HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Napolyon Kedisi

Napolyon Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
48 0
Napolyon Kedisi

Napolyon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Minuet olarak da bilinen Napolyon, İran ve Munchkin kedi ırkları arasında melez olan karışık bir tür kedidir. Kısa boyu yüzünden Napolyon Bonapart’a atıfta bulunarak adlandırılan bu sevimli kedi birçok cüce boylu kedi ırklarından belki de en sevimlisidir. Uysal, sevgi dolu, oyuncu ve sahibine karşı sadık bir kedi ırkıdır.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Napolyon kedisi hakkında ilk söyleyeceğimiz şey onun fazlasıyla nazik, sevecen ve insan odaklı oluşudur. İnsan dostlarıyla şahane uyumuyla bilinirler ve bu özelliğini hem Munchkin hem de İran kedisinden aldığı net olarak ortadadır. İlk başka kendisiyle en çok ilgilenen kişi olmak üzere evin diğer üyeleriyle yakın bağlar kurabilme çabası içerisindedir. Ailesiyle vakit geçirmekten, onlarla oyunlar oynayıp yanlarında olmaktan çok mutlu olur. Gördüğü ilgi ve sevgi karşısında aile üyelerine kendi sevgisini vermeye hazırdır.

Meraklı bir kedi olduklarından insan dostlarının ne yaptığını merak edercesine onları takip etme eğilimindedir. Ayak altında dolaşıp zorluk çıkarmasa da neler olup bittiğini anlamak için mutlaka takipten vazgeçmez, özellikle sahibini bir odadan diğerine takip etmeye çalışır. Aynı zamanda, merakını gidermek için tırmanma ve yüksek yerlere zıplama gibi bir takım yaramazlıklar da yapabilmektedir. Bu nedenle, Napolyon kedisinin olduğu bir evde açıkçası tırmalama direği ve kedi ağacı gibi mobilyaların olması bir bakıma iyi olacaktır. Yüksek yerlere zıplayıp risk teşkil etmemesi için de kırılabilecek dekor eşyaların kaldırılması gerekir.

Kapalı yaşam alanlarına son derece uygun bir kedi türüdür ve her türlü oyuna kolayca ayak uydurabilme kabiliyetine sahiptir. Onu lazerle oda içerisinde aktif tutabilir, her kedinin sevdiği kedi nanesi içeren oyuncaklarla dakikalarca oyunlar oynamasını sağlayabilirsiniz. Eğitimi kolay bir ırk olduğu için tuvalet eğitimi ve tasmalı yürüyüş eğitimi verilebilir, henüz yavruyken bir dizi davranışsal komutlar kendisine uygulanabilir.

Bu sıcak kişiliği aynı zamanda küçük çocuklar, diğer küçük evcil hayvanlar ve hatta iyi huylu eğitilmiş köpeklerle de yakın bağlar kurabilmesini mümkün kılmaktadır. Emekleyen bir bebekle dahi ona zarar vermeden zaman geçirebilir, onunla oyunlar oynayabilir. Aynı şekilde diğer cins evcil kedilerle problem yaşamadan uyumlu bir şekilde bir arada yaşayabilir ve iyi huylu evcil köpeklerle gayet iyi dostluklar kurabilir.

Napolyon kedisi ne yazık ki uzun süreler yalnız kalmaya gelemezler. Kendisiyle ilgilenilmediğinde, oyunlar oynanmayıp sevilmediğinde strese girebiliyor. Bu nedenle, Napolyon kedisi yalnız yaşayan kişiler, günün çoğunu dışarıda geçirmek durumunda kalan aileler ve ilgilenemeyecek durumda olan yaşlı çiftler için pek de uygun bir kedi türü olduğu söylenemez. Tam tersi, Napolyon kedisi kalabalık çocuklu aileler ve diğer küçük evcil hayvanların da olduğu evler için uygundur. Ona ayıracak bolca zamanınız varsa Napolyon kedisi de bu ilginin karşılığını fazlasıyla size verecektir.

Napolyon Kedisi
Tarih

Minuet kedisi olarak da bilinen Napolyon kedisi İran ve Munchkin ırkları arasında melez bir türdür. 1990’lara dayanan cüce kedi ırkları arasında yer alan Napolyon nispeten yeni bir ırktır. Sevimliliğini İran Pers kedisinden alırken, cüceliğini de Munchkin kedisinden alırlar.

Napolyon kedisinin ortaya çıkışı Joe Smith adlı bir köpek yetiştiricisinin 1996 senesinde Wall Street Journal’da Munchkin kedileri hakkında okuduğu bir makale neticesinde gerçekleşmiştir. Bu kısa bacaklı cüce kediyi gören Joe Smith daha sonra Munchkin ile İran kedisi ırklarına dayalı bir kedi yetiştirmeye karar vermesiyle Napolyon kedisi meydana gelmiştir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Ege Kedisi

Bu çiftleşmeden dünyaya gelen kediler Joe Smith’in beklediği gibi cüce boylu ve İran kedisinin tatlı yüz ifadesine sahipti. Bunun üzerine bu türün üreme programı devam etmiş, Teri Harris adlı bir başka yetiştirici de onun popülerleşmesine yardımcı olmuştu.

Napolyon’u ilk olarak 2011’de Uluslararası Kedi Derneği (TICA) tanımıştır. TICA dışında Napolyon kedisini tanıyan başka hiçbir kuruluş bulunmamaktadır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Orta boy kedi grubunda yer alan Napolyon, sıkı kasları olan güçlü ve sağlam bir kedi türüdür.

Kafa

Napolyon kedilerinin, yuvarlak bir kafa yapısına sahip olup çok tatlı bir yüz ifadesi vardır. Yanaklar hafif dışa çıkıktır ve fazlasıyla gelişmiş bir çene yapısı vardır. Alından burun ucuna hafif bir eğim vardır. Bıyık pedleri belirgindir.

Kulaklar

Çoğunlukla orta ile küçük, uçları yuvarlak birbirinden ayrı yuvarlak kulakları vardır. İki kulak arası mesafe yaklaşık 1,5 kulak genişliği kadar olup tabanda geniş olan kulaklar uçlara doğru hafif sivrilerek son bulur. Her zaman dik ve açık olan kulaklar Napolyon kedisine uyanık bir görünüm verir ve kulak içlerinde tüylenmeler vardır.

Gözler

Parlak renkli gözleri iri ve yuvarlaktır. Bu cinsin renk çeşitliliğinin her zaman kürk rengine uygun olduğu görülür. Çoğunlukla kahverengi, yeşil ve mavi göz renklerinde olabilmektedir.

Bacaklar ve Ayaklar

En belirleyici özelliği onun kısa bacaklarıdır ve iyi bir bacak yapısına sahiptir. Arka bacaklar ön bacaklardan biraz daha uzun olmasına rağmen hareketli bir yapıya sahiptir.

Kuyruk

Düz, vücuduna orantılı orta boyda olan kuyruğu tabanda kalın başlayıp uçlara doğru hafif sivrilerek son bulur. Kuyruğu da aynı vücudu gibi, özellikle karın kısmındaki tüy uzunluğuna benzer olup uzun tüylüdür.

Tüy

Bu tür kısa ve uzun tüylü olmak üzere iki farklı kürk yapısına sahiptir ve tüyleri yumuşacıktır. Kolayca keçelenmeyen tüylerinin, bakımı nispeten kolay bir kedidir.

Renk

Napolyon kedi ırkı çok geniş bir renk çeşitliliğine sahip olup hemen her renk ve desende görülebilmektedir. Gri, saf beyaz, sarman benzeri turuncu, kaplumbağa kabuğu, leylak ve çikolata rengi de olmak üzere tüm renklerde olabilirler.

Bakım

Her kedi gibi Napolyon kedisinin de genel sağlığı ve sağlıklı gelişimi için yüksek kaliteli bir diyetle beslenmesi önemlidir. Et ve yüksek protein içeriği olan hayvansal gıda parçacıklarından hazırlanmış ticari mamalar beslenmesi için tercih edilebilir. Sığır eti, tavuk eti, balık eti, hindi eti gibi yüksek kaliteli gıdalarla beslenmesi sağlanabilir. Aynı zamanda, piyasada yavru ve yetişkin kediler için yüksek kaliteli ticari mamalar satılmaktadır. Hem yaş hem de kuru mama karışımı beslenmesi sağlanabilir.

Aktiviteden düşerse ve düzensiz de beslenirse obezite sorunuyla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu yüzden, yaşlılık evresinde diyetinin ölçülü olması için veteriner hekimden yardım alınabilir. Bunun yanında alınacak hazır mamalarda mutlaka minimum günlük beslenme ölçütüne uyulması kedinin sağlıklı gelişimi için önem taşır.

Son olarak, mama kabının yanına günlük su vermeyi de ihmal etmemeliyiz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın