bir evde hatta diğer cins evcil hayvanların olduğu bir ortamda huysuz bir kediye dönüşmez. Ancak bu sosyalliği onun bir kucak kedisi olduğu anlamına gelmesin. Çünkü Arabian Mau, biraz bağımsızdır.

Bu cins aşırı sosyal olduğu için ne yazık ki uzun süre boyunca yalnız kalması stres muhtemel bir sağlık sorununa sebep olabilir. Bu nedenle, yalnız yaşayan kişiler veya onunla çok fazla ilgilenemeyecek durumda olan yaşlı çiftler için pek de uygun bir kedi türü değildir. Arabian Mau’su kalabalık ortamlardan zevk alır. İyi huylu köpekler ve diğer tür kedilerle de aynı ortamda sorunsuz yaşam sürebilir. Fazlasıyla arkadaş canlısı olduğu için herkesle iyi geçinme eğilimi gösterir ve sorunsuz bir şekilde anlaşabilir.

Arabian Mau

Tarih

Kökleri 1000 yıldan daha eskiye dayanan Arabian Mau tamamen doğal yollarla meydana gelmiş dünyanın en eski kedi ırklarından biridir. Ortadoğu ve Arap Yarımadası’nda popüler bir evcil kedi ırkı olan Arabian Mau, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Amman, Suudi Arabistan dâhil olmak üzere bu coğrafyadaki çoğu ülkede uzun süreler varlığını göstermektedir. Arabian Mau’su esasında bir sokak kedisidir. Ancak son 20 yılda evcil bir cins kedi olarak popülerleşti. Günümüzde halen sokak kedisi olarak bağımsız bir hayat sürmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Serengeti

Tam olarak evcilleştirilme tarihleri bilinmiyor. Ancak onun, Afrika yaban kedisinden oluştuğunu ve Ortadoğu’ya göç ettiği, saha sonrasında ise yukarıda adı geçen ülkelerde giderek artan bir nüfusa sahip olduğu bilinmektedir.

Bu kediler başta Emirates Kedi Federasyonu ve Dünya Kedi Federasyonu tarafından tanındı. Dünya Kedi Federasyonu, Arabian Mau kedisini 2008 ptarihinde tanımıştır. Amerika Kedi Meraklıları Derneği (CFA) ise henüz Arabian Mau kedi cinsini tanımamaktadır. Ancak bu cinse artan yoğun ilgi sebebiyle Arabian Mau ırkının adını gelecek yıllarda daha da çok duyacağımız kesin.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Orta boy bir kedi cinsi olan Arabian Mau, atletik vücuda sahiptir. 4 ila 7 kilo arası ağırlığıyla tipik bir kedi görünümünde olup boyut standardı değişmekle birlikte 30-35 santim boya sahiptir. Erkek kediler dişilerden biraz daha iri yapıdadır.

Kafa

Arabian Mau kedisinin geniş bir kafası,dışa çıkık yanakları ve alından buruna hafif bir eğim görülür. Çene fazlasıyla güçlü,bıyıkları belirgin derecede uzundur. Burnu üçgeni andırır,küçük ve düzgündür.

Kulaklar

Arabian Mau tipik bir cins kediden nispeten biraz daha büyük kulaklara sahiptir. Bu cinsin en belirgin özelliği de büyük ve sivri kulakları olup dışa açık şekildedir. Dik ve açık olan kulakları ona her zaman uyanık bir görünüm katmaktadır. Kulak içlerinde hafif tek tük tüylenmeler vardır.

arabian mau

Gözler

Gözler badem şeklinde olup renkleri sarı,yeşil yada herhangi bir renkte olabilir. İki göz arası mesafe neredeyse 1,5 göz genişliği kadardır.

Bacaklar ve Ayaklar

Arabian Mau, orantılı vücudunu uzun ve kaslı bacakları tamamlar. Bu kedinin uzun bacakları oval pençeleriyle son bulmaktadır.

Kuyruk

Arabian Mau, vücut dengesini korumaya yetecek kadarıyla orta uzunluktaki kuyruğu tabanda kalın başlayıp uca doğru hafif incelerek son buluyor.

Tüy

Kısa bir tüy yapısına sahip olan bu kediler hipoalerjenik değildir ve özellikle mevsim geçişlerinde tüy dökülmesi yaşayabilmektedir. Aynı zamanda, aşırı bakım gerektirmeyen bir cinstir. Haftada bir iki defa fırçalamanız yeterli olacaktır.

Renk

Çok çeşitli renk ve desenlerde görülebilen bu cins genellikle, siyah, beyaz, gri ve kahverengi renklerin bir arada olduğu bir renk dağılımına sahiptir. Bazı Arabian Mau kedileri ise tıpkı Sarman benzeri bir renk tonlarına da sahip olabilir. Kürk desenleri ise kahverengi tekir, benekli, düz renk veya yama görünümlü olabilmektedir.

Bakım

Arabian Mau, yemek yemeyi çok severler ve yiyecek konusunda seçici değildirler. Ancak, günlük aktivitelerini yeterince yerine getirebilmek ve sağlıklı bir yaşam sürebilmesi adına mutlaka protein içerikli beslenmesi gerekir. Bu nedenle, hayvansal gıda ağırlıklı sığır eti, ciğer, tavuk eti, balık eti, hindi eti gibi protein bakımından zengin içerikli yaş ve kuru ticari mamalar tercih edilebilir. Proplan, Royal Canin, Purina, Hills, Acana, Advance gibi markaların yavru ve yetişkin kediler için mamalarına göz atabilirsiniz.

Bu kedilerin, aşırı yemek yemeye yatkın olduğu unutulmamalıdır.Dolayısıyla, günlük diyeti ölçülü verilmelidir. Aksi halde, obezite sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabilme durumu söz konusudur.

Son bir bilgi olarak, kediler, günlük besinler dışında taze, temiz suya da ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle mutlaka, günlük taze temiz su paylaşmayı da ihmal etmeyiniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın